Search
Asset 2

جاسوسی دولت چین از مسلمانان چینی خارج از کشور

جاسوسی دولت چین از مسلمانان چینی خارج از کشور
تجمع اعتراضی گروهی از فعالان اویغور مقابل کاخ سفید، همزمان با حضور نخست وزیر چین در این محل در سال 2011 گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که اویغورها در سراسر دنیا از جمله آکریکا، هدف جاسوسی سرویس‌های جاسوسی چین قرار دارند. (Nicholas Kamm/AFP/Getty Images)
جاسوسی دولت چین از مسلمانان چینی خارج از کشور
تجمع اعتراضی گروهی از فعالان اویغور مقابل کاخ سفید، همزمان با حضور نخست وزیر چین در این محل در سال ۲۰۱۱. گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که اویغورها در سراسر دنیا از جمله آکریکا، هدف جاسوسی سرویس‌های جاسوسی چین قرار دارند. (Nicholas Kamm/AFP/Getty Images)

به گفته برخی رسانهها، مسلمانان اویغور ساکن منطقه شینجیانگ چین، پس از آنکه از چین خارج میشوند نیز هدف جاسوسی عوامل حزب کمونیست چین قرار میگیرند. انتشار این گزارش همزمان شده است با هشدارهای آمریکا و دیگر کشورها در خصوص نفوذ، تاثیر و کنترل حکومت چین در دیگر کشورهای دنیا.

اقلیت مسلمانهای اویغور سالهاست که مورد آزار و اذیت حزب کمونیست چین قرار دارند و طی سالهای اخیر این آزار و اذیتها افزایش یافته است. گزارشهای نهادهای ناظر بر حقوق بشر نظیر گزارش سال گذشته دپارتمان بینالمللی آزادی مذاهب در ایالات متحده گواهی بر این ادعا است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که رژیم چین، از شبکه وسیع اطلاعاتی خود در سراسر جهان برای جاسوسی بهره میگیرد و این گونه آزار و اذیت اویغورها را در خارج از  مرزهای چین گسترش میدهد.

به گزارش سازمان طرح حقوق بشر اویغورها (UHRP)، جاسوسی علیه جامعه اویغورها در خارج از چین یکی از اولویتهای سرویسهای اطلاعاتی چین است. در این گزارش اشاره شده است که اویغورها در اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا هدف این جاسوسیها قرار دارند.

طی گزارشی با عنوان «موقعیت پنجم: آزار اویغورها در آن سوی مرزها»؛ که نوامبر ۲۰۱۷ در نشستی جانبی در کنگره آمریکا منتشر شد به موارد متعددی از جاسوسیهای ثبت شده چینیها علیه اویغورها اشاره شد که در مناطقی نظیر مصر،ترکیه، آلمان، سوئد، کانادا و استرالیا اتفاق افتاده است.

طی جلسه استماع کنگره در ماه فوریه، «کریستورفر ری» رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) گفت که رژیم چین از شیوههای غیر سنتی و جدید برای جاسوسی استفاده میکند. شیوههایی نظیر استفاده از استادان دانشگاه، دانشمندان و دانشجویان برای جمعآوری اطلاعات.

رادیو آسیای آزاد نیز اخیراً در گزارشی گفت که گروهی از دانشجویان اویغور که در ویرجنیا تحصیل میکنند از سوی دانشجویان چینی نژاد هان، تهدید شدهاند که به افکار داشتن افکار تجزیهطلبانه به سفارت چین معرفی میشوند. استاد دانشجویان نیز از دانشجویان اویغور حمایت کرد و آنها را تشویق کرد که برای دفاع از خود به نهادهای قانونی ایالات متحده نظیر افبیآی مراجعه کنند.

حزب کمونیست چین هموار به بهانه مبارزه با تروریسم اقلیت مسلمان در این کشور را مورد آزار و اذیت قرار داده است. در نوامبر سال گذشته مقامات حزب کمونیست به ساکنان ناحیه مسلماننشین چین دستور دادند که گذرنامههای خود را به پلیس تحویل دهندبه طوری که از آنها خواسته شد هنگام ارائه درخواست برای گرفتن گذرنامه، نمونه خون، اثر انگشت و صدای ضبطشده خود را ارائه دهند.

همزمان با فرا رسیدن سال نوی میلادی ۲۰۱۶، نمایندگان مجلس چین یک قانون ظاهراً «ضد تروریسم » را به تصویب رساندند که به گفته وزارت امور خارجه آمریکا این قانون، منجر به محدودیتهای بیشتر بر آزادی بیان، انجمنها، تجمع مسالمت آمیز و آزادی دینی در چین خواهد شد. او حتی اعلام کرد که این قانون میتواند از شرکتهای فناوری بخواهد که اطلاعات حساس را تحویل دولت بدهند.

مقابله با پوشیدن حجاب و منع گذاشتن ریش نیز از دیگر اقداماتی است که علیه مسلمانان چینی انجام میشود. هر سال همزمان با ماه رمضان حزب کمونیست چین موانع زیادی را برای مراسم و مناسک مسلمانان چین ایجاد میکند. به طوری که کارمندان دولت در مناطق مسلمان نشین از روزهداری منع میشوند و به رستورانها ابلاغ میشود اجازه ندارند در طول روز تعطیل کنند.

امروزه در کنار مشکلات امنیتی، سیاستهای حکومت در مناطق مسلمان نشین باعث سیطره اقتصادی چینیهای نژاد هان، که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل میدهند، بر مسلمانان و در نتیجه فقر و محرومیت مسلمانان شده است. درحالیکه چینیهای هان از بیشترین تسهیلات دولتی برخوردارند و از سرمایهگذاریهای دولتی بهره میبرند، مسلمانان در سرزمین مادری خود مانند بیگانگان زندگی میکنند و دولت چین را به تلاش برای نابودی آیین و فرهنگ خود متهم میکنند.

مطالب دیگر:

خانمی تا ۳۰ سال پس از تصادف نمی توانست راه برود؛ سپس یک تماس تلفنی زندگی او را متحول کرد

چگونه پزشکان در چین به قاتلان تبدیل می‌شوند؟

نام بزرگ‌‌‌‏ترین دختر صدام حسین در لیست افراد‌ تحت تعقیب

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی