Search
Asset 2

هشدار عفو بین‌الملل: ۸۵۳ نفر در ایران طی سال ۲۰۲۳ اعدام شدند

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک گزارش تحقیقاتی جدید از اعدام ۵۸۳ نفر در ایران طی سال ۲۰۲۳ خبر داد و اعلام کرد که برای توقف روند وحشتناک افزایش شمار اعدام‌ها که زندان‌های ‌‌‌‏ایران را به مکان‌هایی برای کشتار دسته‌جمعی تبدیل کرده، اقدام فوری بین‌المللی ضروری است.
اعتراض به اعدام‌‏ها در ایران، واشنگتن دی‌‏سی، آمریکا، ۲۷ ژانویه ۲۰۲۴ (ALI KHALIGH/Middle East Images/AFP via Getty Images)

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک گزارش تحقیقاتی جدید از اعدام ۵۸۳ نفر در ایران طی سال ۲۰۲۳ خبر داد و اعلام کرد که برای توقف روند وحشتناک افزایش شمار اعدام‌ها که زندان‌های ‌‌‌‏ایران را به مکان‌هایی برای کشتار دسته‌جمعی تبدیل کرده، اقدام فوری بین‌المللی ضروری است.

این گزارش که با عنوان «نگذارید ما را بکشند» منتشر شده به بحران اعدام‌های بی‌امان در ایران از زمان خیزش سال ۱۴۰۱ پرداخته است.

در این گزارش آمده است که مقامات جمهوری ‌اسلامی استفاده از مجازات اعدام را برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و تحکیم قدرت خود در پی خیزش «زن، زندگی، آزادی» از شهریور تا دی ‌ماه ۱۴۰۱، تشدید کرده‌اند.

عفو بین‌الملل تصریح کرده که شمار اعدام‌ها در سال ۲۰۲۳ بالاترین رقم ثبت‌ شده از سال ۲۰۱۵ است و نشان‌دهنده افزایش ۴۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ و افزایش ۱۷۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ است.

طبق این گزارش، روند کشتار در ایران در سال ۲۰۲۴ ادامه یافته است و تا بیستم مارس سال میلادی جاری دست‌کم ۹۵ مورد اعدام ثبت شده است.

بیش از نیمی از اعدام‌ها مربوط به جرائم مواد مخدر است

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تحقیقی خود اعلام کرده که ۴۸۱ اعدام، یعنی بیش از نیمی از مجموع ۸۵۳ اعدام ثبت شده در سال ۲۰۲۳، مربوط به جرائم‌‌‌‏ مرتبط با مواد مخدر است.

این نهاد حقوق‌ بشری درباره سیاست‌های مرگبار مقامات جمهوری اسلامی در مبارزه با مواد مخدر و تاثیر آن بر جوامع فقیر و به حاشیه رانده شده هشدار داده است.

دایانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، مجازات اعدام در هر شرایطی را نفرت‌انگیز عنوان کرده است.

الطحاوی گفته که اعمال اعدام به صورت دسته‌جمعی برای جرائم‌‌‌‏ مرتبط با مواد مخدر پس از محاکمه‌های به شدت ناعادلانه در دادگاه‌های انقلاب، سوء استفاده فاحش از قدرت است.

او تاکید کرده که سیاست‌های مرگبار جمهوری اسلامی در مبارزه با مواد مخدر باعث چرخه‌ فقر و بی‌عدالتی سیستماتیک و تشدید بیشتر تبعیض علیه جوامع حاشیه‌نشین، به‌ویژه مردم بلوچ در ایران شده است.

عفو بین‌الملل در بخشی از گزارش خود نوشته که سال گذشته شاهد موجی از اعدام‌ها بودیم که معترضان، کاربران شبکه‌های اجتماعی و دیگر مخالفان سیاسی با اتهاماتی مانند «توهین به پیامبر» و «ارتداد» و همچنین اتهامات مبهم همچون «محاربه» و یا «افساد فی‌الأرض» هدف گرفتند.

دایانا الطحاوی در این خصوص گفته که معترضان، مخالفان و اعضای اقلیت‌های تحت ستم از جمله افرادی هستند که اعدام شده‌اند، زیرا مقامات در چارچوب یک اقدام سازمان‌دهی شده از مجازات اعدام به عنوان سلاحی برای ایجاد وحشت میان مردم و سرکوب مخالفان استفاده کرده‌اند.

معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل عنوان کرده که «یافته‌های تکان‌دهنده ما در مورد حمله‌ مداوم مقامات جمهوری‌ اسلامی به حق حیات، بر ضرورت فشار جامعه بین‌المللی بر مقامات جمهوری ‌اسلامی برای توقف فوری اعدام‌ها تاکید می‌کند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی