Search
Asset 2

فرود دو هواپیمای حامل نظامیان روسی در ونزوئلا همراه با ده‌ها تن محموله نامشخص

(YURI CORTEZ/AFP/Getty Images)
(YURI CORTEZ/AFP/Getty Images)
(YURI CORTEZ/AFP/Getty Images)

به گزارش رسانه‌ها، اوایل این هفته، دو فروند هواپیمای روسی در پایتخت ونزوئلا فرود آمدند. این هواپیماها حامل شماری نظامی روس، شامل مقامات نظامی و نیز مقادیر قابل توجهی محموله بودند.

به گفته رویترز، یکی از هواپیماها حامل واسیلی تانکشکروف، رئیس ستاد نیروی زمینی روسیه و گروهی از نظامیان بوده و هواپیمای دیگر حدود ۳۵ تن بار حمل کرده است. تصاویری از فرود این هواپیماها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

به گزارش رویترز این هواپیماها قبل از پرواز از روسیه در سوریه توقف داشته است. روشن نیست که چرا هواپیماهای روسی به ونزوئلا رفتند و هیچ یک از مقامات دو کشور در این خصوص اظهار نظری نکرده‌اند.

در سال گذشته، دو بمب افکن روسی که قادر به حمل سلاح‌های هسته ای بودند، در ونزوئلا دیده شدند. حضور پر رنگ نظامی روسیه در ونزوئلا پس از آن روی داده است که بیش از پنجاه کشور دنیا در حمایت از خوآن گایدو، رهبر مردمی ونزوئلا، خواستار برکناری « نیکلاس مادورو » دیکتاتور حاکم در ونزوئلا شده‌اند.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا، روز ۲۳ ژانویه سال قبل، خود را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور معرفی کرد و حضور مادورو، سیاستمدار مورد حمایت حزب کمونیست ونزوئلا در قدرت را نامشروع دانست.

اقتصاد کشور ثروتمند و غنی از نفت ونزوئلا توسط سیاست‌های کمونیستی و سوسیالیستی مادورو، و نیز هوگو چاوز فلج شده است.

حدود ۹۰ درصد جمعیت ونزوئلا زیر خط فقر زندگی می‌‌‌‌‏کنند و بیش از نیمی از خانواده‌ها قادر به تامین غذا و نیازهای اولیه خود نیستند. بیش از ۳ میلیون نفر تاکنون از کشور فرار کرده‌اند و سازمان ملل متحد برآورد می کند که تا پایان سال ۲۰۱۹، بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار مهاجر از ونزوئلا فرار کنند.

در چنین شرایطی کشورهایی نظیر روسیه، چین و کوبا به حمایت از رژیم دیکتاتور مادورو همچنان ادامه می‌دهند.

مطالب دیگر:

دست کم ۱۹ کشته در سیلاب‌های ویرانگر

قلمرو گسترده نوروز، از شبه قاره هند، تا شرق اروپا

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما، فصل ۵ : نفوذ به غرب (قسمت دوم)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی