Search
Asset 2

جان‌باختن دست‌کم ۱۳۰۰ زائر طی موسم حج در عربستان

(FADEL SENNA/AFP via Getty Images)
(FADEL SENNA/AFP via Getty Images)

عربستان سعودی اعلام کرد که دست کم ۱۳۰۰ زائر در جریان زیارت حج که در گرمای شدید برگزار شد، جان خود را از دست دادند. اکثر متوفیان مجوز رسمی حضور در مراسم حج را نداشتند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (SPA) گزارش داد که تعداد کشته‌شدگان به ۱۳۰۱ نفر رسید که ۸۳ درصد آن‌ها مجاز به انجام مناسک حج نبودند و مسافت‌های طولانی را زیر نور مستقیم خورشید بدون سرپناه یا آسایش کافی پیمودند.

خبرگزاری فرانسه هفته گذشته بر اساس اظهارات رسمی دیپلمات‌ها، تلفات را بیش از ۱۱۰۰ نفر اعلام کرده بود. دیپلمات‌های عرب به این خبرگزاری گفته بودند که ۶۵۸ تبعه مصری کشته شدند که ۶۳۰ نفر از آن زائران ثبت نام نشده بودند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر امور خارجه عربستان در گفتگو با تلویزیون دولتی الاخباریه گفته بود که فرآیند شناسایی متوفیان به دلیل عدم وجود مدارک هویتی همراه بسیاری از زائران فوت‌شده، به تاخیر افتاد.

ریاض تا روز یکشنبه علناً در مورد جان‌باختگان مراسم حج اظهار نظر نکرده و آماری ارائه نداده بود.

فهد بن عبدالرحمن الجلجل، وزیر بهداشت عربستان، روز یکشنبه مدیریت حج امسال را «موفقیت‌آمیز» توصیف کرده بود.

دمای مکه امسال تا ۵۱/۸ درجه سانتیگراد (۱۲۵/۲ فارنهایت) افزایش یافت و مراسم حج مانند چند سال گذشته، عمدتاً در فضای باز انجام شد.

لغو مجوز ۱۶ شرکت گردشگری توسط مصر

به نوشته روزنامه گاردین، کابینه مصر اعلام کرد که مصطفی مدبولی، نخست وزیر مصر روز شنبه دستور لغو مجوز ۱۶ شرکت گردشگری را صادر کرد و مدیران آنها را به دلیل ارائه خدمات درباره زیارت غیرقانونی در عربستان، به دادستان عمومی معرفی کرد.

دولت مصر عنوان کرده است که افزایش تعداد زائران کشته‌شده مصری ثبت‌نشده ناشی از فعالیت برخی شرکت‌هایی است که «برنامه‌های حج را با استفاده از ویزای دیدار شخصی سازماندهی کرده‌اند که مانع از ورود دارندگان آن به مکه از طریق کانال‌های رسمی می‌شود».

این در حالی است که مجوز حج به کشورهای دارای سیستم سهمیه اختصاص می‌یابد و مجوز به صورت قرعه‌کشی بین افراد توزیع می‌شود.

جان‌باختن دست‌کم ۱۹ زائر ایرانی در موسم حج

به نوشته خبرگزاری ایلنا، علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر از ارائه بیش از ۷۵۰ هزار خدمت بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی در عربستان تا امروز خبر داده است.

مرعشی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۶ زائر در بیمارستان هلال‌احمر و ۲۴ زائر در بیمارستان سعودی بستری هستند، افزود که «متاسفانه تا امروز نیز ۱۹ زائر ایرانی در عربستان جان‌‌باخته‌اند.»

در طول سال‌‌‏های گذشته نیز ازدحام جمعیت، آتش‌سوزی خیمه‌ها و حوادث دیگر باعث کشته شدن صدها نفر در جریان برگزاری مراسم حج در عربستان سعودی شده است.

طی روزهای گذشته برخی خبرگزاری‌های بین‌المللی اعلام کردند که حدود هزار زائر در جریان برگزاری مراسم حج امسال در عربستان سعودی درگذشته‌اند. بستگان شماری از زائران مفقود در این مراسم نیز در شبکه‌های اجتماعی اقدام به جستجوی آنلاین نزدیکان خود کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی