Search
Asset 2

پزشک آمریکایی: درد بازو بعد از واکسن کووید-۱۹می‌‌‌‏تواند نشان‌‌‌‏دهنده عارضه‌‏ای جدی باشد

درد بازو بعد از واکسن کووید-۱۹ می‌‌‌‏تواند نشان‌‌‌‏دهنده عارضه جدی باشد
دریافت واکسن کووید۱۹ در سیدنی، استرالیا، در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ (Jenny Evans/Getty Images)

یک متخصص قلب می‌‌‌‏گوید افرادی که پس از تزریق واکسن کووید-۱۹ دچار درد دست می‌‌‌‏شوند، ممکن است در معرض خطر مشکلات قلبی قرار بگیرند.

دکتر پیتر مک کالو، اغلب از بیمارانش می‌پرسد که آیا تا چند روز پس از واکسیناسیون دچار دست‌‌‌‏درد یا واکنش‌های شدیدی شده‌اند یا نه؛ که می‌تواند نشان‌دهنده اختلال جدی قلبی عروقی مانند میوکاردیت و مرگ ناگهانی قلبی باشد.

درد بازو بعد از تزریق واکسن کووید-۱۹

میوکاردیت یا التهاب عضله قلب، کارایی پمپاژ خون را مختل می‌کند. مقاله‌‌‏ای تحقیقاتی که دو ماه پیش منتشر شد نیز نشان می‌‌‌‏دهد که ۶۵.۴ درصد از ۷۰۰ ورزشکار در ایتالیا پس از واکسیناسیون دچار درد بازو شدند.

مطالعه‌‌‌‏ای به نام تیلور و فرانسیس نیز درد مشابهی را در اکثر دریافت‌کنندگان واکسن کووید-۱۹ نشان داد. از ۴۶۰ شرکت‌کننده، ۸۱.۳٪ بعد از اولین دوز و ۲۴.۹٪ بعد از دوز دوم، درد بازو را گزارش کردند و مردان بیشتر احتمال دارد این عارضه را تجربه کنند. ورزشکارانی که قبل از دریافت واکسن به کووید-۱۹ آلوده شده بودند، پس از واکسیناسیون کمتر دچار درد بازو می‌‌‌‏شدند.

آیا واکسن کووید-۱۹ باعث التهاب قلب می‌‏شود؟

مطالعه دیگری در نوامبر ۲۰۲۲ داده‌‌‌‏های کالبد شکافی ۲۵ نفر را بررسی کرد که به طور غیرمنتظره طی ۲۰ روز پس از واکسیناسیون جان خود را از دست داده بودند. پنج نفر که واکسن‌های mRNA را دریافت کرده بودند، در عرض یک هفته درگذشتند. این مطالعه نشان داد که ۸۰ درصد از این مرگ‌‌‌‏ها به علت میوکاردیت حاد بدون هیچ سابقه بیماری بود که نشان می‌‌‌‏دهد واکسن باعث التهاب قلب و عضلات دلتوئید شده است.

گزارش کتابخانه ملی پزشکی در دسامبر ۲۰۲۲ نیز افزایش ایست قلبی را در بین ورزشکاران پس از واکسیناسیون نشان می‌‌‌‏دهد؛ با ۱۵۹۸ مورد ایست قلبی، ۱۱۰۱ مورد مرگ از ژانویه ۲۰۲۱.

این آمار در مقایسه با تعداد ۱۱۰۱  مورد مرگ و میر در ورزشکاران که به دلیل بیماری قلبی بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۲۰۰۴ اتفاق افتاده است، نگران کننده‌‌‌‏ است. نتایج یک تحقیق بر۳۰۱ نوجوان واکسینه شده با فایزر، ۲۹.۲۴ درصد عوارض قلبی عروقی و ۲.۳۳ درصد میوپریکاردیت را نشان داد.

با وجود این یافته‌‌‌‏ها، دکتر مک کالو معتقد است که بسیاری از دریافت کنندگان واکسن هیچ عارضه جانبی را گزارش نمی‌‌‌‏کنند و ممکن است میزان mRNA  موجود در برخی از واکسن‌‌‌‏ها بسیار ناچیز باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد، و این عدم وجود عوارض جانبی نامطلوب را توضیح می‌دهد.

یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که واکسن‌های فایزر و مدرنا در عرض ۴۸ ساعت پروتئین‌های سنبله‌ای را در سلول‌های قلب انسان تشکیل می‌دهند و باعث ناهنجاری‌های سلولی مختلف می‌شوند. دکتر مک‌کالو پیشنهاد می‌کند که این می‌تواند واکنشی به اثرات سمی mRNA باشد.

علی‌رغم مطالعاتی که خطر عوارض پزشکی را نشان می‌دهد، برخی از کارشناسان همچنان به مردم توصیه می‌کنند که از داروهای کووید-۱۹ استفاده کنند. به ادعای موسسه پزشکی دارویی جان هاپکینز، فایزر و مادرنا هر دو «در پیشگیری از بیماری‌ جدی کووید-۱۹، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از آن بسیار مؤثرند.»

آنها به مردم توصیه می‌کنند که واکسن کووید-۱۹ دریافت کنند زیرا معتقدند که مزایای واکسن‌‌‌‏ها بیشتر از خطراتشان است.

با این حال، دکتر مک‌کالو به مردم توصیه می‌کند از آن اجتناب کنند. او  ۲۹ اکتبر در پستی در مجله خبری آنلاین ساب‌‌‌‏استک نوشت: «من واکسن‌های تقویت‌کننده کووید-۱۹، XBB.1.5، آنفولانزا یا واکسن سرماخوردگی و ویروس‌‌‌‏های تنفسی را برای بزرگسالان یا کودکان سالم توصیه نمی‌کنم. هیچ کدام از این واکسن‌ها قانع‌کننده نیستند و این بیماری‌‌‌‏ها بدون واکسن به راحتی قابل درمان هستند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی