Asset 2

افزایش نگرانی‌ها در آمریکا پس از دستگیری مهاجران غیرقانونی حامل مواد منفجره 

بازداشت تعدادی مهاجر غیرقانونی در آمریکا که مواد منفجره همراه داشتند
عبور مهاجران غیرقانونی از مرز ریو گراند از مکزیک، در ایگل پس، تگزاس، در 30 سپتامبر 2023 به ایالات متحده (John Moore/Getty Images)

برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا پس از بازداشت تعدادی مهاجر غیرقانونی که مواد منفجره همراه داشتند توسط نیروهای مرزبانی، درباره ادامه سیاست‌های مرزی دولت بایدن هشدار دادند. 

چند تن از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردند که از آغاز دوره ریاست‌جمهوری بایدن ۸ میلیون مهاجر غیرقانونی از مرز عبور کرده و تأکید کردند که مواد منفجره کشف شده در برخی از گذرگاه‌های مرزی در روزهای اخیر نشان دهنده افزایش خطر اقدامات تروریستی علیه این کشور است. 

جان باراسو، سناتور ایالت وایومینگ آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما به تازگی از مرزهای جنوبی بازگشته‌ایم و به طرز دردناکی مشخص است که با سیاست مرزهای باز جو بایدن، کشور ما واقعاً در معرض خطر روزافزون حمله تروریستی قرار دارد.» 

ماموران گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده چند روز پیش، مهاجران غیرقانونی را که با خود مواد منفجره دست‌ساز حمل می‌کردند،بازداشت کردند که به گفته آقای باراسو «اندازه گلوله‌های توپ» و «ساخته شده برای تروریسم» بودند. 

پیت ریکتز سناتور ایالت کالیفرنیا نیز عنوان کرد که به دلیل سیاست‌های مرزی «شکست خورده» جو بایدن، در ماه سپتامبر ۱۸ نفر که در لیست نظارتی تروریست‌ها بودند به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شدند و در سال گذشته ۱۷۲ نفر از این لیست به صورت غیرقانونی به آمریکا آمدند. 

این در حالی است که کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی، در ۳۱ اکتبر در کنگره ایالات متحده درباره خطر تهدید تروریستی علیه ایالات متحده و شهروندانش هشدار داد. 

آقای رای به قانونگذاران گفت که از زمان حمله ۷ اکتبر توسط گروه تروریستی حماس علیه غیرنظامیان و سربازان اسرائیلی، چندین سازمان تروریستی خارجی خواهان حملات علیه آمریکایی‌ها و غرب بوده‌اند و این موضوع به طور قابل توجهی تهدید ناشی از آنچه او به عنوان «افراط‌گرایان داخلی» توصیف می‌کند را افزایش می‌دهد. 

همچنین در ماه سپتامبر، بیش از ۲۶۹ هزار نفر در حال عبور غیرقانونی از مرز ایالات متحده و مکزیک دستگیر شدند که رکوردی بی‌سابقه برای یک ماه است. 

سناتور جان باراسو در همین مورد گفت که تعداد زیادی گذرگاه مرزی غیرقانونی وجود دارد و «شرایط به حدی وخیم شده که وزارت امنیت داخلی هشدار تهدید تروریستی صادر کرده زیرا افراد زیادی به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده و برای شناسایی‌نشدن پنهان می‌شوند 

سناتور پیت ریکتز نیز عنوان کرد که مسئولیت این اتفاقات مستقیماً بر دوش دولت بایدن است و «جو بایدن این بحران را ایجاد کرده است.» 

او گفت «بزرگترین کاری» که رئیس جمهور می‌تواند انجام دهد، بازگرداندن سیاست «در مکزیک بمانید» دوران ترامپ است. «اگر مهاجرت غیرقانونی به آمریکا عواقبی داشته باشد، موج این مهاجرت غیرقانونی به اینجا پایان می‌یابد 

پروتکل‌های حمایت از مهاجران که برنامه «در مکزیک بمانید» نامیده می‌شود، سیاستی بود که در دوران ترامپ اجرا می‌شد که بر اساس آن پناهجویان مجبور می‌شدند تا زمان فرارسیدن موعد بررسی درخواستشان در دادگاه ایالات متحده، در مکزیک منتظر بمانند. 

به تازگی جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده از کنگره این کشور خواسته است که بودجه ۱۰۵ میلیارد دلاری را تصویب کند که بخش عمده آن برای تقویت حمایت ایالات متحده از اسرائیل و اوکراین در نظر گرفته شده و حدود ۱۳.۶ میلیارد دلار آن نیز به حفاظت از مرزها اختصاص یافته است. بخشی از این بودجه صرف استخدام ۱۳۰۰ مامور گشت مرزی و ۱۶۰۰ افسر جدید پناهندگی خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی