Search
Asset 2

آکادمی هنر افغانستان: از شرکت در جشنواره فیلم فجر انصراف دادیم

نسرین الهام که به نمایندگی از آکادمی هنر افغانستان در جشنواره فیلم فجر امسال شرکت کرده بود، در دومین شب حضور از هتل آزادی تهران در ساعت ۱۱ و نیم شب اخراج شده است.  (Courtesy of Nasrin Elham)
نسرین الهام که به نمایندگی از آکادمی هنر افغانستان در جشنواره فیلم فجر امسال شرکت کرده بود، در دومین شب حضور از هتل آزادی تهران در ساعت ۱۱ و نیم شب اخراج شده است. (Courtesy of Nasrin Elham)

مسئول آکادمی هنر افغانستان می‌گوید که امروز غرفه آکادمی هنر افغانستان را در جشنواره فیلم فجر تخلیه کرده است و در روابط آینده با جشنواره فیلم فجر تجدیدنظر خواهد کرد.

علی کیان در گفتگو با اپک تایمز می‌گوید که نسرین الهام که به نمایندگی از آکادمی هنر افغانستان در جشنواره فیلم فجر امسال شرکت کرده بود، در دومین شب حضور از هتل آزادی تهران در ساعت ۱۱ و نیم شب اخراج شده است.

او می‌گوید که مسئول مربوطه در جشنواره فیلم فجر، علت اخراج وی از هتل را همراه نداشتن پاسپورت دانسته است؛ در حالی‌که مسئولان هتل به خانم الهام گفته‌اند که مسئولان جشنواره فیلم فجر، حاضر به پرداخت هزینه اقامت وی در هتل نشده‌اند و نسرین الهام مدارک شناسایی شامل کارت دانشجویی نیز با خود به همراه برده بود.

به گفته وی، «آکادمی هنر افغانستان از ۱۵ سال به این سو در جشنواره فیلم فجر شرکت می‌کند اما در سال‌های گذشته چنین مشکلی وجود نداشت اما جشنواره فجر امسال که با شعار «اخلاق، امید و آگاهی» برگزار شد، نشان داد که از اخلاق بهره‌ای ندارد.»

وی اضافه می کند: «آیا انسانیت تا این حد در جمهوری اسلامی سقوط کرده است که نه مهمان رسمی، بلکه یک انسان را چنین غیرمسئولانه در خیابان رها کنند؟»

وی که اکنون در فرانسه به سر می‌برد، درباره دلیل شرکت در جشنواره فجر امسال می‌گوید: «از آنجا که نگاه ما به جشنواره‌ها بر مبنای مناسبات هنری و نه سیاسی است، ما در این دوره نیز همانند سال‌های پیش شرکت کردیم و این یک امر معمول است. همان طور که می‌دانید با وجود اینکه تنش‌های سیاسی بین دولت ایران و دولت آمریکا در طول چهار دهه گذشته وجود داشت، اما فیلمسازان ایرانی در اسکار و تعدادی فیلمساز آمریکایی نیز در جشنواره فجر شرکت می‌کردند.»

علی کیان درباره کیفیت برگزاری جشنواره فیلم فجر امسال نیز می‌گوید: «جشنواره بین‌المللی فیلم فجر که چهل و یکمین دوره‌اش را پشت سر می‌گذارد؛ صرف‌نظر از ایدئولوژی‌زدگی و رویکرد سیاسیش تا همین چند سال پیش هم، یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی آسیا بود، اما به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر بخصوص امسال؛ این جشنواره‌ بطور ناامیدکننده‌ای در سراشیبی تند چه‌کنم چه‌کنم؟ قرار گرفته است.»

جشنواره فیلم فجر امسال که از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در حال برگزاری است، یکی از پرحاشیه‌ترین و جنجالی‌ترین رویدادها در یک سال اخیر به شما می‌رود که با تحریم و انصراف فیلمسازان داخلی و خارجی همراه بوده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی