Search
Asset 2

اعلام پناهندگی دو ورزشکار مدال آور ایران به نروژ و استرالیا

پناهندگی سعید منتظر پرچی و ستار صید به نروژ و استرالیا
سعید منتظر پرچی و ستار صید (Public Domain)

بر اساس گزارش‌های منتشر شده دو ورزشکار مدال‌آور ایران طی روزهای گذشته اعلام کردند که به نروژ و استرالیا پناهنده شده و به ایران باز نمی‌گردند. 

سعید منتظر پرچی عضو تیم ملی ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای ایران که برای شرکت در مسابقات جام جهانی بیماران خاص و پیوند اعضا به استرالیا سفر کرده بود روز گذشته از بازگشت به ایران سر باز زد و در این کشور اعلام پناهندگی کرد. 

سعید منتظر پرچی همراه سایر اعضا تیم ملی ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای ایران ۲۷ فروردین‌ماه وارد استرالیا شد و در پنج رشته ورزشی مختلف، پنج مدال کسب کرد. 

منتظر پرچی در جریان بیستمین دوره بازی‌های جهانی پیوند اعضا در مار دل پلاتای آرژانتین در سال ۱۳۹۴ خورشیدی، در رشته دو و میدانی ۲۰۰ متر، مدال طلا و در بخش تیمی ۱۰۰ متر، مدال نقره را کسب کرده بود. 

علاوه بر دو و میدانی، او عضو تیم ملی فوتبال پیوند اعضای ایران در جام جهانی ۲۰۲۰ ایتالیا و ۲۰۲۲ فرانسه نیز بود. 

در اقدامی دیگر نیز ستار صید عضو تیم ملی اسکی ایران که سابقه حضور در چند دوره المپیک را نیز دارد، با اعلام اینکه به نروژ پناهنده شده، گفت که در نظر دارد ورزش قهرمانی را در این کشور ادامه دهد. 

این ملی‌پوش اسکی استقامت درباره تصمیم خود گفت: با توجه به معضلاتی که در یک سال گذشته در فدراسیون اسکی داشتیم و خروج ورزشکاران ملی‌پوش از فدراسیون و کشور، من هم تصمیم گرفتم کارم را در کشور نروژ ادامه دهم. 

بهرام ساوه شمشکی دبیر فدراسیون اسکی در واکنش به اظهارات اخیر ستار صید مدعی شد که این ورزشکار به دلایل شخصی با عده‌ای درگیر شده است و پرونده این موضوع در دستگاه قضایی در حال بررسی است. اما او سعی دارند «فدراسیون و نظام» را درگیر موضوع پناهندگی خود کنند. 

طی سال‌های گذشته تعداد زیادی از ورزشکاران ملی‌پوش ایران به کشورهای دیگر پناهنده شده و در این کشورها به ورزش حرفه‌ای خود ادامه داده اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی