Search
Asset 2

نامه ستاره‌های هالیوود در حمایت از زنان افغانستان

Persian-ET-logo.N

دو تن از ستاره‌های معروف سینمای هالیوود، طی ارسال نامه‌ای به نخست وزیر انگلستان خواهان حمایت از حقوق زنان افغان شده‌اند.

«کیرا نایتلی» و «سلما هایک» در این نامه از «دیوید کامرون» درخواست کردند که اطمینان حاصل کند تا پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حقوق زنان در افغانستان رعایت خواهد شد.

در این نامه که بخشی از کمپینی است که از سوی سازمان عفو بین‌الملل برای حمایت از زنان افغان به راه انداخته شده و تعداد دیگری از ستاره‌ها و کارگردان‌های معروف سینما آن را امضا کرده‌اند، آمده است: زنان افغان در یک دهه‌ی گذشته با شرکت در انتخابات، ایفای نقش‌های مهم اجتماعی و دولتی و فرستادن فرزندان‌شان به مدرسه، با اندیشه‌ی‌طالبانی مخالفت کرده‌اند، اما حالا این زنان نگرانند که ممکن است آنها دست‌آوردهای یک دهه‌ی گذشته را از دست دهند.

در این نامه آورده شده که تنها در ۶ ماه گذشته، شماری از زنان افغان که در راه تامین صلح و برنامه‌های توسعه‌ای در افغانستان کار می‌کردند، کشته شده‌اند.

در حالی‌که حدود یک‌ماه از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان می‌گذرد، تعدادی از زنان افغان نسبت به حضور کم‌رنگ زنان در گردهمایی‌های انتخاباتی معترضند و شماری از آنها نسبت به عدم حضور همسران کاندیداها همراه آنها در رقابت‌های انتخاباتی انتقاد می‌کنند.

این درحالی‌ست که حامد کرزای روز شنبه به مناسبت هشتم مارس روز زن، طی سخنانی زنان افغان را در تعیین سرنوشت این کشور تاثیر‌گذار دانست و گفت که زنان باید حضور گسترده‌ای در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی داشته باشند و از زنان افغان خواست بار دیگر به پای صندوق‌های رای بروند و در انتخابات شرکت کنند.

اپک‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی