Search
Asset 2

نماینده مجلس: ابهامات بسیاری در سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور وجود دارد

احمد علیرضابیگی (Irna)
احمد علیرضابیگی (Irna)

نماینده مجلس یازدهم و استاندار اسبق آذربایجان شرقی در گفتگو با یکی از رسانه‌های داخل ایران درباره حادثه سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش، ضمن اشاره به نکاتی اعلام کرد که ابهامات بسیاری در این رویداد وجود دارد.

احمد علیرضابیگی در مصاحبه‌ای به وبسایت «دیده‌بان ایران» گفته است که «آنچه شنیده و مشاهده‌کرده‌ام، برایم مبهم است که چرا فاصله میان تبریز تا سد قیز قلعه سی را که فاصله کمی دارند، با هلی‌کوپتر طی کردند؟ چرا پرواز در فرودگاه پارس‌آباد فرود نیامد که با محل برگزاری مراسم فاصله ۲۰ تا ۲۵ دقیقه‌ای دارد؟»

علیرضابیگی افزود «اینکه چرا تصمیم گرفتند این فاصله را با هلی‌کوپتر طی کنند را نمی‌دانم. آن هم در شرایطی که وضعیت آب و هوایی نارنجی اعلام شده است و اصلا به صرفه نیست این مسیر با بالگرد طی شود.»

او در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه باتوجه به روایت معاون اجرایی و رئیس دفتر رئیسی مبنی بر برقراری تماس با آیت‌الله آل هاشم چرا زودتر محل حادثه پیدا نشد، گفته است که «برای من هم عجیب است چراکه ما امکانات فنی قابل توجهی داریم که از روی سیگنال تلفن همراه می‌توان به راحتی محل را پیدا کرد. فعلا منتظر گزارش ستاد کل نیروهای مسلح هستم.»

استاندار اسبق آذربایجان شرقی همچنین درباره وضعیت دسترسی به محل سقوط بالگرد، عنوان کرد که «مشابه این موضوع چندین بار در این منطقه پیش آمده و خوشبختانه به دلیل اینکه منطقه آبادی است و روستاها فاصله چهار پنج کیلومتری با یکدیگر دارند، ما از طریق شوراهای اسلامی روستا و شبکه ارتباطی که بسیج در اختیار دارد از اهالی روستاهای پیرامون درخواست می‌کردیم که جستجو و بررسی کنند تا شاید علامت و اطلاعاتی به دست آورند. کمااینکه از این شیوه چندین بار هم نتیجه گرفتیم اما نمی‌دانم در این مورد چرا این امر صورت نگرفته است یا اگر هم به ذهن‌شان خطور کرده شاید امکانش نبوده است.»

علیرضابیگی با بیان اینکه روستاها کنار هم و در عین حال دارای امکانات خوبی هستند افزود که این مناطق «حتی آنتن‌دهی هم داشتند و تماس برقرار بوده است. کمااینکه آقای آل هاشم هم تا سه چهار ساعت از طریق تلفن همراه خود و تلفن همراه خلبان با رئیس دفتر آقای رئیسی در ارتباط بوده است.»

استاندار اسبق آذربایجان شرقی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است این سانحه علل دیگری به جز نقص فنی داشته باشد، گفته است که «اطلاعات من کم است و منتظر گزارش ستاد کل هستم.»

او در پایان تاکید کرده است که «با این تفاصیل برایم عجیب است که چرا از فرودگاه پارس‌آباد استفاده نشده است. سانحه برای هلی کوپتر رئیس جمهور ابهامات زیادی دارد. باید منتظر گزارش ستاد کل نیروهای مسلح باشیم تا به این پرسش‌ها و ابهامات پاسخ دهند.»

عصر روز یکشنبه نوزدهم ماه می، ابراهیم رئیسی و همراهانش در جریان سقوط بالگرد در منطقه ورزقان آذربایجان شرقی جان باختند. روایت‌های ضد و نقیض و ابهامات بسیاری پیرامون این رویداد وجود دارد.

در روزهای اخیر یک روزنامه داخل ایران با مطرح کردن فرضیه‌هایی درباره سقوط مرگبار بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش از احتمال وقوع توطئه‌ای خارجی در این رویداد خبر داده بود.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت که اگرچه اخبار اولیه درباره سقوط بالگرد رئیسی حاکی از نقش عوامل جوی بوده است، اما به‌تدریج گمانه‌زنی‌ها به‌ سوی یک توطئه پیش می‌رود، به‌طوری که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گروهی را مأمور بررسی عوامل بروز این حادثه کرده است. این رسانه در گزارش خود اشاره کرده است که یکی از نکاتی که احتمال وجود توطئه در ماجرای سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان را پررنگ می‌کند، محل وقوع حادثه است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی