Asset 2

پوتین: تا زمان مذاکرات، عملیات در سوریه ادامه خواهد داشت

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه مارس 2014 (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه مارس 2014 (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه مارس 2014 (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه مارس ۲۰۱۴ (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)

«ولادیمیر پوتین»، روز پنج شنبه گفت که روسیه برای بهبود روابط با آمریکا و هر کسی که رئیس جمهور آینده این کشور خواهد بود، آماده است.

وی گفت مذاکرات با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل هفته نشان داد که واشنگتن آماده حرکت به سوی حل و فصل مسائل است که تنها می‌تواند از طریق تلاش‌های مشترک حل و فصل شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، پوتین که در یک کنفرانس سالانه خبری با حضور صدها خبرنگار داخلی و خارجی سخن می‌گفت، به روابط تیره و تار روسیه با برخی از همسایگان خود اشاره کرد و گفت که با وجود سیاست رهبری کنونی ترکیه امیدی به بهبود روابط با این کشوروجود ندارد و مناقشه در اوکراین نیز باید به‌زودی حل و فصل شود.

پوتین افزود که عملیات نظامی در سوریه تا زمان آغاز یک فرایند سیاسی دراین کشور و تصمیم به پایان جنگ و انجام مذاکرات، ادامه خواهد داشت.

وی گفت که در سوریه ما جلوتر از خود مردم سوریه نخواهیم رفت.

پوتین در پاسخ سوالات خبرنگاران رسانه‌های دولتی در خصوص اینکه آیا دولت با وجود چالش‌ها قادر به تامین هزینه‌های جنگی‌ خواهد بود، اطمینان داد که با وجود کاهش قیمت نفت، اقتصاد روسیه تثبیت خواهد شد.

از زمان شروع حملات هوایی روسیه تا کنون هزاران عملیات جنگی به سوریه انجام شده است. پوتین در این کنفرانس خبری گفت تا زمانی که توافق سیاسی حاصل نشود این عملیات ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور روسیه گفت که با وجود سلاح‌های جدید روسی مانند موشک‌های کروز دریایی و هوایی، برای ایجاد یک پایگاه نظامی دائمی در سوریه مردد است.

پوتین افزود که این کشور از پیش نویس قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت می‌کند. وی ادامه داد: «آمریکا و روسیه بر نیاز تهیه پیش نویس قانون اساسی جدید برای سوریه و ایجاد مکانیزم کنترل بر انتخابات آینده که در آن خود سوری‌ها رهبری خود را تعیین کنند، توافق دارند.»

پوتین پس از سرنگونی جت جنگنده‌ی روسی توسط ترکیه از کلمات تندی استفاده کرده است. وی در این کنفرانس خبری گفت که از این‌که ترکیه به جای تماس با مسکو برای توضیح اقدام خود با ناتو تماس گرفته است، متعجب است.

رئیس جمهور روسیه در مورد بحران اوکراین گفت که روسیه علاقه‌ مند به حل و فصل مناقشات با این کشور است. وی از اوکراین خواسته است با قانون انتخابات در مناطق شرقی موافقت کند. از زمان شروع جنگ در این مناطق، یعنی از فروردین سال گذشته تا کنون بیش از ۹ هزار نفر کشته شده‌اند.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی