Search
Asset 2

چرا استفاده از لباس، وسایل و اسباب بازی‌‌‏های سنتی برای کودکان مناسب است؟

دختر زرتشتی ایرانی در لباس سنتی. تهران، ۰۲ اکتبر ۲۰۰۶ (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)
دختر زرتشتی ایرانی در لباس سنتی. تهران، ۰۲ اکتبر ۲۰۰۶ (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)
دختر زرتشتی ایرانی در لباس سنتی. تهران، ۰۲ اکتبر ۲۰۰۶ (BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images)

استفاده روزافزون از تکنولوژی و تغییر در نحوه و شکل زندگی در خانواده‌‌‏ها، تاثیری کم و بیش در تمام جنبه‌‌‏های زندگی کودکان، به ویژه در نحوه پوشش و اسباب بازی‌‌‏های آنان گذاشته است.

از این رو، با توجه به اینکه فرهنگ‌‌‏ها و ملیت‌‌‏های مختلف، دارای مراسم فرهنگی خودشان نیزهستند، ممکن است برای خانواده‌‌‏ها این سوال پیش آید که آیا درست است که گاهی به تن کودکانشان لباس‌‌‏های فرهنگی و سنتی‌‌‏شان را بپوشانند؟ و آیا خوب است که به آنان قصه‌‌‏ها، بازی‌‌‏ها و اسباب بازی قدیمی را نیز آموزش دهند؟ یا آنکه بیشتر آنها را متمایل به همراهی با مد روز و تغییرات جدید نمایند؟

برای پاسخ به این سوال، باید والدین به این مساله توجه کنند که آیا حفظ فرهنگ و مراسم فرهنگی ارزشمند است؟ و اگر این طور است چه فوائدی می‌‌‏تواند برای خانواده‌‌‏ها و فرزندان داشته باشد؟ بهتر است پس از اینکه به این سوال خود پاسخ دادید این فوائد را برای فرزندان خود روشن و آشکار کنید تا آنها کلماتی مثل: دمده شدن، نسل قدیمی و کهنه، اولد فشن را تکرار نکنند و بدانند که واقعا ارزش‌‌‏های فرهنگی چه نقشی می‌‌‏توانند در پرورش روح و ذهنشان داشته باشند و موجب سلامت روان و حفظ و تحکیم خانواده و ارزش‌‌‏هایی شوند که به رشد جامعه‌‌‏ای سالمتر و هماهنگ‌‌‏تر کمک می‌‌‏کند.

در این مورد نظر شما را به نکات زیر جلب می‌‌‏کنیم:

پوشیدن لباس‌‌‏های سنتی به کودکان کمک می‌‌‏کند تا به پیوند بین زمان حال و گذشته توجه کنند و این تغییرات را مد نظر قرار دهند و به جنبه‌‌‏های مختلف فوائد آن توجه نمایند. پیوند زمان حال با گذشته، به رشد و تحکیم هویت کودکان کمک زیادی می‌‌‏کند.

پوشیدن لباس‌‌‏های سنتی اگر همراه با بیان ویژگی‌‌‏ها و دلایل آن باشد، به کودکان کمک می‌‌‏کند احساس خوبی نسبت به خود و ملیت خود پیدا کرده و اعتماد و عزت نفس‌‌‏شان نیز افزایش پیدا کند. آنان می‌‌‏توانند به گذشته‌‌‏های خود بجای سرزنش، افتخار کنند و خودشان را نتیجه آن روند تاریخی بدانند. این مساله استرس و نارضایتی آنان را کاهش داده و به موجودیت و هویت فعلی خود افتخار می‌‌‏کنند که در نهایت سلامت روان آنان را افزایش می‌‌‏دهد.

پوشیدن لباس‌‌‏های سنتی و یا استفاده از اسباب بازی‌‌‏های سنتی در منزل می‌‌‏تواند به کودکان کمک کنند متوجه شوند همه چیز برای استفاده می‌‌‏تواند خوب باشد و صرفه جویی کرده و در پی تعویض وسایل خود نباشند و این مساله در حفظ و ارزش‌‌‏گذاری به آنچه که دارند، می‌‌‏تواند کمک کند.

استفاده از اسباب بازی‌‌‏های قدیمی می‌‌‏تواند به کودکان کمک کند تا ضمن ارزش گذاری به نحوه زندگی و بازی و تفریح بچه‌‌‏ها در گذشته، بجای تمسخر و غرور از داشتن وسایل بازی مدرن، آنها را تقدیر کرده و بتوانند به فرهنگ‌‌‏ها و نحوه زندگی انسانهای دیگر در حال حاضر نیز احترام بگذارند؛ و این امر، روند سازگاری آنها را بویژه در جوامع چند فرهنگی، تقویت می‌‌‏کند.

استفاده از اسباب بازی‌‌‏های قدیمی به کودکان کمک می کند بیشتر از صرفا بازی با وسایل، به فکر تهیه و درست کردن نیز باشند چرا که وسایل بازی در گذشته، بیشتر کار دست بود. این امر به کودکان کمک می‌‌‏کند تا مهارت‌‌‏های دستی و عضله‌‌‏ای خود را که با بخش های بدنی مختلف مربوط به دقت، هماهنگی و عملکرد مغز مرتبط هستند، بیشتر تقویت کند و نهایتا در یادگیری تحصیلی آنان نیز تاثیر زیادی بگذارد.

علاقه‌‌‏مندی به اسباب بازی‌‌‏های قدیمی، بچه‌‌‏ها را با جنبه‌‌‏های دیگر ایجاد کردن آشنا کرده و جنبه‌‌‏های مختلف خلاقیت را نیز در آنان تقویت می‌‌‏کند. مثلا ساختن عروسک‌‌‏های مختلف که نمادی از شخصیت‌‌‏های قصه‌‌‏های مختلف است و کودک یاد می‌‌‏گیرد قصه بسازد…

وقتی بچه‌‌‏ها چیزی را درست کنند، برای آن بیشتر ارزش قایل می‌‌‏شوند و زمان و وقت بیشتری برای تعمیر کردن یا بازی با آن صرف می کنند تا وسایلی که صرفا آنها را خریداری کرده و استفاده می‌‌‏کنند و آن را پس از خراب شدن یا خسته شدن، دور می‌‌‏اندازند.

اسباب بازی‌‌‏های سنتی و فرهنگی می‌‌‏توانند عناصر فرهنگی را نیز با خود منتقل کنند. مثلا عروسک حاجی فیروز می‌‌‏تواند قصه‌‌‏ها و روایت‌‌‏های مرتبط با نوروز را هم برای کودک جذاب کند.

در تجدید و احترام گذاری به سنت‌‌‏ها، ارزشها و مفاهیم خوب فرهنگ باستانی، استفاده از لباس‌‌‏ها و وسایل سنتی و قدیمی، به هر ملیتی کمک می‌‌‏کند تا آنها عملا با تاریخی مواجه شوند که تشکیل دهنده هویت آنها بوده است و موجب می شود که ذهن پرسشگر و قضاوتگر آنها تحریک شود و در کنار زندگی در دنیای مملو از تکنولوژی، به زیبایی های ساده و خالص بجای مانده از گذشته هم توجه کنند و خودشان و فرزندانشان را در مراحل رشد بهتر آبدیده کنند.

مطاالب دیگر:

آغاز سال چینی ۲۰۱۹؛ سال خوک مبارک !

چرا باید به کودکان راستگویی را بیاموزید

آیا زیاد می‌‌‏خوابید؟ چهار عارضه خطرناک خوابیدن بیش از حد را بدانید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی