Search
Asset 2

برخورد قضایی برای منتشرکنندگان «مصادیق توهین‌آمیز» درباره سقوط بالگرد رئیسی

رئیس پلیس فتا از برخورد قضایی با افرادی خبر داد که به گفته او اقدام به نشر «مصادیق توهین‌آمیز» درباره سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی می‌کنند.
(Mehrnews.ir)

رئیس پلیس فتا از رصد محتوا در فضای مجازی و برخورد قضایی با افرادی خبر داد که به گفته او اقدام به نشر «مصادیق توهین‌آمیز» درباره سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش می‌کنند.

به نوشته خبرگزاری مهر، «وحید مجید» گفته است که در پی وقوع این حادثه «بر اساس اجرای طرح‌های رصد پیش‌دستانه در ۳۶ ساعت گذشته ۵۵۰ رصد تخصصی از تارنماهای فعال در فضای مجازی، ۸۰ عنوان مجرمانه شناسایی شده‌اند.»

رئیس پلیس فتا افزود که از این تعداد ۳۵ اقدام عملیاتی شامل تذکر، احضار و ارجاع به مرجع قضائی صورت گرفته است.

او مدعی شده است که این اقدام در راستای «پاکسازی فضای مجازی» از انتشار هر گونه «محتوای برهم زننده امنیت روانی جامعه» با «مصادیق توهین‌آمیز»، «تولید و انتشار شایعه» یا هرگونه «محتوای مغایر شعائر اخلاق و مذهب کشور» صورت گرفته است.

این مقام انتظامی همچنین ادعا کرده است که «صرفاً در ۲۴ ساعت بیش از ۳۰ هزار ارتباط از طریق تماس و پیامک با مرکز امداد و فوریت‌های سایبری این پلیس برقرار شده و خواهان «برخورد با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه» شده‌اند.»

او افزود که «شماری از کاربران با تماس تلفنی و راهنمایی و ارشاد نسبت به حذف محتوا اقدام کرده‌اند.»

به باور برخی کنشگران، این نخستین بار در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی است که ایرانیان از مرگ یک مقام این حکومت در این حجم ابراز شادمانی کرده‌اند و اینگونه پرونده‌سازی‌ها و برخوردهای قضایی، حاکی از بازتاب گسترده واکنش ایرانیان به رویداد سقوط بالگرد رئیسی و همراهان او است.

رسانه‌های حقوق بشری از لحظه تایید خبر درگذشت رئیسی و همراهانش گزارش‌هایی درباره احضار و بازداشت شهروندانی منتشر کرده‌اند که درباره این رویداد ابراز شادمانی کرده‌اند.

این رسانه‌ها از بازداشت رضا ببرنژاد، برادر یکی از جانباختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ به دلیل واکنش به درگذشت رئیسی خبر دادند.

منیژه موذن، روزنامه‌نگار در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که به دلیل نحوه اطلاع‌رسانی و واکنش به کشته شدن ابراهیم رئیسی یک پرونده جدید برای او باز شده و به دادسرای فرهنگ و رسانه ارسال شده است.

شقایق محمدی، همسر محمدحسین مرادمند بازیکن تیم فوتبال استقلال، نیز همچنین اعلام کرد که در این رابطه با تماس تلفنی به اطلاعات احضار شده و همچنین به حکم جلب تهدید شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی