Search
Asset 2

« ساعت تاریک » در باهاما؛ ده‌ها کشته و ویرانی گسترده در نتیجۀ طوفان دوریان

(Brendan Smialowski / AFP)
(Brendan Smialowski / AFP)
(Brendan Smialowski / AFP)

طوفان سهمگین «دوریان» در باهاما بیش از چهل کشته به جای گذاشت. این طوفان در پنجمین روز خود، پس از در هم کوبیدن جزایر باهاما در شرق آمریکا، و به جای گذاشتن ده‌ها کشته و ویران کردن بسیاری از خانه‌ها، به سمت شمال پیش رفت.

به گزارش آسوشیتدپرس مقامات شمار کشته شده‌ها را تاکنون ۴۳ نفر اعلام کرده‌اند و تأکید کرده‌اند با توجه به مفقود شدن بسیاری از افراد، قطعاً آمار کشته‌ها افزایش خواهد یافت. گروه‌های جستجو، امداد و نجات در تلاش هستند تا به کمک مردم طوفان‌زدۀ باهاما که در میان ویرانۀ منازل خود گرفتار شده‌اند بشتابند.

به گزارش‌ رویترز، شدت ویرانی در مجمع الجزایر باهاما آن‌قدر بوده که از جمعیت کمتر از ۴۰۰ هزار نفری آن، ۷۰ هزار نفر برای بقا به کمک‌های فوری نیاز دارند.

طوفان زخمی‌های بسیاری نیز بر جای گذاشته که بر اثر شکستگی استخوان‌، ضربه به سر یا از دست دادن آب بدن به بیمارستان منتقل شده‌اند. بازماندگان همچنین اغلب دچار ترومای بعد از حادثه هستند و به کمک‌های روحی و روانی نیاز دارند.

هوبرت مینیس، نخست وزیر باهاما گفت اواخر جمعه ۳۵ جسد در جزیره آباکو و هشت جسد نیز در گراند بهاما کشف شد. وی گفت « ما تأیید می‌کنیم که تعداد مفقودین زیاد است و انتظار می‌‏رود که تعداد کشته‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یابد. این واقعیت واضحی است که در این ساعت تاریکی با آن روبرو هستیم. »

نیروهای امدادی بسیاری از طریق دریا و آسمان خود را به منطقه رسانده‌اند. ماروین دامس، وزیر امنیت باهاما گفت « مقامات در تلاش هستند تا به همه کمک کنند، اما به دلیل احتمال وجود اجساد کشف نشده، امکان استفاده از بولدوزر وجود نداشته باشد. »

وی تأکید کرد که پیش از این هم شرایط طوفانی را تجربه کرده‌اند، اما تا این سطح از ویرانی وجود نداشته است.

جستجوی قربانیان و بازماندگان تقریباً یک هفته پس از آن شروع شد که دوریان با بادهایی با سرعت ۱۸۵ مایل در ساعت، باهاما را در هم کوبید و خانه‌های بی‌شماری را ویران کرد.

بسیاری از سازمان‌ها و کشورها، از جمله سازمان ملل متحد، دولت ایالات متحده، نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، هواپیمایی آمریکا و رویال کارائیب، برای ارسال مواد غذایی، آب، ژنراتور برق، سرپناه موقت، پوشک، چراغ قوه و سایر وسایل بسیج شده‌اند.

سناتور مارکو روبیو از فلوریدا گفت: آژانس کمک‌های آمریکا از وزارت دفاع خواسته است تا هواپیماهای باری سنگین را برای پرواز در اختیار آنها قرار دهد. باند فرودگاه جزیره گرند باهاما پاکسازی شده و آماده است. مقامات همچنین گفتند که بنادر ویران شده بازگشایی شده‌اند.

مطالب دیگر:

گزارش ماه آگوست اشتغال در آمریکا : بیکاری کم، استخدام متوسط، دستمزدهای ساعتی رو به افزایش

چین، از مخدر فنتانیل برای راه انداختن « جنگ شیمیایی » استفاده می‌کند

چرا راهب ارشد از اخراج راهب دزد امتناع می‌‏کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی