Search
Asset 2

کارزار انتخاباتی ترامپ: ثبت رکورد ۵۲.۸ میلیون دلار کمک مالی طی ۲۴ ساعت پس از محکومیت

متعاقب آن‎که اعضای هیأت منصفه دادگاه نیویورک، دونالد ترامپ را در ۳۴ فقره اتهام مجرم شناختند، بیش از ۲ میلیون دلار در ساعت کمک مالی به سمت کارزار او سرازیر شد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در کنفرانس خبری برج ترامپ پس از صدور حکم دادگاه جنایی نیویورک، ۳۱ مه ۲۰۲۴. (Spencer Platt/Getty Images)

به گزارش کارزار انتخاباتی ترامپ، متعاقب آن‎که اعضای هیأت منصفه دادگاه نیویورک رئیس‌جمهور سابق آمریکا را در ۳۴ فقره اتهام مجرم شناختند، بیش از ۲ میلیون دلار در ساعت کمک مالی به سمت کارزار او سرازیر شد.

به گفته مقامات کارزار انتخاباتی ترامپ، آن‌ها توانستند طی ۲۴ ساعت پس از محکومیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در دادگاه نیویورک از طریق جمع‌آوری کمک‌های مالی خُرد ۵۲.۸ میلیون دلار اعانه جمع کنند.

این رقم رکورد ۵۰.۵ میلیون دلاری را که پیش‌تر برای کارزار دوم ترامپ جمع‌آوری شده بود، جابه‌جا کرد. جان پاولسون، میلیاردر آمریکایی، این مراسم را در اوایل آوریل در عمارت ۱۱۰ میلیون دلاری خود در پالم‌بیچ فلوریدا میزبانی کرد.

در بیانیه کارزار انتخاباتی ترامپ آمده که بیش از یک‌سوم از اهداکنندگان پیش از محکومیت او هیچ کمکی به این کارزار نکرده بودند. مایکل واتلی، رئیس کمیته ملی جمهوری‌خواهان، گفت: «۴۸۵هزار نفر تا صبح روز بعد از اعلام محکومیت ترامپ درمجموع ۳۴.۸ میلیون دلار کمک مالی کردند.»

آقای واتلی در ایمیلی به اپک تایمز گفت: «مردم آمریکا در قضیه استفاده ابزاری از دستگاه قضایی پشت ترامپ می‌ایستند و ما این منابع را صرف جلب رأی، صیانت از آرای مردم و انتخاب مجدد دونالد جی. ترامپ خواهیم کرد.»

این رکورد بی‌سابقه حدود یک هفته قبل از برگزاری دو برنامه جمع‌آوری کمک‌های مالی بزرگ در کالیفرنیا به ثبت رسید. کمیته ترامپ ۴۷- از سازمان جمع‌آوری کمک‌های مالی مشترک که زیر نظر دونالد جی. ترامپ فعالیت می‌کند- رویدادی را در ۷ ژوئن در بِوِرلی هیلز و رویداد دیگری را در ۸ ژوئن در نیوپورت‌بیچ برگزار خواهد کرد.

سوزی وایلز و کریس لاسیویتا، سخنگویان ترامپ، در بیانیه‌ای به تاریخ ۳۱ مه گفتند که مبلغ جمع‌آوری‌شده پس از محکومیت ترامپ از عصبانیت شهروندان حکایت دارد. در بیانیه آن‌ها آمده است: «جو بایدن و متحدان دموکرات او نظام حقوقی ما را به ابزاری سیاسی تبدیل کرده و آمریکایی‌ها را در گوشه و کنار کشور کلافه کرده‌اند.»

«این تازه شروع ماجراست. به قول آقای ترامپ، آمریکایی‌ها در کنار یکدیگر حکم واقعی را در ۵ نوامبر صادر خواهند کرد.» این تاریخ انتخابات سراسری است. انتظار می‌رود که رؤسای‌جمهور سابق و فعلی آمریکا در تابستان سال جاری به‌عنوان نامزدهای رسمی احزاب خود معرفی شوند.

روز جمعه، خبرنگاری از بایدن خواست تا به اتهاماتی که در رابطه با سازماندهی دادگاه ترامپ به او وارد شده توضیح بدهد اما او مکث کرد، به سمت خبرنگاران برگشت، با دهانی گشوده لبخند زد و در سکوت روی برگرداند. کارزار انتخاباتی ترامپ این لحظه را به یک حربه تبلیغاتی تبدیل کرد و از مردم خواست بایدن را «برکنار» کنند.

کارزار انتخاباتی ترامپ گفت: «جو بایدن شیاد و دموکرات‌ها با پرونده‌سازی سیاسی برای مداخله در انتخابات باعث بیداری جنبش ماگا شدند.»

کارزار انتخاباتی ترامپ افزود که چند دقیقه پس از جمع‌بندی محاکمه ساختگی، سامانه جمع‌آوری کمک‌های مالی به دلیل ترافیک سنگین دچار وقفه شد. وبسایت از کار افتاد اما آن را بازیابی کردند.

«ترامپ و کارزار انتخاباتی او بابت سرازیر شدن حمایت میهن‌پرستان از سراسر کشور بی‌نهایت سپاسگزار هستند. ترامپ برای نجات ملت می‌جنگد و پنجم نوامبر روزی است که آمریکایی‌ها حکم واقعی را صادر خواهند کرد.»

آقای واتلی در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: «حمایت مردم آمریکا از ترامپ ریشه در این واقعیت دارد که  او امروز صبح از خواب بیدار می‌شود و خودش را برای جنگیدن برای مردم آمریکا آماده می‌کند، چنان‌که هر روز صبح از خواب بیدار می‌شود و به جنگیدن برای مردم آمریکا می‌پردازد.»

آقای واتلی در پاسخ به این پرسش که چرا کارزار انتخاباتی ترامپ به دیگر سیاستمداران جمهوری‌خواه هشدار داد که از این محکومیت برای جمع‌آوری کمک‌های مالی استفاده نکنند، گفت: «هدف این است که مطمئن شویم این کمک‌ها به دست ترامپ می‌رسند.»

او گفت سازمان روی نحوه پیروزی در انتخابات متمرکز است.

آقای واتلی گفت: «ما با شرکت در رأی‌گیری و صیانت از صندوق‌های رأی برنده خواهیم شد. ما آماده‌ایم که کار خود را از سر بگیریم.»

کارزار انتخاباتی بایدن نیز به دنبال محکومیت ترامپ در پیامی مکتوب درخواست کمک مالی کرد.

در متن مربوطه آمده است: «با وجود آن‌که امروز هیأت منصفه دونالد ترامپ را مجرم شناخت، هنوز تنها یک راه برای دور نگه‌داشتن او از دفتر بیضی وجود دارد: صندوق‌های رأی.»

وبسایت کارزار انتخاباتی ترامپ پس از محکومیت او لینک صفحه کمک‌های مالی را با عنوان «زندانی سیاسی» منتشر کرد.

متعاقب آن‌که هیأت منصفه از محکومیت ترامپ خبر داد، کارزار انتخاباتی بایدن به تلاش رقیب خود برای جمع‌آوری کمک‌های مالی واکنش نشان داد.

کارزار بایدن گفت: «اما اکنون که این مطلب را می‌خوانید، باید بدانید که حامیان دونالد ترامپ هیجان‌زده شده‌اند و احتمالاً رکورد بی‌سابقه‌ای را در جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کارزار انتخاباتی او به ثبت می‌رسانند.»

در این متن آمده است: «این پولی است که او برای بازگشت به کاخ سفید از آن استفاده می‌کند تا تهدیدات خود را برای انتقام و تلافی‌جویی علیه مخالفان سیاسی‌اش عملی کند.»

کارزار انتخاباتی بایدن نوشت: «درحالی‌که راست‌گرایان ماگا به کمک ترامپ می‌آیند، جو بایدن و کسانی که به دموکراسی اهمیت می‌دهند، نیازمند شما هستند.» ماگا به شعار «عظمت را دوباره به آمریکا بازگردانیم» ترامپ اشاره دارد.

این پیام حاوی لینک صفحه کمک‌های مالی بود که از مردم می‌خواست ۲۰ دلار یا هر آن‌چه که در توان دارند کمک کنند.

کارزار انتخاباتی بایدن نوشت: «اگر برای اولین کمک مالی خود به کارزار انتخاباتی جو بایدن منتظر فرصت مناسب بودید، به شما می‌گوییم که امروز همان روز است.»

اما ترامپ در جریان سخنرانی خود برای مردم آمریکا آن‌ها را به مشارکت بیشتر در کارزار انتخاباتی خود تشویق کرد و گفت که «مخالفان او و حامیان آن‌ها «پشت کشور نیستند.»

ترامپ گفت آزادی خود را به خطر می‌اندازد اما پشت آمریکا قد علم می‌کند. او افزود که نحوه رسیدگی به پرونده‌اش از وخامت اوضاع دستگاه قضایی آمریکا حکایت دارد.

ترامپ درحالی‌که جمعیت حاضر در برابر برج ترامپ او را بشدت تشویق می‌کردند، گفت: «من برای نجات کشور و قانون اساسی حاضرم دست به هرکاری بزنم.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی