Search
Asset 2

نکات کلیدی برای تغذیه سالم در کانادا

(Photo by Joe Raedle/Getty Images)
(Photo by Joe Raedle/Getty Images)
(Photo by Joe Raedle/Getty Images)
(Photo by Joe Raedle/Getty Images)

کدامیک از انواع ماهی سالمون بهتر است؟
Wild- Formes atlantic-Canned-Smoked
چنانچه میزان پروتئین دریافتی برای شما اهمیت داشته باشد و به دنبال کالری کمتر، چربی کمتر و پروتئین بیشتر هستید جواب شما سالمون ( (Wild یا دریای آزاد / اقیانوس است.
چنانچه به میزان دریافتی امگا ۳ اهمیت فراوانی می‌‏دهید پاسخ قطعی سالمون پرورشی (Formes atlantic ) است، که با بیشترین مقدار ۱۸۲۰ گرم در ۳ اونس تقریبا ۱۰۰ گرم ماهی در صدر جدول قرار دارد.
سالمون کنسرو شده در قوطی معمولاً از نوع سالمون صورتی PINK یاSOCKEYE است که هردو از نوع اقیانوسی و آزاد بوده و حاوی ۹۲۰ *۱۰۸۰ گرم امگا ۳ و در هر ۱۰۰ گرم است.
سالمون دودی (SMOKED) در درجه حرارت‌‏های کم مراحل دودی شدن را طی می‌‏کند. باید در نظر گرفت معمولاً این نوع مقادیر بسیار زیادی نمک را به همراه دارد که باعث می‌‏گردد انتخاب اول در لیست نباشد.
به خاطر داشته باشید که جهت حفظ بیشترین مقادیر امگا ۳ در ماهی سالمون باید ار روش‌‏های پختی چون فر، کبابی ، آب‌‏پز و بخارپز استفاده نمائید. سرخ کردن و طبخ آن در ماهی تابه با حرارت‌‏های بالا درصدی از امگا ۳ را از بین می‌‏برد.
قابل ذکر است که ماهی سالمون بدون در نظر گرفتن نوع آن، حاوی مقادیر بسیار با ارزش از پروتئین، ویتامین‌‏های گروه B خصوصا B 12 و سلنیوم، پتاسیم و ویتامین D است.
به خاطر داشته باشید که امگا ۳ در بدن ذخیره می‌‏گردد، بنابراین با مصرف ۱-۲ بار ماهی در هفته ( ۱۵۰ گرم ) در هفته می‌‏توانید از موجودی روزانه امگا ۳ بدن خود مطمئن گردید.

تغذیه بهتر برای کارکرد و سلامت مغز و روان
همانطور که تغذیه سالم بر سلامت قلب و عروق تآثیر می‌‏گذارد همچنان تأثیر مستقیمی بر سلامت و کارکرد بهتر مغز، روان و احساسات و هیجانات ما خواهد داشت. مواد مغذی زیر برای کارکرد بهتر مغز و بهداشت روانی توصیه می‌‏گردد:
۱- امگا ۳ و یا اسیدهای چرب امگا ۳ ( W-3). با مصرف حدود ۵ یا ۱۵۰ گرم ماهی‌‏هایی چون سالمون، ساردین، ماکرول و قزل آلا در هفته می‌‏توانید از ارتباط سلامت سلول‌‏های مغزی خود اطمینان حاصل نمائید. ارتباط بهتر سلول‌‏های مغزی ضامن کارکرد بهتر مغز می‌‏گردد و از بروز آلزایمر پیشگیری می‌‏نماید.
۲- مصرف آنتی اکسیدان‌‏هایی چون ویتامینC و E و بتاکاروتن می‌‏تواند رادیکال‌‏های آزاد موجود در سلول‌‏های مغز را از بین ببرد و احساس بهتری برای فرد ایجاد نماید.
موادی چون مرکبات، چغندر هویج و سیزیجات رنگین و انواع میوها با اسم بری Berries چون بلوبری می‌‏توانند ویتامین فوق را تأمین نمایند.
۳- مصرف روزانه فولیک اسید در موادغذایی چون اسفناج؛ بروکلی، عدس edemami می‌‏تواند موجب ساخته شدن سروتونین یا ماده شیمیایی شادی بخش در مغز شود.
۴- مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده، فست فود، شیرینی جات و سرخ کردنی‌‏ها تأثیر مستقیم بر میزان تولید مواد شیمیایی موجود در مغز دارد که موجبات خمودگی و افسردگی را فراهم می‌‏نماید.
۵- بنابراین با مصرف ماهی، سبزبجات، دانه‌‏های روغنی و انواع توت‌‏ها بهداشت و سلامت مغز و روان خود را تأمین نمائید.

شما همانی هستید که می‌‏خورید.

قرص‌‏های ویتامین و املاح، آیا به دریافت روزانه آن‌‏ها احتیاج داریم؟

قرص‌‏های ویتامین و املاح با بسته بندی‌‏ها، اشکال و رنگ‌‏های متفاوت قفسه‌‏های فروشگاه‌‏ها و داروخانه را پر کرده‌‏اند. روزانه هزاران هزار توصیه تغذیه‌‏هایی توسط پزشکان، متخصصان تغذیه، داروسازان و کارکنان مغازه‌‏ها بهداشتی ارائه می‌‏گردد واین امر انتخاب را بسیار دشوار می‌‏سازد.
بهترین و ساده‌‏ترین توصیه تغذیه‌‏ای، انتخاب متنوع از گروه‌‏های موادغذایی مخصوصاً سبزیحات و میوه‎جات با رنگ‌‏های متفاوت در رژیم غدایی روزانه است. زیرا چنین برنامه غذایی متنوعی حاوی انواع مختلف ویتامین‌‏ها و املاح است. همچنان توصیه می‌‏گردد که از مصرف یکنواخت و همیشگی گروه ثابتی از سبزیجات و میوه‌‏جات پرهیز نمائید.
جهت تصمیم گیری برای خرید قرص‌‏های ویتامینی و املاح حتماً جواب آزمایش خونتان را در نظر بگیرید. زیرا یکسری کمبود املاح و ویتامین‌‏ها و در آزمایشات خون بررسی می‌‏گردد و چنانچه بدنتان گروه خاصی از مواد غذایی را کم دارد، می‌‏توانید مصرف املاح و ویتامین‌‏های مکمل آن گروه موادغذایی را جایگزین نمائید. به‌‏طور مثال چنانچه شخصی از مصرف شیر و لبنیات پرهیز می‌‏نماید، می‌‏تواند مصرف ویتامینD ، کلسیم و ویتامینB را در برنامه روزانه پیش بگیرد.

نسترن طوفانی، کارشناس ارشد تغذیه و آموزش‏گر رسمی دیابت با سال‌‏ها تجربه در امور مشاوره تغذیه فردی، گروهی، رژیم‌‏درمانی و آموزش و درمان دیابت در تورنتوی کانادا مشغول فعالیت می‌‏باشند.
درحال حاضر ایشان در کلینیک شخصی خودNutri-Weight clinic به همراه تیم پزشکی مجرب در Richmondhill Medical Clinic آماده ارائه خدمات درمانی به هم‌‏وطنان عزیز هستند. ایشان همچنین در Rexdale community health center به درمان و آموزش دیابت مراجعین می‌‏پردازند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن ۳۰۸۸-۷۹۹-۶۴۷ تماس حاصل نمایید و یا از وبسایت ایشان www.nutriweight.ca دیدن نمایید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی