Asset 2

استفاده آمریکا از هوش مصنوعی برای سرنگون‌کردن پهپادهای جمهوری اسلامی

استفاده ارتش ایالات متحده از هوش مصنوعی
ژنرال مایکل کوریلا، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

ارتش ایالات متحده برای ساده‌کردن رهگیری پهپادهای مهاجم در حال آماده‌سازی نسخه نهایی یک برنامه است که به کاربران تلفن‌های هوشمند امکان می‌دهد با استفاده از دوربین گوشی خود، پهپادها را شناسایی و رهگیری کنند. 

ژنرال مایکل کوریلا، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه به المانیتور گفت که علاوه بر موضوع سرنگون‌کردن پهپادهای سپاه پاسداران، موضوع شناسایی آنها در آسمان و هشدار به‌موقع به نیروهای نظامی محلی نیز وجود دارد. 

ژنرال کوریلا در توضیح برنامه‌ای که ارتش ایالات متحده برای شناسایی به‌موقع پهپادهای سپاه طراحی کرده گفت: «این برنامه تصاویر، داده‌های مکانی و هندسی را به سرور نظامی مرکزی منتقل می‌کند، جایی که هوش مصنوعی اطلاعات را با مرکز داده‌ها مقایسه و به شناسایی پهپاد و پیش‌بینی مسیر آن کمک کند.» 

او ادامه داد: «این برنامه قادر است پهپادهای شناسایی را رهگیری کند. نیروهای آمریکایی در حال حاضر در پایگاه‌های خود این برنامه را آزمایش کرده و آن را در تمرینات «Red Sands » در ماه گذشته آزمایش کرده‌اند 

فرمانده سنتکام امیدوار است که بتواند این فناوری را با هم‌پیمانان نظامی آمریکا به اشتراک بگذارد و در نهایت این نرم‌افزار را برای استفاده عمومی در کشورهای خاورمیانه منتشر کند. 

سه سال پس از آن که پنتاگون یک واحد تخصصی برای بررسی فناوری ضد پهپاد با نام Red Sands (شن‌های سرخ) راه‌اندازی کرد، ارتش در حال ارزیابی پلتفرم‌هایی است که برای مقابله با تهدیداتی مانند پهپادهای «شاهد-۱۳۶ ایران» مناسب هستند. 

Red Sands  تنها یکی از چندین طرحی است که توسط رهبری جدید در سنتکام طراحی شده است که از طریق آن سربازان ایالات متحده و خاورمیانه فناوری‌های نوظهور را برای کمک به تلاش پنتاگون برای مدرن‌سازی در بحبوحه رقابت استراتژیک با چین و روسیه آزمایش می‌کنند. 

استراتژی کوریلا که او آن را «مردم، شرکا و نوآوری» می‌نامد، همچنین باهدف جبران کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه و درعین‌حال کاهش تردیدها در پایتخت‌های کشورهای خلیج‌فارس در رابطه تعهد واشنگتن به امنیت آنها در برابر ایران است. 

ماه گذشته نیروهای سنتکام در مانوری مشترک با نیروهای عربستان یک عملیات شبیه‌سازی شده را برای مقابله با حملات پهپادی جمهوری اسلامی انجام دادند و همچنین در نوامبر گذشته دولت ایالات متحده اولین فروش سامانه‌های ضد پهپاد ساخت آمریکا را به قطر در خاورمیانه تایید کرد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی