Asset 2

واکنش آمریکا به ادعای رهبر جمهوری اسلامی درباره عدم دخالت در جنگ اوکراین

تولید پهپاد جمهوری اسلامی در خاک روسیه
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک شورای امنیت ملی، در نشست خبری روزانه در اتاق توجیهی مطبوعاتی جیمز اس برادی در کاخ سفید در واشنگتن دی سی، در 27 فوریه 2023 صحبت می‌کند. (SAUL LOEB/AFP via Getty Images)

 هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به ادعای علی خامنه‌ای در مورد دخالت نداشتن حکومت ایران در جنگ اوکراین گفت: «آمریکا دلایل زیادی دارد که نشان می‌دهد معاملات تسلیحاتی ایران و روسیه همچنان در حال انجام است.» 

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در اولین سخنرانی خود در سال ۱۴۰۲ گفت: «ما حضور در جنگ اوکراین را قطعاً و صریحاً رد می‌کنیم و ابداً چنین چیزی صحت ندارد. جنگ اوکراین را آمریکا برای گسترش ناتو به شرق راه انداخته است.» 

جان کربی در واکنش به این سخنان ضمن تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی صدها پهپاد به روسیه داده است ادامه داد: «آمریکا آگاه است که میان حکومت ایران و روسیه رابطه دفاعی وجود دارد و دلایل زیادی در دست است که این رابطه همواره بیشتر شده و معاملات ادامه خواهند داشت.» 

او همچنین اضافه کرد که موضوع رابطه دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی و روسیه تنها باعث نگرانی مردم اوکراین نیست و بلکه نگرانی مردم ایران و خاورمیانه را نیز به دنبال داشته است، چرا که جمهوری اسلامی می‌تواند با سلاح‌های روسی خودش را تجهیز کرده و برای منطقه خطرناک‌تر شود. 

او بااین‌حال تصریح کرد که روسیه علی‌رغم کمک‌های نظامی ایران و کره شمالی خسارات زیادی را در جنگ اوکراین متحمل شده و ده‌ها هزار سربازش را ازدست‌داده و احتمالاً حدود ۱۰۰ هزار سرباز روسی زخمی و مجروح شده و از میدان جنگ کنار رفته‌اند. 

به دلیل ارسال پهپاد به روسیه از سوی جمهوری اسلامی، ایالات متحده تحریم‌های متعددی علیه مقام‌ها و نهاد‌های درگیر با صنایع پهپادی جمهوری اسلامی اعمال کرده است.  

در آخرین مورد از این تحریم‌ها و باهدف ضربه‌زدن به صنایع پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی، آمریکا چهار نهاد و سه فرد دست‌اندرکار تهیه تجهیزات موردنیاز در ساخت تسلیحات برای جمهوری اسلامی را در ترکیه و ایران تحریم کرد. 

بر اساس اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، این شرکت‌ها شبکه تدارکاتی را تشکیل می‌دهند که به نفع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند.  

اخبار مرتبط