Asset 2

سناتور جمهوری‏خواه آمریکایی: بایدن به مردم ایران کمک نکرده است

دولت بایدن نتوانسته است استراتژی قانع‌کننده‌ای را در قبال منطقه خاورمیانه ارائه دهد و به همین دلیل چین کمونیست در حال افزایش قدرت خود در سراسر این منطقه است.
سناتور جیمز لنکفورد قانون خیریه دو حزبی را برای افزایش کسر مالیات اهداکنندگان در کاپیتول هیل در واشنگتن در 1 مارس 2023 معرفی کرد.(Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

به گفته یکی از سناتورهای آمریکایی، دولت بایدن نتوانسته است استراتژی مستحکمی را در قبال منطقه خاورمیانه ارائه دهد و به همین دلیل، چین کمونیست در حال افزایش قدرت اقتصادی و دیپلماتیک در سراسر این منطقه است. 

سناتور جمهوری‏خواه، جیمز لنکفورد عنوان کرد که رژیم کمونیستی چین موفق شده است که نفوذ خود بر ایران، عربستان سعودی و سایر کشورهای خاورمیانه را گسترش دهد، زیرا جو بایدن تعهد آمریکا به صلح و رفاه در منطقه یا مقابله با تهدید ناشی از رژیم استبدادی ایران را نشان نداده است. 

او در جریان کنفرانس امنیت ملی در ۲۳ مارس که توسط مؤسسه سیاست اول آمریکا، برگزار شد، گفت: هیچ‌کس در منطقه نمی‌داند که آمریکا در قبال حکومت ایران کجا ایستاده استسؤال واضحی که رهبران خاورمیانه به طور خصوصی از من خواهند پرسید این است که «برنامه آمریکا چیست؟» یا به طور مشخص، آنچه می‌گویند این است که «آمریکا مایل است چه کاری انجام دهد؟» 

این سناتور جمهوری‏خواه گفت که بسیاری از رهبران خاورمیانه «نمی‌دانند» برنامه‌های دولت بایدن برای منطقه چیست و با تصمیم بایدن مبنی بر حذف منابع و امکانات از خاورمیانه برای استفاده در اقیانوس هند و اقیانوس آرام احساس می‌کنند که رها شده‌اند. 

لنکفورد گفت که این وضعیت به طور طعنه‌آمیزی خلأ قدرتی را ایجاد کرده بود که رژیم چین اکنون در حال پر کردن آن است و «درحالی‌که سیاست و تمرکز ما چرخش به سمت آسیا است، آسیا به سمت خاورمیانه می‌چرخد 

آمریکا در قبال مردم ایران مسئول است

این سناتور آمریکایی گفت که در کنگره یک اجماع کلی وجود دارد که سیاست خاورمیانه‌ای ایالات متحده تحت دولت بایدن بدون چشم‌انداز مثبت روشن برای آینده، در حال «تغییر» است. 

او گفت که ناکامی دولت بایدن در منزوی کردن رژیم ایران و همچنین کمک‌نکردن به مردم ایران که در خیابان برای آزادی می‌جنگند، شرایطی را به وجود آورده که رژیم چین بتواند یک توافق دیپلماتیک تاریخی بین عربستان سعودی و ایران را میانجیگری کند. 

لنکفورد گفت: «متأسفانه دولت تقریباً هیچ صحبتی با مردم ایران ندارد و باید ارتباط با آنها را در اولویت قرار دهد و در مقابل اقداماتی که برای جلب نظر حکومت اقتدارگرای ایران برای رسیدن به توافق کنترل تسلیحاتی را که حکومت ایران در نهایت به آن احترام نخواهد گذاشت را کاهش دهد.» 

لنکفورد گفت: «وقتی مردم ایران در خیابان‌ها برای آزادی شعار می‌دهند، نمی‌توانید بروید و با دولت ایران مذاکره کنید. ما مسئولیت داریم که بتوانیم بگوییم ما ایالات متحده هستیم، ما نه‌تنها معتقدیم که حقوقی که از آن برخورداریم، حقوق همه آمریکایی‌ها است، بلکه معتقدیم این حقوقی است که خداوند به همه افراد روی زمین داده است.» 

او ادامه داد که در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در سیاست خاورمیانه‌ای ایالات متحده این است که دولت بایدن در مورد بسیاری از مشکلات حیاتی در منطقه، از جمله مسائل حقوق بشر و مأموریت‌های کلیدی حافظ صلح “سکوت” کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی