Asset 2

اسرائیل و حماس در آستانه توافق برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی

اسرائیل و حماس در آستانه توافق برای گروگان‌های اسرائیلی
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایگاه نظامی کریا در تل آویو، اسرائیل، در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۳ صحبت می‌کند. (Abir Sultan/Pool/AFP via Getty Images)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از تایید گزارش‌ها درباره توافق احتمالی با حماس برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی در غزه خودداری کرد، اما هر گونه تلاش برای توافق درباره آزادی گروگان‌ها را به حمله زمینی اسرائیل به حماس در غزه مرتبط می‌داند.  

نتانیاهو، روز یکشنبه درباره توافق با حماس برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی به ان‌بی‌سی گفت: «ممکن است توافقی وجود داشته باشد، اما به نظر من، هر چه کمتر در موردش صحبت کنم، احتمال تحقق (توافق با حماس) بیشتر می‌شود.»  

وی افزود که تا قبل از آغاز عملیات زمینی، آزادی گروگان‌ها دور از دسترس بود، اما فشاری که «نیروهای دفاعی اسرائیل» به رهبری حماس وارد کرده باعث شده است که رسیدن به توافق با حماس امکان‌پذیر شود.  

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل نیز در اینباره به سی‌بی‌اس گفت که قطر، مصر و ایالات متحده برای رسیدن به یک توافق میان اسرائیل و حماس تلاش کرده‌اند، اما «هنوز هیچ چیز اساسی (توافق) روی میز وجود ندارد. ما همه امیدواریم و دعا می‌کنیم که پیشرفتی حاصل شود و ما از همه ابزارهای ممکن استفاده می‌کنیم تا هر چه سریعتر گروگان‌ها را آزاد کنیم.»  

اسرائیل تهاجم زمینی خود را به غزه پس از حمله ۷ اکتبر به رهبری حماس آغاز کرد که طبق گفته مقامات اسرائیلی در طی آن حدود ۱۲۰۰ اسرائیلی کشته شدند و حدود ۲۴۰ نفر نیز گروگان گرفته شدند. 

به گفته وزارت بهداشت غزه تحت کنترل حماس، از زمان آغاز جنگ هزاران فلسطینی دیگر کشته شدهاند – بیش از ۱۱۰۰۰ نفر که دو سوم آنها زنان و کودکان هستند. این وزارتخانه مشخص نکرده است که چه تعداد از این آمار اعلامی، شبه نظامیان و چه تعدادشان مردم عادی هستند.  

اسرائیل در هفته های اخیر با انتقادهای بین المللی در زمینه افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه مواجه شده است. نتانیاهو روز یکشنبه گفت که علیرغم درخواست کشورهای خاورمیانه، فرانسه و تعدادی از رهبران آمریکایی برای آتش بس، اسرائیل تا زمانی که توانایی‌های نظامی و حکومتی حماس را نابود کند، برنامه‌ای برای پایان دادن به جنگ در غزه ندارد.   

وی افزود: «ما می خواهیم تعداد تلفات غیرنظامیان و تلفات نیروهایمان را به حداقل برسانیم اما به دنبال به حداکثر رساندن تلفات تروریستهای حماس هستیم.» 

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با بیان اینکه اسرائیل برای حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان تلاشی نکرده است. گفت: «مجازات دسته جمعی غیرنظامیان فلسطینی توسط اسرائیل نیز جنایت جنگی است و همچنین تخلیه غیرقانونی اجباری غیرنظامیان نیز جنایت جنگی است 

همچنین مایک لاولر نماینده مجلس نمایندگان آمریکا پس از دیدار با نتانیاهو گفت که درخواست‌ها برای آتش‌بس بر اساس درک نادرست از وضعیت است. 

لالر به شبکه ای بی سی گفت: «برای کسانی که خواستار آتش‌بس هستند، آنها کاملاً وضعیت را اشتباه درک کرده‌اند. حماس سازمانی نیست که به آتش بس پایبند باشد. آنها به دنبال ریشه کن کردن کشور اسرائیل و از بین بردن قوم یهود هستند 

ارتش اسرائیل: افزایش حملات هوایی و زمینی 

ارتش اسرائیل در صفحه ایکس خود با انتشار ویدیویی از حملات هوایی اسرائیل اعلام کرده است که نیروهای هوایی و زمینی اسرائیل به ۴۳۰۰ هدف، صدها موضع پرتاب ضدتانک و حدود ۳۰۰ چاه تونل حمله کردند.  

این نهاد نظامی اسرائیل همچنین با انتشار ویدیویی دیگر از سوخت‌رسانی به بیمارستان الشفا نوشته است که شب گذشته (شنبه) ارتش اسرائیل انتقال سوخت برای مصارف فوری پزشکی به بیمارستان شفا را هماهنگ کرد و نیروهای اسرائیلی ۳۰۰ لیتر سوخت برای مصارف پزشکی به این بیمارستان دادند، اما حماس سوخت ارسالی را از بیمارستان گرفت.  

به گزارش بخش رسانه‌ای ارتش اسرائیل، اجازه خروج از بیمارستان‌های شفا، رانتیسی و ناصر در شمال غزه به غیرنظامیان داده شده است و ارتش این کشور یک محور دیگر برای خروج غیرنظامیان از غزه باز کرده است تا بتوانند به جنوب غزه بروند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی