Asset 2

حمله دوباره پهپادی اوکراین به مسکو 

حمله پهپادی اوکراین به روسیه
این عکس آسیب دیدگی ساختمان Expocentre را در پی حمله هواپیمای بدون سرنشین در مسکو در 18 اوت 2023 نشان می دهد. وزارت دفاع روسیه گفت که نیروی هوایی این کشور یک پهپاد اوکراینی را در ساعت 04:00 روز 18 اوت بر فراز پایتخت سرنگون کرد. (NATALIA KOLESNIKOVA/AFP via Getty Images)

مقام‌های روسیه مدعی شدند که یک حمله پهپادی اوکراین به مسکو را خنثی کردند، با این حال بر اساس گزارش‌های منتشر شده، یک ساختمان در مرکز نمایشگاهی این شهر مورد هدف قرار گرفته است. 

سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو گفت که حدود ساعت ۴ بامداد امروز جمعه به وقت محلی، یک پهپاد در آسمان مسکو توسط نیروهای پدافند هوایی پایتخت روسیه سرنگون شده است. 

لاشه این پهپاد روی یک ساختمان غیرمسکونی در منطقه تجاری اکسپو سنتر در مسکو سقوط کرد و هیچ تلفات یا آتش‌سوزی به دنبال سقوط آن ایجاد نشده است. سوبیانین خاطرنشان کرد: نیروهای انتظامی، امداد و نجات و آمبولانس‌ها به محل سقوط این پهپاد اعزام شده‌اند. 

منطقه تجاری اکسپو سنتر فضای بزرگی است که برای نمایشگاه‌های عظیم استفاده می‌شود و کمتر از ۵ کیلومتر از کاخ کرملین فاصله دارد. ویدئویی که توسط رسانه‌های روسی منتشر شده است، دود غلیظی را نشان می‌دهد که از کنار آسمان‌خراش‌ها بلند می‌شود 

منابع خبری به نقل از شاهدان عینی گزارش دادند که این حمله باعث «انفجاری بزرگ» شده است. 

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که اوکراین پشت این حمله پهپادی بوده اما کی‌یف تاکنون در مورد این حمله هیچ اظهارنظری نکرده است. 

خبرگزاری تاس گزارش داد که فضای هوایی نزدیک فرودگاه بین‌المللی ونوکووا در جنوب غربی مسکو برای مدتی کوتاه بسته شد. 

از سوی دیگر روسیه ساعاتی پیش از اعلام خبر انهدام پهپاد اوکراینی در نزدیکی مسکو از خنثی‌سازی حمله با کشتی سطحی بدون سرنشین به ناوگان دریایی خود در دریای سیاه سخن گفته بود. 

حملات پهپادی اوکراین علیه روسیه طی هفته‌های گذشته همزمان با عملیات بازپس‌گیری اراضی اشغال شده توسط کییف و همچنین در پی خروج مسکو از توافق صدور غلات از خاک اوکراین افزایش یافته است. 

این حملات در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین عنوان کرده بود: «به تدریج جنگ به خاک روسیه، به مراکز نمادین و پایگاه‌های نظامی آن می‌رسد و این یک روند اجتناب‌ناپذیر، طبیعی و کاملاً عادلانه است.» وی افزود: «اوکراین در حال قوی‌تر شدن است.» 

تا اوایل سال جاری، شهر مسکو پس از شروع جنگ اوکراین مورد حمله قرار نگرفته بود، اما در ماه‌های اخیر هدف حملات هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفته است. 

در ۳۰ و ۳۱ ژوئیه دو هواپیمای بدون سرنشین به نمای شیشه‌ای یک آسمان‌خراش در فاصله چندصدمتری از مرکز نمایشگاهی مسکو برخورد کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی