Asset 2

چرا دولت آمریکا درباره‌‌‏ی توانایی‌‌‏های پهباد‌‌‏های پستی و تجاری نگران است؟

(Sean Gallup/Getty Images)
(Sean Gallup/Getty Images)
 (Sean Gallup/Getty Images)
(Sean Gallup/Getty Images)

 

هفته گذشته، پهباد کوچکی با پرواز از فراز دیوارهای زندان ایالت اوهایو، بسته‌‌‏های کوچکی از مواد مخدر را به داخل محوطه زندان انداخت و سبب نزاع و درگیری میان زندانیان بر سر این غنائم باارزش شد.

این فقط یکی از چندین حادثه‌‌‏ای است که طی آن افرادی با استفاده از پهاباد‌‏های پستی، به آسانی اقدام به قانون‎شکنی می‌‌‏کنند.

در ماه ژانویه نیز، مقامات مکزیکی در پارکینگ یک سوپرمارکت در نیم مایلی مرز ایالات متحده، پهبادی یافتند که با خود مقدار زیادی متامفتامین حمل می‌‌‏کرد.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در نامه‌‌‏ای غیررسمی به سازمان‌‌‏های مختلف نسبت به تهدیدهای تروریستی ایجاد شده توسط پهباد‌‌‏ها هشدار داده است.

طبق نامه‌‌‏ی این وزارت‌‌‏خانه که متن آن به رادیو ABC نیز فرستاده شده، از سال ۲۰۱۲، بیش‌‌‏از ۵۰۰ مورد مواجهه با پهاباد‌‌‏ها در مکان‌‌‏های حساس وجود داشته است.

یک مقام از دفتر وزارت امنیت داخلی درباره این حوادث گفته: «ما نمی‌‌‏توانیم احتمال این‌‌‏که مخالفان‌‌‏مان در آینده با بهره‌‌‏گیری از توانایی‌‌‏های پهاباد‌‌‏ها دست به حملات داخلی بزنند را مردود بدانیم.»

درحال حاضر مقامات ایالات متحده درباره استفاده‌‌‏ی این ابزارها برای قاچاق مواد مخدر در سراسر کشور نگران نیستند، چراکه پهباد‌‌‏های موجود می‌‌‏توانند حداکثر چند کیلو بار با خود حمل کنند و باندهای قاچاق ترجیح می‌‌‏دهند برای جابجایی کالاهای پرحجم خود، از کشتی استفاده کنند.

اما آن‌‌‏چه نگرانی مقامات را برانگیخته، امکان ضعیف شناسایی پهباد‌‌‏ها و محدودیت فناوری تشخیص آنها در هوا است که خطر اقدامات و تهدیدات تروریستی را دارد.

در ماه آوریل سال جاری، یک مأمور پست ایالت متحده، پهبادی را از بیرون به داخل محوطه‌‌‏ی ساختمان کنگره ایالات متحده پرواز داد، محلی که دولت فدرال آن را منطقه‌‌‏ی «پرواز ممنوع» اعلام کرده و بنابر قوانین نقض حریم هوایی پرواز در این مکان‌‌‏ها اکیداً ممنوع است.

پهباد‌‌‏ها بسیار کوچکتر از هواپیماهای معمولی بوده و در ارتفاعات بسیار کم پرواز می‌‌‏کنند. براساس تحقیقات مجلس سنا درباره‌‌‏ی حادثه، ردیاب‌‌‏ها و رادارها قادر به تمیز دادن پهباد‌‌‏ها از دسته‌‌‏ای پرنده‌‌‏ی درحال پرواز و یا یک شرایط آب و هوایی خاص نیستند.

(Philippe Huguen/AFP/Getty Images)
(Philippe Huguen/AFP/Getty Images)

طبق گزارشی که در پنجم آگوست منتشر شد، شیوه‌‌‏های فعلی برای تشخیص و متوقف کردن این پهباد‌‌‏های سرکش فاقد کارآیی هستند.

«مایکل هورتا»، مدیر اداره‌‌‏ی هوانوردی فدرال، در این گزارش گفته که پهباد‌‌‏ها با توجه به نوسانات ارتفاع آن، بر روی رادار شبیه به یک رویداد آب و هوایی، پرنده و یا بالون به نظر می‌‌‏رسند.

بنا به توصیه‌‌‏ی نویسندگان این گزارش، تلاش برای بهبود همکاری بین سازمان‌‌‏های مرتبط با محافظت از حریم هوایی فدرال و دستیابی به فن آوری راداری بهتر به حل این مسئله کمک خواهد کرد.

امنیت در اطراف کاخ سفید هم وضع چندان بهتری ندارد. در ماه می، یک مرد مست نیمه شب پهبادی را به داخل محوطه‌‌‏ی کاخ سفید فرستاد.

از نظر مقابله با تهدید تروریستی، راه‌‌‏حل‌‌‏ ارائه شده توسط تولید کننده‌‌‏ی این ابزارها هم خیلی امیدوار کننده نیست.

DJI، شرکت تولید کننده‌‌‏ی پهباد، اعلام کرده، قابلیت‌‌‏های امنیتی بیشتری بر روی نرم افزار پهباد‌‌‏های خود با نام Geofencing در اطراف مکان‌‌‏های حساس و کاخ سفید در نظر گرفته است.

این سیستم شبیه مانع نامرئی‌‌‏ای است که در اطراف فرودگاه‌‌‏های بزرگ وجود دارد و به طور خودکار هواپیماهای بدون سرنشینی که بیش‌‌‏از حد به محدوده‌‌‏ی فرودگاه نزدیک می‌‌‏شوند را خاموش می‌‌‏کند.

«حصار جغرافیایی» همچنین محبوب صاحبان املاکی است که نگرانند هواپیماهای بدون سرنشین سرگردان‌‌‏ سبب ایجاد خطری امنیتی و یا تجاوز به حریم خصوصی‌‌‏شان شود.

در همین حال ابداع طرحی به نام «منطقه‌‌‏ی پرواز ممنوع» که برای ارتباط صاحبان خانه با تولید کنندگان پهباد‌‌‏های پستی راه اندازی شده، این امکان را می‌‌‏دهد که محدوده‌‌‏ی خانه‌‌‏ی خود را منطقه‌‌‏ی پرواز ممنوع برای پهباد‌‌‏ها، به ثبت برسانند.

اما آن هم در بسیاری شرایط امنیتی راه‌‌‏حل معجزه‌‌‏آسایی به‌‌‏نظر نمی‌‌‏رسد.

پهباد‌‌‏ها به آسانی قابلیت تغییر دارند؛ طبق گزارش‌‌‏ها باندهای قاچاق مواد مخدر و نیروهای شبه نظامی اوکراین در حال حاضر از پهباد‌‌‏ها استفاده می‌‌‏کنند؛ و حتی برخی علاقمندان به این فناوری شروع به ساخت پهباد‌‌‏های شخصی کرده‌‌‏اند.

با این حال، شکل‌‌‏های جدیدی از سیستم‌‌‏های نظارت بر پهباد‌‌‏ها هم در حال توسعه هستند. اسناد به دست آمده توسط گاردین در ماه ژوئن نشان می‌‌‏دهد که ناسا در یک کار گروهی با شرکت «وریزون»، در حال تحقیق روی یک سیستم ارتباطی و نظارت برای پهباد‌‌‏ها است که نه تنها بر روی رادارها بلکه برروی ماهواره‌‌‏ها و دکل‌‌‏های مخابراتی نیز قابل نصب است.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی