Search
Asset 2

فشار آمریکا به رژیم چین برای توقف واردات نفت از ایران

(SAUL LOEB/AFP via Getty Images)جو بايدن(رئیس جمهور آمریکا) و شی جین پینگ (رییس جمهور چین)
(SAUL LOEB/AFP via Getty Images) جو بايدن(رئیس جمهور آمریکا) و شی جین پینگ (رییس جمهور چین)

افزایش صادرات نفت جمهوری اسلامی موجب شد که ایالات متحده فشار خود را به چین به عنوان مشتری اصلی نفت ایران برای رعایت تحریمهای آمریکا و توقف واردات نفت از ایران افزایش دهد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با بلومبرگ خبر داد که آمریکا در راستای اجرای تحریمها علیه جمهوریاسلامی، قصد دارد پکن را وادار کند که واردات نفت از ایران را متوقف کند.

رابرت مالی در این خصوص گفت: «چین مقصد اصلی صادرات غیرقانونی ایران است و گفتوگوها برای منصرف کردن پکن از خریدها تشدید خواهد شد

وی تاکید کرد: «ایالات متحده گامهای مورد نیاز را برای توقف صادرات نفت ایران برمیدارد و کشورها را از خرید آن بازمیداردما هیچ یک از تحریمهای خود علیه ایران و به ویژه در زمینه فروش نفت ایران را کاهش ندادهایم

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ پس از خروج از برجام،رشته تحریمهای شدیدی علیه جمهوری اسلامی وضع کرد که تحریمهای نفتی و مالی بخشی آنها بود.

اکنون در حالی رابرت مالی از تلاش واشنگتن برای کاهش خرید نفت ایران از سوی چین خبر میدهد که گزارشهای منتشر شده از میزان صادرات نفت ایران نشان میدهد این صادرات به بالاترین حد خود طی ۴ سال گذشته رسیده است.

بر اساس اطلاعات دو شرکت ورتکسا و کپلر که در زمینه تحلیل اطلاعات کشتیرانی تجاری فعالیت میکنند، صادرات نفت ایران در ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۱۰ آذربه حدود ۱٫۳ میلیون بشکه در روز افزایشیافته و ماه گذشته میلادی )دسامبر) نیز صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در چهار سال گذشته رسیده است.

این گزارش نشان میدهد که حجم زیادی از این صادرات به اسم کشورهای دیگر مانند مالزی به چین فروخته شده است.

از سوی دیگر به نظر میرسد به دنبال سرکوب اعتراضهای سراسری در ایران و توقف مذاکرات هستهای، کشورهای غربی قصد دارند بهصورت هماهنگ فشارهای خود به ایران را افزایش دهند. به همین دلیل روز گذشته اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا بهصورت جداگانه اعلام کردند که تعدادی از فرماندهان نظامی، افراد و نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی را در لیست تحریمهای خود قرار دادهاند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی