Search
Asset 2

درخواست عفو بین‌الملل برای توقف فوری اجرای حکم اعدام رضا رسایی

دادبان اعلام کرده است که مقامات زندان دیزل‌آباد کرمانشاه از یک هفته پیش تاکنون تماس‌های تلفنی رضا رسایی با خانواده‌اش و ملاقات حضوری را قطع کرده است.
رضا رسایی، زندانی سیاسی (Public Domain)

عفو بین‌الملل با با انتشار بیانیه‌ای در روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه درباره خطر اعدام قریب‌الوقوع غلامرضا رسایی هشدار داد و  خواستار توقف فوری اجرای حکم اعدام شد.

رضا رسایی، زندانی سیاسی محبوس در زندان کرمانشاه بعد از حضور در تجمع اعتراضی در آبان سال ۱۴۰۱ در شهر صحنه استان کرمانشاه بازداشت شده بود، در مهرماه سال گذشته به اعدام محکوم شد.

دادگاه کیفری استان کرمانشاه این معترض ۳۴ساله بازداشتی را به اتهام مباشرت در قتل نادر بیرامی، رئیس اطلاعات سپاه پاسداران شهر صحنه به قصاص محکوم کرده است.

به دنبال برگزاری مراسمی مرتبط با جمعیت پیروان یارسان در شهر صحنه در ۲۷ آبان ماه و اعتراض سخنرانان این مراسم به سرکوب معترضان در شهرهای مختلف، ماموران امنیتی به این تجمع حمله کردند و این مراسم به خشونت کشیده شد که به دنبال بروز درگیری میان دو طرف، پاسدار نادر بیرامی، رئیس اطلاعات سپاه این شهر کشته شد.

بیانیه عفو بین‌الملل بیان می‌کند که آقای رسایی در زمان بازداشت خود بارها تحت آزار و شکنجه قرارگرفته ولی هربار اتهام مباشرت در قتل رئیس اطلاعات سپاه در شهرستان صحنه را رد کرده‌است.

در این بیانیه آمده است که آقای رسایی در ۴ ماه اول بازداشت خود با «‌ناپدیدسازی قهری» مواجه شده است.

عفو بین‌الملل حاطرنشان کرد که رضا رسایی پس از یک محاکمه به شدت ناعادلانه براساس «اعترافات اجباری» که تحت شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله ضرب و شتم، شوک الکتریکی، خفگی و خشونت جنسی به دست آمده بود، به اعدام محکوم شد.

گروه حقوقی «دادبان» به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده بود که خطر اجرای حکم اعدام «رضا رسایی» از هر زمان دیگری جدی‌تر است.

«دادبان» به نقل از این منبع مطلع گفت: «حکم قطعی شده اعدام پیشتر توسط شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به اجرای احکام دادگستری کرمانشاه فرستاده شده و کارهای اداری مربوط به آن نیز انجام شده است.»

این منبع بیان کرد: «خانواده مقتول تأکید کرده‌اند که به دنبال قصاص نیستند و اصلا برایشان روشن نیست که قاتل، رضا رسایی است. با این حال می‌گویند دست ما نیست و رضایت ما فایده‌ای ندارد، با سپاه صحبت کنید.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی