Search
Asset 2

اکران قسمت دوم فیلم ۳۰۰ و نقد‌‏های وارده بر آن

قسمت دوم فیلم ۳۰۰ به اکران در آمده‌‌‏است در حالی‌‌‏که همچنان نقدهای بسیاری بر ایرادات تاریخی آن وارد است. (اسکرین‌‏شات/ وب‌‏سایت رسمی فیلم ۳۰۰)
قسمت دوم فیلم ۳۰۰ به اکران در آمده‌‌‏است در حالی‌‌‏که همچنان نقدهای بسیاری بر ایرادات تاریخی آن وارد است. (اسکرین‌‏شات/ وب‌‏سایت رسمی فیلم ۳۰۰)
قسمت دوم فیلم ۳۰۰ به اکران در آمده‌‌‏است در حالی‌‌‏که همچنان نقدهای بسیاری بر ایرادات تاریخی آن وارد است. (اسکرین‌‏شات/ وب‌‏سایت رسمی فیلم ۳۰۰)

 

قسمت دوم فیلم ۳۰۰ به اکران در آمده‌‏است در حالی‌‏که همچنان نقدهای بسیاری بر ایرادات تاریخی آن وارد است.

 این فیلم در آمریکای شمالی، کانادا، استرالیا، بیشتر کشورهای اروپایی و آفریقایی و بعضی از کشور‌‏های آسیایی اعم از هند، ژاپن، چین، کره، تایوان و مالزی طی دو هفته‌‏ی گذشته به روی پرده رفته‌‏است.

فیلم ۳۰۰ یک فیلم اکشن فانتزی است که رویداد‌‏های ۴۸۰ سال قبل از میلاد مسیح را به نمایش در می‌‏آورد. موضوع فیلم درباره‌‏ی جنگ سپاه اسپارت در زمان لئونیداس و ایران در زمان خشایار شاه می‌‏باشد.

قسمت اول فیلم در سال ۲۰۰۷ اکران شد و مورد انتقاد بسیاری از مورخان و ایرانیان  قرار گرفت. نمایش دلاوری سربازان یونان و وحشی و بدوی به تصویر کشیدن ایرانیان و به طور خلاصه یک سویه ساخته شدن فیلم از دلایل عمده انتقاد‌‏ها بود. در سال ۱۳۸۵ بعد از اکران فیلم وبلاگ‌‏نویسان ایرانی زیادی این فیلم را مورد انتقاد قرار دادند و از سوی دیگر خانه سینمای ایران طی نامه‌‏ای این اقدام هالیوود را محکوم کرد.

قسمت دوم فیلم ۳۰۰ چندی پیش اکران شد. به نقل از بی‌‏بی‌‏سی، پل کارتلج، پروفسور فرهنگ یونانی از دانشگاه کمبریج، چند ایراد تاریخی این فیلم را مطرح کرده است.

عنوان فیلم «۳۰۰: ظهور یک امپراطوری» است در حالی‌‏که این امپراطوری حداقل دو سال پس از جریاناتی که فیلم روی آن تمرکز دارد، به مرور زمان شکل گرفت. تاکید این فیلم بیشتر بر دو نبرد دریایی آرتمیسیوم و سالامیس است که این دو نبرد در سال ۴۸۰ قبل از میلاد رخ داد.

فیلم با صحنه‌‏ پرتاب تیری شروع می‌‏شود که باعث مرگ داریوش اول، پادشاه ایران می‌‏شود. در این تصویر داریوش اول  کنار خشایارشا وارث او ایستاده بود و تمیستوکل، که یک قهرمان آتنی با این تیر او را می‌‏کشد.

در اسناد تاریخی آمده است که جنگ مذکور به اسم ماراتون، به دستور داریوش اول انجام شد ولی نه داریوش و نه خشایارشا در این نبرد حضور نداشتند.

پس از به تصویرکشیدن شکست ایران در جنگ ماراتون، فیلم ده سال پس از آن را به تصویر می‌‏کشد که خشایارشا برای گرفتن انتقام پدرش به جنگ یونانی‌‏ها می‌‏رود و فرماندهی ناوگان دریایی ایران را نیز یک زن یونانی به اسم آرتمیس بر عهده می‌‏گیرد.

 بر اساس اسناد تاریخی آرتمیس یک شخصیت واقعی است. وی یک ملکه‌‏ی یونانی بوده که در جنگ سالامیس برای ایرانیان می‌‏جنگیده ولی او فرمانده‌‏ی ناوگان دریایی ایرانی نبود. در نبرد دریایی ۶۰۰ کشتی وجود داشتند که آرتمیس، فقط چند کشتی، در اختیار ایران قرار داده بود.

سپس این فیلم، در فاصله دو نبرد آرتمیسیوم و سالامیس، صحنه‌‏ی معاشقه‌‏ی دو دشمن به‌‏نام آرتمیس و تمیستوکل را به عنوان دیپلماسی قبل از جنگ، به تصویر می کشد که در واقعیت هیچ سندیت تاریخی ندارد. از طرف دیگر در این جنگ به تحریف امده است که سپاه یونان شکست خورده است که این جریان خلاف اسناد تاریخی است چرا که این جنگ، پیروزی نداشت.

در جایی دیگر نیز، ارتش یونان به رهبری تمیستوکل برای پیروزی در جنگ سالامیس، نیازمند کمک نیروی دریایی می‌‏شود که

ناوگان دریایی اسپارت به فرماندهی گورگو (یک ملکه‌‏ی یونانی دیگر)، به کمک تمیستوکل می‌‏شتابد. که سرانجام این جنگ پیروزی برای یونان به ارمغان آورد.

اما در واقعیت و بر اساس اسناد تاریخی، کل ناوگان دریایی یونان ۴۰۰ کشتی داشت که اسپارت در آن نبرد دریایی فقط ۱۶ کشتی در اختیار ناوگان دریایی یونان قرار داده بود.

این فیلم همچنان مورد انتقاد مورخان و مردم ایران قرار گرفته است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی