Search
Asset 2

یک کمیته‎ی دولتی در ایسلند اعلام کرد هیولای افسانه‌ای دریا واقعیت دارد (+ ویدئو)

معروف‎ترین هیولای دریاچه در ایسلند (اسکرین‌‏شات/یوتیوب)
معروف‎ترین هیولای دریاچه در ایسلند (اسکرین‌‏شات/یوتیوب)
معروف‎ترین هیولای دریاچه در ایسلند (اسکرین‌‏شات/یوتیوب)

 

جهان مملو از اسراری است که دانش کنونی ما را به چالش می‌کشد. اپک تایمز در بخش ماوراء دانش، داستانهایی از پدیده‌های خارق‌العاده را گردآوری کرده تا راه را برای باور مسائل ممکنی که قبلاً انکار می‌شدند باز کند. آیا آنها واقعیت دارند؟ تصمیم با خود شماست.

براساس یک تحقیق دولتی که از‎سوی شورای شهر Fljotsdalsherao  ایسلند انجام شده، مار افسانه‎ای دریاها به‎نام Lagarfljotsormurinn که شایع شده بود در دریاچه‎ی Lagarfljot زندگی می‌‏کند، درواقع وجود دارد. به گزارش شبکه‎ی «دیسکاوری»، این هیئت تأیید کرد که ویدئویی که در سال ۲۰۱۲  منتشر شد و ادعا شده بود تصویر معروف‎ترین هیولای دریاچه در ایسلند است، معتبر می‎باشد.

MmMjODN1x6A

Lagarfljótsormur یا «کرم Lagarfljót»، یک کریپید (موجودی که وجود آن فاقد پشتوانه‎ی علمی است) است که به‌نظر می‎رسد در دریاچه‎ی آب شیرین Lagarfljót در شهر Egilsstaðir ایسلند زندگی می‎کند. اولین مشاهده‎ی Lagarfljótsormur به تاریخ ۱۳۴۵ میلادی برمی‎گردد و این مشاهدات تا قرن ۲۱ ادامه یافته است. با این‌حال، رؤیت آن پس‌از انتشار ویدئویی در سال ۲۰۱۲ به‌صورت تصاعدی افزایش یافت. در این ویدئوی خانگی که به‎سرعت ویروسی شد، موجودی غول‎پیکر و بلند دیده می‎شود که در دریاچه یخبندانی در شرق ایسلند شنا می‎کند.

این موجود که گزارش شده طول آن ۹۰ متر و دارای کوهان‌های بسیار است، تاکنون خارج‌از دریاچه دیده نشده است. در گذشته‎های دور، دیدن این‎گونه موجودات را با رویدادهای مهم و بزرگ مثل بلایای طبیعی مرتبط می‎دانستند.

در کتاب «داستان‎ها و افسانه‎های محلی ایسلند»، «می و هالبرگ هالمندسان»، پژوهش‎گران فرهنگ عامه، منشأ داستان دیو را این‎گونه توصیف می‎کنند:

«مدت‎ها پیش، زنی در مزرعه‎ای در منطقه‎ی Lagarfljót و در نزدیکی رودخانه‎ای که به دریاچه منتهی می‎شد، زندگی می‎کرد. این زن، یک دختر داشت. روزی به دخترش یک حلقه‎ی طلا داد و به او گفت تا یک مار بگیرد و طلا را نیز در زیر جعبه‎ای از جنس کتان پنهان کند. او چنین کرد؛ اما وقتی‎که خواست دوباره به طلا نگاهی بیاندازد، مار به‎قدری بزرگ شده بود که جعبه شروع به از‎هم پاشیدن کرد. دختر ترسید و جعبه را با هرچه که در آن بود در دریاچه انداخت. مدت‎ها گذشت و کم‎کم بعد‎از این‎که افراد و حیواناتی که از کنار دریاچه می‎گذشتند، کشته می‎شدند، مردم متوجه وجود یک مار غول‎پیکر در دریاچه شدند.»

در سال ۱۹۶۳، «سیگورار بلوندال»، رئیس خدمات ملی جنگل‎داری ایسلند، گزارش رؤیت یک کرم غول‌پیکر را داد و در سال ۱۹۹۸، معلم و دانش‎آموزان مدرسه‎ی Hallormsstaðir ادعا کردند که موجودی افسانه‎ای را مشاهده کرده‎اند.

در فوریه ۲۰۱۲، RÚV، رسانه‎ی ملی ایسلند، دست به انتشار ویدئویی از مار Lagarfljót زد؛ با این‌حال، منتقدان ادعا کردند که این ویدئو تنها حرکت یک شیء بی‎جان توسط جریان سریع آب را به‎تصویر می‎کشد. با این‌وجود شورای شهرFljótsdalshérað ، «کمیته‌ای حقیقت‎یاب» متشکل از ۱۳ نفر را برای تعیین صحت این ویدئو که توسط Hjörtur E. Kjerúlf  گرفته شده بود، تشکیل داد و دستور تحقیق و بررسی بیش‌تر در این خصوص صادر شد. البته این کمیته تا‎ حدودی به‎خاطر افزایش گردش‎گران منطقه به‎دلیل انتشار این ویدئو، بیش‌تر مشتاق شده بود تا صحت آن را بررسی کنند. قایقی نیز برای تماشای دریاچه برای حفظ داستان‎های این مار به‎دلایل فرهنگی و اهداف گردش‎گری، در آن شروع به‎کار کرد.

اگر این ویدئو صحت داشته و درواقع یک موجود زنده را به‎تصویر کشیده باشد، نمی‎توان آن را مانند آن‎چه که افسانه‎ها می‎نامند، هیولا نامید. بسیاری از گونه‎های یافته شده‌ی ماهی‎ها، شبیه «هیولای دریاهایی» که در داستان‎های اساطیری آمده است، هستند؛ مثل کوسه‎ی چین‎دار (Chlamydoselachus anguineus) و ماهی روبان (Regalecus glesne). این نیز ممکن است از گونه‌های مشابهی باشد که در این دریاچه زندگی می‎کند و به افسانه‎ها و داستان‎های محلی در‎طول‌ زمان دامن زده باشد.

مقاله‎ی اصلی را در اینجا مشاهده کنید.

اپک‎تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‎شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی