Search
Asset 2

کشف گونه جدیدی از اجداد بشر

نمایش اسکلت هومو نالِدی، گونه جدیدی از اجداد بشر طی مراسم پرده‌برداری از آن در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۵، در ماگالیس‌برگ واقع در آفریقای جنوبی.
نمایش اسکلت هومو نالِدی، گونه جدیدی از اجداد بشر طی مراسم پرده‌برداری از آن در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۵، در ماگالیس‌برگ واقع در آفریقای جنوبی. (Stefan Heunis/AFP/Getty Images)
نمایش  اسکلت هومو نالِدی، گونه جدیدی از اجداد بشر طی مراسم پرده‌برداری از آن در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۵، در ماگالیس‌برگ واقع در آفریقای جنوبی.
نمایش اسکلت هومو نالِدی، گونه جدیدی از اجداد بشر طی مراسم پرده‌برداری از آن در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۵، در ماگالیس‌برگ واقع در آفریقای جنوبی. (Stefan Heunis/AFP/Getty Images)

 

دانشمندان اعلام کردند که ۱۵ اسکلت شبیه اسکلت انسان‌ را در غار «رایزینگ استار» (ستاره درحال طلوع) در آفریقای جنوبی کشف کرده‌اند. این بزرگترین مجموعه از بقایای گونه «هومی‌نین» است که تاکنون پیدا شده و هرگز کسی آن را ندیده است.

اما شاید عجیب‌ترین و مهم‌ترین بخش دراین‌خصوص این است که بقایای کشف‌شده ظاهراً با تلاش بسیار زیاد از طریق تونل‌های باریک منتهی به غار به مکان کنونی حمل شدند. پروفسور لی برگر، استاد دانشگاه ویت‌واتراِسراند، در مصاحبه با سی‌ان‌ان در ژوهانسبورگ بیان کرد: این گونه از هومو نالِدی، «شاید درباره میزان مرگ‌ومیر خود فکر کرد و برای اسکان دادن خود در مکان‌ها یا محفظه‌های عمیق اقدام به خطری بزرگ کرد و تلاش بسیاری را انجام داد.»

این موضوع نشان می‌دهد که هومو نالِدی دارای آداب و سنت‌های رفتاری است. حتی ممکن است از آتش برای روشن‌کردن مسیر منتهی به محل استقرار خود استفاده می‌کرده است.

برگر گفت: «فکر می‌کنیم از طریق این یافته به موضوعات مربوط به آن پی ببریم. می‌توانیم درباره چگونگی عملکرد اجداد بشر آگاه شویم.» با‌این‌حال، بیش از ۱۵۰۰ استخوان فسیل‌شده که تیم تحقیقاتی او کشف کرد، چشم‌انداز جدیدی گشودند. تصور می‌شود که چنین عملکرد‌ها و رفتارهایی تنها حدود ۲۰۰۰۰۰ سال پیش ظهور پیدا کرده‌ باشد.

«برگر» هنوز قدمت استخوان‌های هومو نالِدی را برآورد نکرده است، اما به بی‌بی‌سی گفت این گونه تقریباً سه میلیون سال پیش در آفریقا زندگی می‌کرد.

هومو نالِدی دارای مغزی نه چندان بزرگتر از یک پرتقال، دست‌ها و مچ‌ دست‌هایی به توانایی و مهارت مشابه انسان است، همچنین پاهایی شبیه انسان و ران‌های بلندی دارد.

برگر با تأکید بر اهمیت این کشف، گفت: «این کار همانند بازکردن مقبره توت‌آنخ‌آمن (فرعون مصر) است.»

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی