Search
Asset 2

دادگاه عالی آمریکا: شهروندان تا صدور رای نهایی به قرص سقط ‌جنین «میفپریستون» دسترسی خواهند داشت

دسترسی به میفپریستون (Mifeprex) و میزوپروستول، دو دارویی که در سقط جنین استفاده می‌شوند
میفپریستون (Mifeprex) و میزوپروستول، دو دارویی که در سقط جنین استفاده می‌شوند، در کلینیک تولید مثل زنان، که خدمات قانونی سقط جنین دارویی را ارائه می‌کند، در سانتا ترزا، نیومکزیکو، در 17 ژوئن 2022 مشاهده می‌شوند. (ROBYN BECK/AFP via Getty Images)

در حالی که نبرد حقوقی در مورد اعتبار تأییدیه قرص سقط ‌جنین «میفپریستون» ادامه دارد، دادگاه عالی ایالات متحده روز جمعه تصمیم گرفت که تا صدور رای نهایی در این پرونده، «میفپریستون» به‌صورت گسترده در دسترس شهروندان قرار داشته باشد. 

میفپریستون که در سال ۲۰۰۰ توسط اداره غذا و دارو آمریکا تأیید شده است، قسمتی از فرایند سقط ‌جنین شیمیایی است و به طور عمومی با داروی دیگری به نام میزوپروستول در بارداری‌های تا ۱۰ هفته برای کشتن جنین نوزاد مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین گاهی برای زنانی که سقط ‌جنین داشته‌اند تجویز می‌شود. 

در یک فرمان کوتاه، اکثریتی از قضات دادگاه عالی در روز جمعه، درخواست‌های اضطراری وزارت دادگستری دولت بایدن و شرکت سازنده این دارو «دانکو» را تأیید کردند. 

این رای، دستور اولیه‌ای که توسط متیو جی. کاکسماریک، قاضی فدرال تگزاس صادر شده بود را لغو می‌کند. 

متیو کاکسماریک که در سال ۲۰۱۹ توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت به‌عنوان ریاست دادگاه منطقه شمالی تگزاس منصوب شد، به سازمان غذا و داروی ایالات متحده دستور داده بود تا تایید قبلی خود را در مورد داروی سقط ‌جنین «میفپریستون» لغو کند. 

داروی سقط ‌جنین «میفپریستون» در سال ۲۰۰۰ تأییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده را در کنار داروی دیگری به نام میزوپروستول دریافت کرده است. در شکایتی که مطرح شده، سازمان غذا و داروی ایالات متحده متهم شده است که ایمنی این دارو تحت شرایط استفاده مشخص بررسی نشده است و ممکن است اثرات منفی بر روی زنان داشته باشد.  

دو قاضی محافظه‌کار دیوان عالی، کلارِنس توماس و ساموئل آلیتو، به این تصمیم دادگاه به‌شدت اعتراض کردند. آلیتو در یک نظر کوتاه‌ نوشت که دولت بایدن و دانکو «حقی برای تعلیق حکم پیشین را ندارند زیرا نشان نداده‌اند که در این مدت زمانی این دارو صدمات غیر قابل جبرانی را ایجاد نمی‌کند هیچ قاضی دیگری نظر خود را اعلام نکرد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی