Asset 2

وال‌استریت ژورنال: نشت ویروس از آزمایشگاهی در چین، عامل همه‌گیری کرونا در جهان است

آزمایشگاه P4 در ووهان
در 23فوریه2017، کارمندانی که در کنار قفس موش در آزمایشگاه P4 در ووهان، استان هوبی، چین دیده شده‌اند. (Johannes Eisele/AFP via Getty Images)

روزنامه والاستریت ژورنال عنوان کرد که بر مبنای جمعبندی یک گزارش محرمانه اطلاعاتی ایالات متحده، ویروس کرونا ابتدا از آزمایشگاهی در ووهان چین به بیرون نشت کرده است.

وال استریت ژورنال، یکشنبه ۷ اسفندماه خبر داد که این گزارش محرمانه از سوی وزارت انرژی آمریکا تهیه و نسخهای از آن برای کاخ سفید و کنگره فرستاده شده است.

براساس این گزارش، هرچند برخی از نهادهای آمریکایی نشت ویروس را عامل همه گیری کرونا دانستهاند اما چهار سازمان اطلاعاتی دیگر آمریکا همچنان بر این باورند که انتشار ویروس کرونا به صورت طبیعی صورت گرفته است.

به نوشته والاستریت ژورنال، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیآیای، هنوز نتوانسته نسبت به منشا انتشار این ویروس به نتیجهای برسد.

پیشتر نیز سنای آمریکا با انتشار گزارشی اعلام کرده بود به این جمعبندی رسیده که کووید۱۹ به احتمال زیاد در نتیجه یک حادثه آزمایشگاهی، نشت کرده است.

در مقابل، رژیم کمونیستی چین ضمن انتقاد از این گزارش، اعلام کرد که سیاستمداران آمریکایی، تئوری نشت آزمایشگاهی را مجدداً مطرح میکنند تا با بیتوجهی به واقعیتها، اعتبار پکن را خدشهدار کنند.

با این حال جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز گذشته در واکنش به گزارش روزنامه والاستریت ژورنال گفت که «هیچ پاسخ قطعی» درباره منشا حقیقی این ویروس در دست نیست.

جیک سالیوان، در این راستا بیان کرد: «جو بایدن، رئیسجمهوری آمریکا دستور تحقیق و تفحص کاملی را در این خصوص صادر کرده است. همچنین سایر نهادهای دولتی پیرامون منشا ویروس کرونا در حال جستوجو و بررسی هستند؛ اما هنوز به اجماعی درخصوص این مساله نرسیدهایم

وی خاطر نشان کرد: «اگرچه در حال حاضر پاسخ قطعی از جامعه اطلاعاتی در مورد این سوال وجود ندارد، اما هرگونه اطلاعات بیشتر را با کنگره و مردم آمریکا در میان خواهد گذاشت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی