logo_eet

نیویورک‌تایمز: آمریکا برنامه تولید پهپاد جمهوری اسلامی را مختل می‌کند

(Tasnim)
(Tasnim)

روزنامه نیویورک‌تایمز با انتشار گزارشی خبر داد: دولت آمریکا تلاش می‌کند با توقف انتقال قطعات مورد نیاز در تولید پهپاد از کشورهای غربی به ایران، توانایی جمهوری اسلامی در تولید و تحویل پهپادها به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را مختل کند.

به نوشته نیویورک‌تایمز، این اقدامات واشنگتن با چالش‌هایی نیز روبرو است و مقامات آمریکا اذعان دارند که جلوگیری از تولید و ارسال قطعات پهپاد به ایران نیز همانند تلاش برای جلوگیری از صدور قطعات لازم برای اجرای برنامه هسته‌ای، دشوار است.

در ادامه این گزارش آمده است: به گفته مقامات ایالات متحده، جمهوری اسلامی از تخصص و تجربه خود در زمینه گسترش روند ساخت بخش‌های مختلف سانتریفیوژها در نقاط مختلف ایران و به کارگیری فناوری‌های دو منظوره در بازار سیاه، برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند.

همچنین این نشریه به نقل از مقام‌های آمریکایی، اروپایی و منطقه خاورمیانه نوشت، آمریکا در همین چارچوب درصدد است توانایی برای هدف قرار دادن پهپادهای انتحاری را افزایش دهد.

در همین زمینه قرار است آمریکا اطلاعات در خصوص سکوها و مکان‌های پرتاب این پهپادها توسط روسیه را در اختیار اوکراین قرار دهد تا آنها را هدف قرار دهند و در حال طراحی سیستمی است که پرواز و نزدیک‌شدن پهپاد به هدف را اعلام می‌کند.

این گزارش به همکاری ایالات متحده با اسرائیل برای مقابله با پهپادهای جمهوری اسلامی اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: آمریکا در این زمینه با اسرائیل همکاری نزدیکی دارد و می‌خواهد از تجربیات اسرائیل در مقابله با حملات پهپادی ایران استفاده کند و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به‌تازگی با همتای اسرائیلی خود در این باره مذاکراتی انجام داده است.

اخبار مرتبط