logo_eet

اف‌بی‌آی: حادثه آزمایشگاهی در چین سرمنشأ احتمالی کرونا است

مدل پلاستیکی ویروس کووید۱۹
در این تصویر که در 29 آوریل 2020 گرفته شده است، یک مهندس مدل پلاستیکی ویروس کووید-19 را در آزمایشگاه کنترل کیفیت در تاسیسات بیوتکنولوژی Sinovac در پکن نشان می دهد.(NICOLAS ASFOURI/AFP via Getty Images)

کریستوفر ری، رئیس اِدارهٔ تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) گفت که سازمان تحتنظر او بر این باور است که منشأ کووید۱۹ به احتمال خیلی زیاد آزمایشگاهی تحت کنترل دولت چین است.

کریستوفر رِی در گفتوگو با «فاکس نیوز» گفت: «افبیآی مدتهاست به این ارزیابی رسیده که سرمنشأ همهگیری بهاحتمال زیاد یک حادثه بالقوه آزمایشگاهی بوده است

او همچنین در این مصاحبه اضافه کرد که چین «حداکثر تلاش خود را کرد» تا شناسایی ریشه این همهگیری جهانی را «خنثی و در آن ابهام ایجاد کند

دونالد ترامپ، رئیسجمهوری پیشین آمریکا و مایک پومپئو، وزیر امور خارجه او در میانه همهگیری کرونا بارها تأکید کردند که انتشار این ویروس در جهان تصادفی نیست و منشأ کرونا آزمایشگاهی در چین است. ترامپ در اواخر دولت خود هم اعلام کرد که تحقیقات در این زمینه پیشرفت داشته است. اما دولت بایدن این تحقیقات را متوقف کرد.

یک ویروسشناس چینی به نام لی منگ ین که از چین گریخته است نیز بار دیگر تأکید کرده است که منشأ کرونا آزمایشگاهی تحتنظر دولت چین است.

این آزمایشگاه ویروسشناسی در فاصله ۴۰ دقیقه رانندگی با بازار ماهی قرار دارد که برای مدتها گفته میشد منشأ شیوع کرونا بوده است.

روزنامه والاستریت ژورنال نیز ۷ اسفندماه خبر داد که وزارت انرژی آمریکا گزارشی محرمانه به کاخ سفید و کنگره ارسال کرده که در آن تصریح شده است که ویروس کرونا ابتدا از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون نشت کرده است.

در مقابل، رژیم کمونیستی چین ضمن انتقاد از این گزارش، اعلام کرد که سیاستمداران آمریکایی، تئوری نشت آزمایشگاهی را مجدداً مطرح میکنند تا با بیتوجهی به واقعیتها، اعتبار پکن را خدشهدار کنند.

اخبار مرتبط