Search
Asset 2

بایدن وضعیت اضطراری ملی ناشی از کووید۱۹ را در ایالات‌متحده تمدید کرد

وضعیت اضطراری ملی همه‌گیری کووید۱۹ هم‌چنان خطرات قابل‌توجهی برای سلامت عمومی و ایمنی کشور به‌وجود می‌آورد. بیش از ۹۰۰۰۰۰ نفر در این کشور جان
(Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به آنچه آن را «خطری برای سلامت و ایمنی عمومی» خواند، اعلام کرد وضعیت اضطراری ملی ایالات‌متحده که اوایل سال ۲۰۲۰ به‌خاطر کووید۱۹ اعلام شده بود، تمدید خواهد شد.

بایدن در نامه‌ای منتشرشده در وب‌سایت کاخ سفید، به نانسی پلوسی، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «هم‌چنان نیاز به ادامه این وضعیت اضطراری ملی است».

در این نامه نوشته شده است: «همه‌گیری کووید۱۹ هم‌چنان خطرات قابل‌توجهی برای سلامت عمومی و ایمنی کشور به‌وجود می‌آورد. بیش از ۹۰۰۰۰۰ نفر در این کشور جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند و  ضروری است مبارزه و مقابله با کووید۱۹، با تمام ظرفیت و توانایی دولت فدرال ادامه یابد.» او افزود دفترش «تشخیص داده ادامه وضعیت اضطراری ملی ضروری است» که تقریباً دو سال پیش اعلام شد.

در اواخر سال گذشته، داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده و دانشگاه جانزهاپکینز نشان دادند که تعداد مرگ ناشی از کووید۱۹ در دولت بایدن، ۶۰۰۰۰ مورد بیشتر از دولت ترامپ بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود که امکان آزادسازی حدود ۵۰ میلیارد دلار کمک فدرال را فراهم می‌آورد.

وضعیت اضطراری به‌طور خودکار پس از یک سال خاتمه می‌یابد مگر آن‌که رئیس جمهور ظرف ۹۰ روز قبل از سررسید تاریخ سالگرد اعلام آن، اطلاعیه‌ای به کنگره ارسال کند که این وضعیت پس از آن نیز ادامه خواهد داشت.

بایدن در بیانیه‌ دیگری نوشت: «به همین دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در ۱۳ مارس ۲۰۲۰ که از ۱ مارس ۲۰۲۰ آغاز شد، پس از اول مارس ۲۰۲۲ نیز ادامه پیدا خواهد کرد.» و اضافه کرد این اطلاعیه در فدرال رجیستر، روزنامه رسمی فدرال ایالت‌متحده، منتشر خواهد شد.

تصمیم او برای تمدید وضعیت اضطراری در حالی است که چندین فرماندار دموکرات در روزهای اخیر اقدام به لغو دستورالعمل‌های کووید۱۹، از جمله قوانین استفاده از ماسک، کرده‌اند. فرمانداران نیویورک و ماساچوست هفته گذشته اعلام کردند در پی اقدامات مشابه در ایالت‌های نیوجرسی، کالیفرنیا، کنتیکت، دلاویر و اورگان، به برخی از دستورالعمل‌های استفاده از ماسک در ایالت‌های خود پایان خواهند داد.

در همین حین، مقامات بهداشت فدرال هفته گذشته در جلسه‌ای توجیهی در کاخ سفید اعلام کردند در حال آمادگی برای مرحله بعدی همه‌گیری هستند، زیرا موارد ابتلا به اومیکرون کاهش پیدا کرده است.

یکی از این مقامات، آنتونی فائوچی، مشاور کاخ سفید در زمینه کووید۱۹، در ۱۵ فوریه به رسانه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت که به اعتقاد او دلیل لغو این احکام در سراسر کشور، احساسات سیاسی نیستند.

با این حال، برخی منتقدان می‌گویند رهبران دموکرات در حال فاصله گرفتن از قوانین کووید۱۹ هستند زیرا می‌ترسند در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲، کنترل خود را بر مجلس یا سنا از دست دهند.

یک نظرسنجی در دانشگاه مونموث در ۳۱ ژانویه نشان داد حدود ۷۰% آمریکایی‌ها با این جمله موافقند: «زمان آن فرا رسیده که بپذیریم کووید ماندگار است و باید با این زندگی کنار بیاییم.»

مطالب دیگر:

جنایات برداشت اعضای بدن در چین باعث نگرانی در طول بازی‌های المپیک زمستانی شده است

اپلیکیشن «تروث سوشال» ترامپ در تعطیلات روز رئیس جمهور در اپ‌استور اپل در دسترس قرار گرفت

انس کانتر فریدوم نامزد جایزه صلح نوبل ۲۰۲۲ شد

بیل گیتس: بیماری همه‌گیر دیگری در راه است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی