Search
Asset 2

زیردریایی هسته‌ای و ناوچه نیروی دریایی روسیه وارد آب‌های کوبا شدند

یک ناوچه نیروی دریایی روسیه و یک زیردریایی هسته‌ای این کشور به بندر هاوانا رسیدند. کارشناسان این مانورهای دریایی را عادی و در عین حال نمایش قدرت می‌دانند.
زیردریایی اتمی روسیه کازان، بخشی از یگان نیروی دریایی روسیه که در حال بازدید از کوبا است، در بندر هاوانا در ۱۲ ژوئن ۲۰۲۴، پهلو می‌گیرد. (YAMIL LAGE/AFP via Getty Images)

یک ناوچه نیروی دریایی روسیه و یک زیردریایی هسته‌ای این کشور روز چهارشنبه به بندر هاوانا پایتخت کوبا رسیدند. کارشناسان این مانورهای دریایی را امری عادی و در عین حال نمایش قدرت می‌دانند، زیرا واشنگتن از اوکراین در جنگ خود علیه روسیه حمایت نظامی می‌کند.

به نوشته نیویورک تایمز، کشتی‌های جنگی روسیه روز چهارشنبه به عنوان بخشی از مانورهای نظامی برنامه‌ریزی‌شده وارد آب‌های کوبا شدند که به گفته کارشناسان، نمایش نمادین قدرت در واکنش به ادامه حمایت آمریکا از اوکراین و بازتاب روابط رو به رشد روسیه و کوبا بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، کوبا – متحد دیرینه روسیه – با شلیک توپ از بندر استقبال خود از ورود کشتی‌ها را اعلام کرد، در حالی که دیپلمات‌های روسی پرچم‌های کوچک روسیه را تکان دادند و هنگام عبور کشتی‌ها از قلعه‌های تاریخی بندر، سلفی گرفتند.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که ورود این کشتی‌ها به آب‌های کوبا با وجود تنش بین ایالات متحده و روسیه بر سر جنگ اوکراین، هیچ تهدید واقعی را ایجاد نمی‌کند.

به گفته مقامات کوبایی، این کشتی‌ها شامل زیردریایی هسته‌ای کازان و ناوچه آدمیرال گورشکوف است و به گفته آنها هیچ سلاح هسته‌ای را حمل نکرده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت که این زیردریایی و ناوچه حامل موشک‌های مافوق صوت زیرکون، موشک‌های کروز کالیبر و موشک‌های اونیکس ضد کشتی هستند.

به گفته وزارت خارجه کوبا، این کشتی‌های جنگی که قبل از ورود به دریای کارائیب تمرین‌های نظامی انجام داده‌اند، تا هفدهم ژوئن در هاوانا خواهند ماند و خدمه با مقامات این کشور دیدار می‌کنند و از مکان‌های فرهنگی و تاریخی بازدید می‌کنند.

آیا کشتی‌های روسی هشداری برای ایالات متحده هستند؟

نیویورک تایمز به نقل از یک سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده نوشت که وزارت دفاع ایالات متحده ورود کشتی‌های روس را فعالیت معمول می‌داند که هیچ تهدیدی برای آمریکا نیست.

وی افزود که این وزارتخانه فعالیت کشتی‌ها را در اقیانوس اطلس زیر نظر دارد.

به گفته کارشناسان، اگرچه ممکن است این اقدام روسیه باعث ناراحتی ایالات متحده و سایر کشورهای متحد شود، اما روسیه با سفر در دریای کارائیب هیچ قانون بین المللی را زیر پا نمی‌گذارد.

ساموئل کاکس، یک دریاسالار بازنشسته در نیروی دریایی ایالات متحده به نیویورک تایمز گفته است که «آنها در آب‌های بین المللی فعالیت می‌کنند، که حق انجام آن را دارند. ما نیز همین کار را می‌کنیم.»

شکاف بین روسیه و ایالات متحده اخیراً با دادن مجوز از سوی جو بایدن به اوکراین برای استفاده از تسلیحات آمریکایی برای حملات محدود به داخل روسیه عمیق‌تر شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی