logo_eet

ورشکستگی دو بانک مهم آمریکا و نگرانی از سرایت بحران به دیگر بانک‌ها

(Justin Sullivan/Getty Images)
(Justin Sullivan/Getty Images)

با گذشت چند روز از ورشکستگی دو بانک سیلیکون ولی و سیگنیچر، این بحران مالی همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین گزارش‎ها، بانک فرست ریپابلیک در کالیفرنیا و بانک وسترن آلیانس در ایالت آریزونا بعد از سقوط سهم‌شان در بانک سیلیکون ولی در تلاش هستند تا به مشتریان خود اطمینان دهند که امنیت سپرده‌هایشان را تامین خواهند کرد.

دفتر سرپرست موسسات مالی کانادا نیز در بیانیه‌ای نیز اعلام کرده است که به طور موقت دارایی‌های شعبه کانادایی بانک سیلیکون ولی را توقیف کرده و کنترل موقت شعبه کانادایی این بانک را بر عهده گرفته است تا با حفظ ارزش دارایی‌های کانادا در بانک سیلیکون ولی، از حقوق و منافع طلبکاران در این شعبه بانکی حمایت کند.

رسانه‌ها گزارش دادند که در روز جمعه سپرده‌گذاران هراسان میلیاردها دلار از بانک سیلیکون ولی در ایالات متحده برداشت کردند و تنظیم‌کنندگان بانکی در این کشور را مجبور کردند که موسسه مستقر در کالیفرنیا را فورا ببندند.

رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی بعد از ورشکستگی بانک سیلیکون ولی و سیگنیچر گفت که مردم آمریکا می‌توانند اطمینان داشته باشند که سیستم بانکی ایالات متحده امن است.

بانک سیلیکون ولی شانزدهمین بانک آمریکا است. بانک سیلیکون ولی در کانادا، چین، آلمان، بریتانیا، ایرلند، دانمارک، اسرائیل و سوئد فعالیت می‌کرد. از زمان بحران مالی در آمریکا، این اولین باری است که نظام بانکی آمریکا با چنین بحرانی روبرو می‌شود.

بایدن با تشریح برنامه‌های دولتش برای این دو بانک گفت: «آمریکایی‌ها می‌توانند مطمئن باشند که سیستم بانکی ما امن است و همه مشتریان از جمله مشاغل کوچک بلافاصله به موجودی حسابشان دسترسی پیدا می‌کنند.»

او درباره وضعیت این دو بانک گفت: «مدیرانشان برکنار و سهامداران متضرر می‌شوند. آن‌ها ریسک آگاهانه کرده‌اند و وقتی که ریسک‌پذیری مالی نتیجه نمی‌دهد، سرمایه‌گذاران و مدیران ضرر می‌کنند و این شیوه کار نظام سرمایه‌داری است.»

بایدن از کنگره آمریکا خواست تا مقررات سختگیرانه‌تری را برای بانک‌ها در نظر بگیرد تا اتفاق مشابه در سیستم بانکی این کشور تکرار نشود.

موضع جمهوری‌خواهان که اکثریت کنگره آمریکا را در دست دارند، در قبال این خواسته دولت بایدن هنوز مشخص نشده است.

اگر شرکت بیمه، سپرده دولت فدرال این دو بانک ورشکسته را تصاحب کند، مدیریت این بانک به کلی تغییر خواهد کرد و از سرمایه سرمایه‌گذاران محافظت نخواهد شد.

اخبار مرتبط