logo_eet

آیا طب سوزنی می‌‏تواند اثرات جانبی داروهای ضدسرطان را کاهش دهد؟

آیا طب سوزنی می‏تواند اثرات جانبی داروهای ضدسرطان را کاهش دهد؟ (Shutterstock*)
آیا طب سوزنی می‏تواند اثرات جانبی داروهای ضدسرطان را کاهش دهد؟ (Shutterstock*)
آیا طب سوزنی می‏تواند اثرات جانبی داروهای ضدسرطان را کاهش دهد؟ (Shutterstock*)

هر ساله، میلیون‌‏ها نفر برای درمان بیماری‎هایی مثل تسکین دردهای مزمن، فشار خون بالا و تهوع و …  به طب سوزنی روی می‎آورند. اگرچه در ایالات متحده طب سوزنی از انواع غیرمتعارف پزشکی محسوب شده؛ با‌‏این‌‏وجود به‌‏عنوان یکی‌‏از قدیمی‌‏ترین روش‌‏های درمان در جهان شناخته می‌‏شود.

برای هزاران سال است که طب سوزنی در چین، ژاپن، کره و دیگر کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می‌‏گیرد؛ پس می‎توان گفت که دوام و  پایداری آن در این مدت موضوعی خرافه و یا تصادفی نیست.

طب سوزنی بر آزمون زمان فائق آمده است؛ زیرا توانسته بدون هیچ‌‏گونه خطری بسیاری از بیماری‌‏های رایج را از‌‏بین ببرد. اخیراً در مطالعه‌‏ای مشخص شد که نه‎تنها طب سوزنی موثر واقع می‍‎شود، بلکه روش شبه درمان آن نیز نتیجه‌‏بخش بوده است.

طب سوزنی باعث کاهش علائم یائسگی در بیماران مبتلا ‎به سرطان می‌‏شود

تحقیقات جدید باز هم ثمربخشی طب سوزنی را تأیید کرده است؛ اما این‎بار این تحقیق در‎میان زنانی که مبتلا‌‏به سرطان سینه بودند و تحت درمان با داروهای مهارکننده‎ی آروماتاز قرار دارند، انجام شده است. داروهایی که باعث کاهش استروژن می‎شوند، اغلب منجر‎به ظهور قابل‌‏توجه علائم یائسگی مثل درد عضلات و مفاصل، گرگرفتگی و تعریق شبانه می‎شوند.

در این مطالعه، حدود ۵۰ نفر از زنان مبتلا‎به سرطان سینه که داروی مهارکننده‎ی آروماتاز را مصرف می‌‏کردند، شرکت داشتند. آن‎ها به‌‏مدت ۸ بار در هفته، هم تحت درمان با طب‎سوزنی و هم شبه درمان طب‌‏سوزنی  قرار گرفتند. در روش شبه درمان طب‌‏سوزنی، سوزن‎های کُند را در نقاط «ساختگی و جعلی» قرار می‌‏دهند.

مشخص شد که علائم بیماری در هر دو گروه، به‌‏ویژه گُرگرفتی، به‌‏طور قابل‌‏توجهی کاهش پیدا کرد. این نتیجه هم در بیمارانی که از طب‌‏سوزنی واقعی استفاده کردند و هم گروهی که در آن‎ها از روش شبه درمان استفاده شد، یکسان بود.

مسلماً این تحقیق می‌‏تواند در عمل،  تأثیر دارونماها یا شبه درمان‌‏ها را نشان دهد؛ اگرچه محققان می‌‏گویند، احتمالاً کمی سوزش در روش شبه‎درمان موجب تغییرات فیزیولوژیکی شده است. درهر‌‎صورت اگر این روش باعث شود که احساس خوبی داشته باشید، آیا چگونگی عملکرد آن مهم است؟ دکتر «تینگ بائو»، محقق اصلی این مطالعه می‌‏گوید:

«هزاران سال است که طب‌‏سوزنی به عنوان یک روش درمان پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد… این روش خطرات کمی به‌‏همراه دارد و  دارای فواید قابل توجهی است»

چگونگی عملکرد طب‌‏سوزنی

براساس اسنادی که قدمت آن به بیش‌‏از ۲۵۰۰ سال می‌‏رسد، بیش‌‏از ۲۰۰۰ نقطه‎ی طب سوزنی در بدن انسان وجود دارد که از‌‏طریق مسیرهای انرژی زیستی که به‌‏نام کانال‌‏های انرژی نیز شناخته می‌‏شوند، به‌‏هم متصلند. از‌‏طریق این مسیرهاست که «انرژی چی» در جریان است و در‌‏صورتی که مسدود و یا قطع شوند باعث عدم تعادل و بیماری‌‏های مزمن خواهد شد.

روش درمان، شامل زدن سوزن‌‏هایی به‌‏اندازه‌‏ی تار مو (معمولاً بین ۳ تا ۱۵عدد) در نقاط مشخص طب‎سوزنی توسط پزشک و یا یک متخصص آموزش‌‏دیده‌‏ی طب‌‏سوزنی است. به‎طور کلی، طب‌‏سوزنی باعث آزردگی بیمار نمی‌‏شود و اغلب بعد‌‏از آن بیمار احساس آرامش و انرژی می‌‏کند.

ثابت شده که طب‌‏‌‏سوزنی بر‌‏روی تعدادی‌‏از بیماری‌‏های مزمن تأثیر به‌‏سزایی دارد؛ تصور بر این است که طب‌‏سوزنی، با تحریک سیستم عصبی مرکزی باعث انتشار مواد شیمیایی طبیعی و اصلاح سیستم بدن، تسکین درد و دیگر فرایند‌‏های بیولوژیکی می‌‏شود. در‌‏واقع شواهد حاکی‌‏از اثرات مثبت طب‌‏سوزنی در سطوح مختلف بدن است:

  • تحریک هدایت سیگنال‌‏های الکترومغناطیسی که باعث آزاد شدن سلول‌‏های سیستم ایمنی بدن و مواد شیمیایی ضد درد می‌‏شود.
  • فعال‌‏سازی سیستم شبه مخدر طبیعی بدن که در کم کردن درد  و القای خواب کمک می‌‏کند.
  • تحریک هیپوتالاموس و غدد هیپوفیز که خود بسیاری‎از سیستم‎های بدن را تنظیم می‎کنند.
  • تغییر در ترشح انتقال‌‏دهنده‌‏ها و هورمون‌‏های عصبی که ممکن است تأثیر مثبتی بر شیمی مغز داشته باشد.

طب‌‏سوزنی در ۳۰ مورد به اثبات رسیده و بیش‌‏از ۶۰  استفاده‌‏ی بالقوه دارد.

طب‎سوزنی یکی‌‏از متداول‎ترین روش‌‏های درمان دردهای مزمن است. نتیجه‌‏ی قاطعی که از یکی‌‏از مطالعات به‌‏دست آمد، نشان می‌‏دهد که طب‌‏سوزنی تأثیر کاملاً مشخصی در کاهش دردهای مزمن نسبت‌‏به درمان با داروهای معمول ضد‌‏درد دارد.

شرکت‌‏کنندگانی که در این مطالعه از طب‎سوزنی استفاده کردند، گزارش دادند که تا ۵۰‎درصد با کاهش درد مواجه شدند و در‎مقابل آن‌‏هایی که به‎جای طب‎سوزنی از داروهای معمول ضد‌‏درد استفاده کردند، تنها ۲۸ درصد کاهش درد داشتند.

با‎این‎حال، درد‌‏های مزمن، تنها یکی‌‏از ۳۰ استفاده‎ی اثبات شده برای این درمان طبیعی به‎شمار می‎آید. سازمان جهانی بهداشت (WHO)، با بررسی گسترده و تحلیل آزمایش‌‏های بالینی مربوط‌‏به طب‎سوزنی، گزارش داده است که این روش در درمان بسیاری از بیماری‎ها موثر است.

انواع مختلفی از طب‌‎سوزنی وجود دارد: انتخاب با شماست.

با‌‏این‌‏که در طب سوزنی سنتی، از سوزن (طب‌‏سوزنی در‌‏واقع یعنی «نقطه‌‏گذاری با سوزن» است) استفاده می‌‏شود؛ با‌‏این‌‏وجود می‌‏توان برای تحریک نقاط طب‎سوزنی از برق، لیزر و یا طب فشار (استفاده‌‏از فشار برای تحریک نقاط طب‎سوزنی) استفاده کرد.

اصطلاح طب‎سوزنی اغلب برای توصیف همه‌‏ی این روش‌‏ها استفاده می‎شود؛ زیرا همه‌‏ی آن‌‏ها دارای تأثیرات مثبت یکسانی هستند. به‌‏معنای دیگر، اگر دوست دارید از روش سنتی طب‌‏سوزنی استفاده کنید اما دوست ندارید سوزن در بدن‌‏تان فرو شود، می‌‏توانید روش‌‏های جایگزین آن را که دارای فواید مشابهی است و از سوزن استفاده نمی‌‏شود، به‌‏کار ببرید.

در مطالعه‎ای بر‌‏روی بیماران مبتلا به سرطانی که از تهوع در‎طول پرتودرمانی رنج می‎بردند، از طب‎سوزنی استفاده شد. در گروهی از آن‎ها از روش سنتی طب‌سوزنی استفاده شد و در گروهی، از روش شبه درمان یعنی استفاده‌‏از سوزن‌‏های کُندی که تنها پوست را لمس می‌‏کردند، استفاده شد. جالب است که در هر دو گروه، ۹۷ درصد از افراد احساس کردند که درمان باعث کاهش تهوع آن‌‏ها شده است و ۶۷ درصد نیز شاهد تأثیرات مثبتی هم‎چون احساس سرحالی، بهبود خواب و کاهش درد بودند.

دکتر «مِرکولا»، نویسنده‎ی این مقاله می‎گوید: « من روشی که در آن از سوزن‌‏های کم‌‏تری استفاده شود را ترجیح می‌‏دهم؛ مثل تکنیک آزادی عاطفی (EFT) که همان روش روانی طب‌‏فشاری است و به‌‏شدت آن را توصیه می‌‏کنم». EFT از همان کانال‌‏های انرژی مورد استفاده در طب‌‏سوزنی برای درمان ناراحتی‌‏های جسمی و روحی و بدون به‌‏کارگیری از سوزن استفاده می‌‏کند و نیاز‌‏به هیچ زحمت و هزینه‌‏ای برای داشتن متخصص جهت درمان ندارد.

در‎عوض، در این روش از ضربه‎های ساده‎ی نوک انگشتان برای وارد کردن انرژی جنبشی به کانال‌‏های خاصی در سر و قفسه‎ی سینه استفاده می‎شود و درعین‎حال از بیمار خواسته می‎شود تا به مشکل خاص خود –مثل حادثه‎ای ناگوار، اعتیاد، درد و …- بیاندیشد و جملات مثبتی را بگوید. ترکیب ضربات انگشتان و بیان جملات مثبت، «میان‎بری» است برای باز کردن انسداد عاطفی در سیستم انرژی زیستی بدن؛ که منجر‎به بهبود وضعیت ذهنی و توازن بدن که برای حفظ سلامتی و بهبود بیماری‌‏های فیزیکی ضروری است، می‌‏شود.

شما خود می‎توانید این روش را امتحان کنید؛ اما اگر نتایج دلخواه‌‏تان به‌‏دست نیامد و یا حادثه‌ی بسیار تلخی را تجربه کرده‎اید، بهتر است با یک متخصص خبره در زمینه‌‏ی ELT مشورت کنید. همچنین درصورتی‎که خواستید طب‎سوزنی سنتی را امتحان کنید، حتماً با متخصص این روش مشورت کنید؛ زیرا نتایج به‌‏دست آمده، بسیار به سطح مهارت متخصص این‎کار بستگی دارد.

اپک‎تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‎شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *