Asset 2

حمله به خانه‌های مهاجران افغانستانی در قزوین؛ بازداشت تعدادی از مهاجمان 

حمله تعدادی از شهروندان ایرانی در شهر اقبالیه قزوین به مهاجران افغانستانی و خانه‌‌هایشان
(Irna)

در ادامه کارزار مهاجر ستیزی در ایران و افزایش درخواست‌ها برای اخراج مهاجران افغانستانی از ایران، تعدادی از شهروندان ایرانی در شهر اقبالیه قزوین به مهاجران افغانستانی و خانه‌‌هایشان حمله کردند. 

تصاویری که از این حمله منتشر شد نشان می‌دهد که مهاجمان با چوب و چماق مهاجران را تهدید و با سنگ و چوب به محل سکونت آنها حمله کردند. 

در حالی این افراد به خانه‌های مهاجران افغانستانی حمله کردند که زنان و کودکان نیز در این خانه حضور داشتند و صدای فریاد یک کودک از این خانه شنیده می‌شد. 

چندی پیش میکائیل سلمانی، شهردار اقبالیه، حضور مهاجران افغان را «تهدید امنیتی و بهداشتی» خوانده بود. 

او در یک کنفرانس خبری، گفته بود: «از وجود اتباع (مهاجران خارجی) آمار رسمی نداریم، اما بر اساس آمار غیررسمی ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر از افاغنه (مهاجران افغان) در اقبالیه سکونت دارند که بیشتر آن‌ها هم اهل‌تسنن هستند 

علاوه بر این طی روزهای گذشته ویدئو های دیگری از حمله خشن به شهروندان افغانستانی در ایران و تهدید آنها منتشر شده بود. 

پس از انتشار ویدئو حمله به مهاجران افغانستانی در شهر اقبالیه، علی ابراهیمی، فرمانده پلیس استان قزوین گفت که ۱۹ نفر از مهاجمان بازداشت شده‌اند. 

این مقام پلیس محلی گفته انتشار این ویدئو «موجب جریحه‌دار شدن افکار عمومی» شده و همین مبنای اقدام پلیس برای تحت تعقیب قرار دادن مهاجمان بوده است. 

موضوع مهاجرت افغانستانی‌ها به ایران این روزهای به یکی از داغ‌ترین مباحث حتی در مطبوعات تبدیل شده است و در این مورد هشدار داده‌اند. این هشدارها با انتشار تصاویر متعددی از ورود پر تعداد مهاجران افغانستانی به ایران همزمان شده است. 

روزنامه هم میهن به تازگی با انتشار مطلبی در همین مورد نوشت: «درحالی‌که افکار عمومی ایرانیان سخت مشغول حضور میلیون‌ها افغان در ایران و عوارض خشونت زای آن است، در کشور صدای اعطای شناسنامه به افغان‌ها از دهان برخی از جمله روحانیون بلند است و همزمان سکوتی مأیوس‌کننده بر نهادهای مربوطه حاکم است که بوی بی‌برنامگی یا انعطاف نسبت به افغان‌ها از آن استشمام می‌شود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی