Search
Asset 2

فائوچی در جلسه استماع عمومی درباره واکنش به کووید-۱۹ شهادت خواهد داد

دکتر آنتونی فائوچی برای شهادت در برابر کمیته فرعی منتخب در مورد همه‌گیری ویروس کرونا در ۳ ژوئن آماده می‌شود.
آنتونی فاوچی در واشنگتن، ۹ دسامبر ۲۰۲۲. (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

دکتر آنتونی فائوچی، مدیر سابق مؤسسه ملی بیماری‌های عفونی آمریکا، برای شهادت در برابر کمیته فرعی منتخب در مورد همه‌گیری ویروس کرونا در ۳ ژوئن آماده می‌شود. این اولین جلسه استماع عمومی او پس از کناره‌گیری از سمت مشاور ارشد پزشکی رئیس‌جمهور در سال ۲۰۲۲ است.

رئیس کمیته فرعی، برد ونستراپ (نماینده جمهوری‌خواه اوهایو)، در بیانیه مطبوعاتی خود در ۲۴ آوریل گفت دکتر فائوچی اواخر سال گذشته با حضور در جلسه استماع موافقت کرد.

آقای ونستراپ افزود: «بازنشستگی از خدمات دولتی، دکتر فائوچی را از پاسخگویی به مردم آمریکا معاف نمی‌کند.»

«در ۳ ژوئن، آمریکایی‌ها این فرصت را خواهند داشت که به‌طور مستقیم از دکتر فائوچی درباره نقش او در نظارت بر واکنش کشور به همه‌گیری، شکل‌دهی به سیاست‌های دوران همه‌گیری و ترویج روایت‌های عجیب و پرسش‌انگیز درباره منشأ کووید-۱۹ بشنوند.»

دکتر فائوچی در ژانویه پشت درهای بسته شهادت داده بود.

به گفته آقای ونستراپ، دکتر فائوچی پیش‌تر به وجود نواقص سیستمیک جدی در نظام بهداشت عمومی کشور اعتراف کرده و گفته بود که نظام بهداشتی آمریکا باید تحت «موشکافی بیشتر» قرار بگیرد.

به گفته آقای ونستراپ، دکتر فائوچی در بین دیگر افشاگری‌های خود گفته که فاصله‌گذاری اجتماعی ۲ متری که مقامات بهداشت فدرال توصیه می‌کردند و به تعطیلی کسب‌وکارهای کوچک در سراسر آمریکا انجامید، «اتفاقی بوده» و مبنای علمی نداشته است.

دکتر فائوچی در جلسه استماع دو روزه ماه ژانویه فاش کرد که تمام دستورالعمل‌های خارجی و داخلی مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی را بدون بررسی طرح پیشنهادی امضا کرده بود.

او همچنین اعتراف کرد که واکسیناسیون اجباری آمریکا، که شخصاً مروج آن بود، می‌تواند مردم را در آینده نسبت به واکسیناسیون دچار تردید کند.

نشت آزمایشگاهی چندان دور از ذهن نیست

دکتر فائوچی گفت فرضیه نشت آزمایشگاهی درخصوص منشاء کووید-۱۹ ممکن است تئوری توطئه نباشد، هرچند او در اظهارات علنی پیشین خود خلاف آن را می‌گفت.

فرضیه نشت آزمایشگاهی ادعا می‌کند که سارس-کروناویروس-۲ که عامل شیوع کرونا بوده، در مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان توسعه یافته و به‌طور تصادفی از آن‌جا به بیرون درز کرده است. اکنون که چند سال از زمان شیوع کووید می‌گذرد، این فرضیه پررنگ‌تر شده و حتی رئیس سابق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین نیز گفته که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

آقای ونستراپ مدعی شد که دکتر فائوچی در جلسه قبلی بیش از ۱۰۰ مرتبه گفت که اطلاعات و مکالمات مربوط به کووید-۱۹ در رابطه با تحقیقات کمیته فرعی منتخب را به خاطر نمی‌آورد.

انتظار می‌رود که متن کامل سخنان او پیش از جلسه عمومی ماه ژوئن منتشر شود.

آقای ونستراپ معتقد است شهادتی که متن آن منتشر شده است، به ایجاد نگرانی‌های جدی درخصوص مقامات بهداشت عمومی و اعتبار سیاست‌گذاری‌های آن‌ها در جریان همه‌گیری کووید-۱۹ دامن می‌زند.

او گفت: «همچنین معلوم شد دکتر فائوچی معتقد است که فرضیه نشت آزمایشگاهی که همه‌جا آن را کم‌اهمیت جلوه می‌داد، نباید به‌عنوان تئوری توطئه کنار گذاشته شود.»

آقای ونستراپ افزود: «این اظهارات که واکنش مقامات بهداشت عمومی آمریکا به همه‌گیری کووید-۱۹ را منعکس می‌کنند، سؤالاتی جدی ایجاد کرده‌اند که مستلزم بررسی موشکافانه هستند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی