Search
Asset 2

نمک، قاتل خاموشی که بیشتر از هروئین جان می‌‏گیرد

نمک، قاتل خاموشی که بیشتر از هروئین جان می‌‏گیرد (screenshot/Youtube)
نمک، قاتل خاموشی که بیشتر از هروئین جان می‌‏گیرد (screenshot/Youtube)
نمک، قاتل خاموشی که بیشتر از هروئین جان می‌‏گیرد (screenshot/Youtube)

کارشناسان بهداشت و سلامت درباره‌‏ی عوارض مصرف بیش‌‏ازحد نمک در ایران هشدار دادند.

این ماده که در کنار شکر و هروئین، به‌‏عنوان یکی از سه سم سفید در جهان شناخته شده، سهم عمده‌‏ای در میزان ابتلای مردم ایران به فشار خون، سکته‌‏های قلبی و مغزی و سرطان دارد.

این سوء مصرف تا جایی پیش رفته که مسئولان وزارت بهداشت ایران اذعان داشته‌‏اند: در ایران نمک بیشتر از هروئین جان مردم را می گیرد؛ اگرچه این کشتار خاموش است.

به‌‏گفته‌‏ی رئیس اداره‌‏ی آموزش ارتقای سلامت وزارت بهداشت، مردم ایران به‌‏طور متوسط روزانه ۳۱۰ گرم نان می‌‏خورند و با این میزان نان، پنج گرم نمک مصرف می شود، بنابراین دیگر نیازی به مصرف نمک اضافه نیست، اما مردم رعایت نمی کنند.

دکتر «شهرام رفیعی‌‏فر» گفت: «کودکان محصول انتخاب شده‌‏ی والدین خود را مصرف می‌‏کنند، بنابراین خانواده‌‏ها با مصرف بیش‌‏از حد نمک، احتمال مرگ کودکان را به دلیل سکته های قلبی و مغزی افزایش می‌‏دهند.»

وی افزود: «بیشتر سازمان‌‏ها و دستگاه‌‏های دولتی برای پذیرایی‌‏های جلسات خود کیک، شیرینی و بیسکویت تهیه می‌‏کنند ، درحالی‌‏که در تهیه‌‏ی میوه ملاحظه داشته و آن را تشریفات می‌‏دانند

دکتر رفیعی‌‏فر تأکید کرد: «مصرف زیاد نمک موجب شده تا ۳ نفر از هر ۱۰ نفر در کشور به فشار خون مبتلا باشند، بنابراین لازم است تغییراتی در تولید محصولات صنایع، قوانین و سواد تغذیه‌‏ای اتفاق بیافتد.»

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی