Asset 2

ترانه «برای» شروین حاجی‌پور جایزه گرمی را از آن خود کرد

(PUBLIC DOMAIN)
(PUBLIC DOMAIN)

هیات داوران شصت و پنجمین دوره گرمی، جایزه «آهنگ برای تغییر اجتماعی» را به ترانه «برای» ساخته شروین حاجیپور از ایران تقدیم کرد.

در مراسم گرمی امسال که شب گذشته در لسآنجلس برگزار شد، جیل بایدن بانوی اول ایالات متحده و همسر جو بایدن برنده جایزه «آهنگ برای تغییر اجتماعی» را اعلام کرد و سخنان خود را با شعار «زن، زندگی، آزادی» به پایان رساند.

چند ماه پیش اعضای آکادمی مراسم سالانه جایزه گرمی، اعلام کرده بودند که در سال ۲۰۲۳ یک جایزه ویژه بهعنوان «آهنگ برای تغییر اجتماعی» رونمایی خواهد شد.

سایت آکادمی گرمی پیش از برگزاری مراسم، آهنگ «برای» را بهعنوان سرود غیررسمی معترضان علیه حکومت ایران معرفی کرده بود.

همزمان با اولین روزهای اعتراضات، بسیاری از کاربران توییتر فارسی، دلیل خود برای پیوستن به اعتراض را با عبارت «برای …» شرح دادند. شروین حاجیپور، برخی از این امید و آرزوها را در قالب آهنگی به نام «برای » جمعآوری کرد که ویدئوی این آهنگ در مدت کوتاهی حدود ۴۰ میلیون بازدیدکننده داشت. بعد از انتشار این آهنگ حاجیپور بازداشت و ویدئو از صفحه اینستاگرام او پاک شد.

شروین حاجیپور که ۱۲ مهرماه به قید وثیقه آزاد شد در شعبه ۱۱ بازپرسی دادسرای ساری به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونتآمیز» متهم شد و دستور منع خروج او از ایران به مدت شش ماه صادر شده است.

در مراسم گرمی امسال، حمید سعیدی، آهنگساز و نوازنده ایرانیتبار ساکن آمریکا نیز با گروه خورشید سپید برای دومین بار برنده جایزه گرمی در بخش «عصر نو» شد. سعیدی پیشازاین در سال ۲۰۱۹ با گروه افیون ماه جایزه گرمی در بخش «عصر نو» را دریافت کرده بود.

همچنین در جریان شصت و پنجمین مراسم اهدای جوایز گرمی ۲۰۲۳، «بیانسه» با کسب چهار جایزه گرمی از جمله بهترین ترانه R&B رکورد بیشترین دریافت جایزه را در تاریخ گرمی شکست. با احتساب جایزههایی که «بیانسه» شب گذشته کسب کرد، تعداد کلی جایزههای گرمی این هنرمند به ۳۲ جایزه رسید.

در این مراسم همچنین، «ادل» جایزه بهترین اجرای پاپ را برای ترانه « Easy on Me»‌ دریافت کرد و تعداد جایزههای گرمی خود را به ۱۶ جایزه رساند. «کندریک لامار» نیز در سه شاخه بهترین اجرای رپ، بهترین ترانه رپ و بهترین آلبوم رپ بهعنوان برنده معرفی شد.

در مراسم اهدای جوایز گرمی ۲۰۲۳، «لیزو» نیز جایزه بهترین رکورد سال را برای «About Damn Time» به خود اختصاص داد. جایزه بهترین ترانه سال نیز به «بانی ریت» برای «Just Like That» رسید. «هری استایلز» با کسب جایزه بهترین آلبوم سال برای «خانه هنری» به جمع برندگان بزرگ شب گذشته پیوست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی