logo_eet

ادعای دستگیری عوامل مسمومیت دانش‌آموزان در لارستان استان فارس 

منتظرالمهدی سخنگوی پلیس نیروی انتظامی , بررسی تخصصی برای شناسایی و دستگیری عوامل مسمومیت دانش آموزان دختر
منتظرالمهدی (سخنگوی پلیس نیروی انتظامی) بررسی تخصصی برای شناسایی و دستگیری عوامل مسمومیت دانش آموزان دختر (IRNA)

سخنگوی فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد که ۵ نفر در ارتباط با مسمومیت دانش‌آموزان در شهرستان لارستان استان فارس بازداشت شده‌اند و مدعی شد این افراد با شبکه‌های تلویزیونی خارج از کشور مرتبط بودند.

سخنگوی فراجا این افراد را دو مرد ۵۰ و ۲۲ساله و سه خانم معرفی کرد و گفت یکی از این زنان یک دانشآموز مردودی ۲۱ساله است.

به گفته این مقام پلیس جمهوری اسلامی این افراد «بهصورت تیمی اقدامات خود را انجام میدادند و طی روزهای اخیر با پرتاب گاز نیتروژن به داخل ۷ مدرسه در شهرستان لارستان باعث بدحالی ۵۳ نفر از دانشآموزان شده بودند.»

منتظرالمهدی در ادامه مدعی شد که «سه زن دستگیرشده پس از اقدامهای خرابکارانه، از محیط فیلمبرداری کرده و برای شبکههای معاند از جمله اینترنشنال ارسال کرده بودند

بنا بر ادعای سخنگوی فراجا، «متهمان در تحقیقات انگیزه خود از این اقدامها را ایجاد جو بدبینی به نظام جمهوری اسلامی و همچنین ایجاد فضای ناامنی در مدارس اعلام کردند

ادعای ارتباط این افراد با شبکه‌های تلویزیونی خارج از کشور در حالی مطرح می‌شود که مسمومیت زنجیرهای دانشآموزان اوایل آذرماه از قم شروع شداندکی پس از شروع این ماجرا، مجتبی ذوالنوری و احمد امیرآبادی فراهانی، دو نماینده قم در مجلس جمهوری اسلامی از امنیتی بودن مسمومیتهای سریالی دانشآموزان خبر دادند. پس از آن هم خبرهایی بیرون آمد مبنی بر اینکه گروههای افراطی در مسمومیتهای دختران دست دارند و هدف آنها تعطیلی مدارس دخترانه است.

هرچند در ابتدای این ماجرا بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی حمله گازی به مدارس را بی‌اهمیت جلوه دادند؛ اما پس از افزایش تعداد مسمومیت‌ها و گسترش آن در سطح کشور، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی کوتاه اعتراف کرد که این مسمومیت‌ها عمدی است و خواهان مجازات عوامل این اقدام شد.

پس از این سخنان برخی مقامات حکومت ایران تلاش کردند که عوامل این مسمومیت‌ها را به خارج از کشور و همچنین به مخالفان داخلی جمهوری اسلامی نسبت دهند و در این راستا ادعاهایی را نیز مطرح کردند.

در همین رابطه روز گذشته وزارت کشور در بیانیه‌ای عنوان کرد که چند نفر را در شش استان خوزستان، آذربایجان غربی، فارس، کرمانشاه، خراسان و البرز بازداشت کرند که در تهیه «مواد تحریک‌کننده» و «انتشار آن در بین دانش‌آموزان» نقش داشتند.

وزارت کشور در این اطلاعیه با اشاره به اینکه که سه نفر از افراد بازداشت شده سابقه شرکت در اعتراضات اخیر را داشتند و مدعی شد: «ارتباط این سه تن با رسانههای معاند خارجی که نقشبرجستهای در اغتشاشات و جنگ ترکیبی اخیر داشتهاند، محرز شده است.»

اخبار مرتبط