Search
Asset 2

کشف رمزآلود یک ساعت مچی در آرامگاهی که به مدت ۴۰۰ سال مهر و موم بوده است

عکس ساعت مچی (Andras Csore/Flickr*) پس‌زمینه: عکس آرامگاهی مربوط به سلسله مینگ
کشف رمزآلود یک ساعت مچی در آرامگاهی که به مدت ۴۰۰ سال مهر و موم بوده است
 عکس ساعت مچی (Andras Csore/Flickr*) پس‌زمینه: عکس آرامگاهی مربوط به سلسله مینگ
عکس ساعت مچی (Andras Csore/Flickr*) پس‌زمینه: عکس آرامگاهی مربوط به سلسله مینگ (Axz66/iStock)

جهان مملو از اسراری است که دانش کنونی ما را به چالش می‌کشد. اپک تایمز در بخش ماوراء دانش، داستانهایی از پدیده‌های خارق‌العاده را گرد آورده است تا به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل ممکنی که قبلاً انکار می‌شدند باز کند. آیا آنها واقعی هستند؟ تصمیم با خودتان است.

اینکه افرادی طی یک حفاری غیرعادی، محصولی عجیب و ساخته‌‌‏ی دست بشر را از اعماق آرامگاهی باستانی در چین پیدا کنند، اسراری را در خود نهان دارد. باستان‌شناسان بنا به گزارشی در سال ۲۰۰۸، هنگامی که ابزاری ساخته دست بشر و آغشته به گل و لای را در آرامگاه مهروموم‌شده به قدمت ۴۰۰ سال کشف می‌کنند، حیرت‌‌‏زده می‌شوند. از دیدگاه برخی از آنها، چنین کشفی می‌توانست تنها یک معنی را دربر داشته باشد و آن سفر زمان بود. آیا این کشف واقعیت داشت؟ آیا جعلی بود؟ آیا کالای کشف‌شده می‌تواند مصنوعی جالب و چشمگیر خارج از مکان و زمان باشد؟

طبق گزارش‌ها تیم مزبور متشکل از باستان‌شناسان بود و خبر‌نگاران از حفاری آرامگاهی مهروموم‌شده در شانگهای واقع در جنوب چین، متعلق به دوره سلسله مینگ فیلمی مستند تهیه کردند. دراین فیلم وقتی خاک‌های روی یکی از تابوت‌ها پاک می‌شد، قبل از اینکه در آن باز شود، اتفاق عجیبی رخ داد.

 

شیء مزبور را برداشتیم و متوجه شدیم یک حلقه بود. بعد از پاک‌کردن خاک‌های روی آن و بررسی بیشتر دچار حیرت و شگفتی شدیم از اینکه فهمیدیم آن یک ساعت مچی بود.

جیانگ یان‌یو، از موزه منطقه خودمختار گوآنگ‌شی

طبق گزارش‌ها، از جمله مقاله دیلی ایمیل، «جیانگ یان‌یو» متصدی سابق موزه منطقه خودمختار گوآنگ‌شی گفت: «هنگامی که سعی می‌کردیم اطراف تابوت را خاک‌برداری کنیم، ناگهان یک قطعه سنگ فرو افتاد و با صدایی که حاکی از جنس فلزی آن بود به زمین خورد. شیء مزبور را برداشتیم و متوجه شدیم یک حلقه بود. بعد از پاک‌کردن خاک‌های روی آن و بررسی بیشتر دچار حیرت و شگفتی شدیم از اینکه فهمیدیم آن یک ساعت مچی بود.»

گفته شد که شیء فلزی عجیب یک حلقه طلایی کوچک، با یک صفحه ساعت در جلوی آن، حدود دو میلی متر ضخامت داشت. عقربه‌های ظریف ساعت نشان داد که زمان در ۱۰:۰۶ متوقف شده بود. حیرت‌انگیز‌ترین موضوع دراین‌خصوص، پشت این ساعت کوچک بود که کلمه «سوئیسی» یا «سوئیس» به زبان انگلیسی روی آن نوشته شده بود.

«ساخت سوئیس» اصطلاحی است که طی دهه‌های اخیر به‌کار برده می‌شود تا نشان دهد که محصول مورد نظر، مخصوصاً ساعت، در سوئیس ساخته شده است.

 

چگونه ممکن است قبری که به مدت ۴۰۰ سال مهروموم شده بود، محصولی ساخت دست بشر را در خود داشته باشد که تنها می توانست پس از استقرار دولت کنونی سوئیس در سال ۱۸۴۸ تولید شده باشد؟

 چگونه ممکن است قبری که به مدت ۴۰۰ سال مهروموم شده بود و قدمت آن به زمان سلسله مینگ (۱۶۴۴- ۱۳۶۸) برمی‌گردد، محصولی ساخت دست بشر را در خود داشته باشد که تنها می توانست پس از استقرار دولت کنونی سوئیس، (در سال ۱۸۴۸؛ قبل از اینکه به‌عنوان کنفدراسیون قدیمی سوئیس شناخته شود) تولید شده باشد؟

حلقه‌های ساعت تا بعد از سال ۱۷۸۰ در اروپا در دسترس همگان نبود. در سال ۱۵۸۸ ملکه الیزابت اول به‌خاطر داشتن یک حلقه ساعت مخصوص که روی آن یک برجستگی قرار داشت معروف می‌شود. برجستگی روی ساعت تحت‌عنوان «زنگ» هوشمند روی انگشت او کشیده می‌شد. علاوه‌برآن، در سال ۱۷۵۵، ساعت‌سازی پاریسی به نام کارون، یک ساعت مچی تولید کرد که کلیدی روی آن تعبیه شده بود. ساعتهای مچی در دوران سلسله مینگ شناخته شده نبودند و همچنین در گزارش ارائه‌شده به نظر نمی‌رسید ابزاری برای محافظت از گور بوده باشد. در واقع، طبق اظهارات موجود در گزارش، حلقه مذکور در خارج از تابوت بوده و به نظر می‌رسید براثر تماس با نور تحلیل رفته است.

 

فرضیه‌ها

برخی گفته‌اند که ممکن است مسافران زمان از آینده حلقه‌ای مدرن را در مکانی باستانی انداخته‌اند. سایرین می‌گویند که اگر این قطعه از جواهرات غیرعادی طی قرن اخیر در آن مکان باستانی افتاده است، ممکن است جونده‌ای آن را گرفته و به داخل آرامگاه برده باشد.

همچنین ممکن است مقبره «مهروموم‌شده» آن‌طور که مقامات چینی و باستان‌شناسان فرض کرده بودند ایمن و محفوظ نشده باشد. در صورتی که آرامگاه باز شده باشد، با وجود اینکه هیچ گزارشی حاکی از آسیب یا سرقت هیچ‌یک از آثار باستانی چینی وجود ندارد، آیا امکان دارد سارقان اولیه یا کاشفان به آن دسترسی داشته‌ باشند؟

آیا ممکن است کل این حادثه فریبی بیش نباشد؟ حقیقت هر چه باشد، این یافته مورد ادعا قوه تخیل ما را برمی‌انگیزد، ما را ترغیب می‌کند تا بررسی کنیم که چگونه محصولی عجیب و ساخت دست بشر می‌تواند به این آرامگاه راه پیدا کرده باشد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «کشف رمزآلود یک ساعت مچی در آرامگاهی که به مدت ۴۰۰ سال مهر و موم بوده است»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی