Search
Asset 2

بازداشت ۱۱ نفر در ترکیه به اتهام جاسوسی از شهروندان ایرانی برای موساد 

بازداشت ۱۱ نفر با اتهام جاسوسی برای موساد در ترکیه
در 22 اکتبر 2018 پس از اینکه پلیس یک خودروی رها شده متعلق به کنسولگری عربستان سعودی را سه هفته پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار در عربستان سعودی پیدا کرد.(OZAN KOSE/AFP via Getty Images)

سازمان اطلاعات ملی ترکیه (میت) در اطلاعیه‌ای از بازداشت ۱۱ نفر با اتهام جاسوسی برای موساد خبر داد. این افراد از ایرانی‌هایی که به ترکیه تردد داشته و یا ساکن این کشور بودند، برای موساد جاسوسی می‌کرده‌اند.  

روزنامه صباح که یکی از رسانه‌های نزدیک به دولت ترکیه است گزارش داد که بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی میت و دادستانی کل استانبول که یک سال و نیم به طول انجامیده است، موساد علیه یک شرکت و ۲۳ شهروند ایرانی جاسوسی می‌کرده است. 

بر اساس این گزارش سازماندهی این گروه جاسوسی را فردی به نام سرکان اوزدمیر یکی از افسران سابق نیروهای مسلح ترکیه، بر عهده داشته است. فردی که گفته می‌شود به دلیل عضویت در جماعت گولن، پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ ترکیه از این کشور خارج شده است. 

در این گزارش همچنین از فردی به نام سلجوق کوچوک کایا نام برده شده است که جلسات متعددی را در این زمینه با اعضای موساد داشته است و آموزش‌های لازم را از آنها گرفته است. کوچوک کایا با مدیران موساد که خود را «خوزه جوره ساتیا، توماس آلفونسو و رائول» معرفی می‌کرده‌اند در چند کشور اروپایی دیدار کرده است. 

بنا بر گزارش میت، کوچوک کایا اطلاعات یک شرکت و ۲۳ شهروند را که شامل اطلاعات تماس‌ها، محل کار و سکونت فرد و اعضای خانواده‌های آنها، به‌علاوه اطلاعات حساب‌های بانکی و پروازهای آنها بوده، برای موساد جمع‌آوری می‌کرده است 

او همچنین طی این آموزش‌ها روش برقراری ارتباط پنهانی آژانس را آموخته بود و می‌توانست از طریق آن با سایر عوامل سازمان ارتباط برقرار کند. 

بر اساس این گزارش، تیم او منازل و محل کار خانواده‌های افراد مذکور را زیر نظر داشت و اطلاعاتی در مورد پروازهای خارج از کشور، مکالمات تلفنی، حساب‌های بانکی و املاک این اشخاص را به موساد گزارش می‌کرد. 

دادستانی استانبول قرار بازداشت ۱۳ تن را در این زمینه صادر کرد که ۱۱ تن از آنها توسط پلیس بازداشت شدند و ۲ تن از آنها متواری هستند. 

آنکارا همچنین طی سال‌های گذشته شبکه‌های جاسوسی روسیه و برخی عوامل اطلاعاتی حکومت ایران برای ربودن مخالفان جمهوری اسلامی در این کشور را بازداشت کرده است. 

رسانههای ترکیه در آذرماه ۱۳۹۹ خبر دادند که «میت»، سازمان اطلاعات ترکیه، اعضای یک شبکه ۱۱ نفره مرتبط با دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را بازداشت کرد که توسط یک قاچاقچی مواد مخدر مدیریت می‌شد و اقدام به «ربودن یا کشتن مخالفان حکومت ایران را می‌کردند.»  

این شبکه ۱۱ نفره در آخرین اقدام خود، فرج‌الله چعب معروف به حبیب اسیود، رهبر پیشین «حرکت النضال» که به تازگی در ایران اعدام شده را به ترکیه کشاند و پس از ربودنش، او را به ایران منتقل کرد. 

دو سال پیش نیز عنوان شد که یک شبکه موساد متشکل از ۱۵ عرب فلسطینی به اتهام جاسوسی برای موساد در ترکیه شناسایی و این افراد بازداشت شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی