Asset 2

دولت بایدن با تغییر موضع، دیوار مرزی با مکزیک را می‌سازد

دیوار مرزی آمریکا با مکزیک
دیوار مرزی آمریکا با مکزیک (Brandon Bell/Getty Images)

دولت بایدن با نادیده گرفتن ۲۶ مقرره قانونی دولت آمریکا تصمیم بر ساخت سریع دیوار مرزی این کشور با مکزیک گرفته است.

کاخ سفید روز چهارشنبه، چهارم اکتبر اعلام کرد که بخاطر افزایش روزافزون مهاجرت‌های غیرقانونی از مرز مکزیک به آمریکا، «نیاز فوری» برای سرعت بخشیدن به ساخت دیوار مرزی در استار کانتی در ایالت تگزاس وجود دارد.

پس از اعلام این خبر، دونالد ترامپ در واکنش در شبکه اجتماعی «تروث سوشال» نوشت: «آیا جو بایدن از من و آمریکا عذرخواهی خواهد کرد که مدت زیادی طول کشید تا اقدامی کنیم و اجازه دادیم که ۱۵ میلیون مهاجر غیرقانونی از جاهای ناشناخته به کشورمان بیاید. من منتظر عذرخواهی او هستم.»

الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا با استناد به یک ماده اصلاحی درباره مهاجرت‌های غیرقانونی می‌گوید که ضروری است که ۲۶ مقرره قانونی نادیده گرفته شود تا بتوان برای ساخت سریع‌تر جاده‌ها و موانع در امتداد مرز جنوبی در تگزاس اقدام کرد.

این مقررات قانونی شامل چندین قانون زیست‌محیطی و حفاظت از محیط زیست است.

وی روز چهارشنبه با اشاره به آمارهای گشت مرزی ایالات متحده می‌گوید که از ابتدای ماه اوت امسال تاکنون، بیش از ۲۴۵ هزار مهاجر به طور غیرقانونی از طریق مرز مکزیک وارد خاک آمریکا شده‌اند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در نظر دارد که پروژه ساخت‌وساز دیوار در مرز مکزیک را با استفاده از اعتبارات تخصیص داده شده توسط کنگره در دوران دولت ترامپ تامین کند.

نیاز به دیوار مرزی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، ساخت دیوار در مرز جنوبی این کشور را در شروع رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ مورد توجه قرار داد. او در کمپین‌های انتخاباتیش بارها از دولت بایدن بخاطر ناتوانیش در تامین امنیت مرزها انتقاد کرد.

پیش از این، جمهوری‌خواهان و بویژه گرگ ابوت، فرماندار ایالت تگزاس، دولت بایدن را بخاطر افزایش بی‌سابقه مهاجرت‌های غیرقانونی و متوقف کردن ساخت دیوار مرزی که در دوره ترامپ شروع شده بود، مقصر دانسته بودند.

جو بایدن بعد از گرفتن پست ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که تمرکز دولت ترامپ بر ساخت دیوار مرکزی یک سیاست اشتباه و نشانه‌ای از ناتوانی وی در برقراری امنیت مرزها و کنترل مهاجرت بوده است.

رئیس‌جمهور مکزیک روز دوشنبه، دوم اکتبر با اشاره به تعداد مهاجرانی که در هفته گذشته از کشور گواتمالا به مکزیک رسیده‌اند، هشدار داد که به زودی روزانه ۱۰ هزار مهاجر غیرقانونی از مرز مکزیک به آمریکا وارد خواهد شد.

این هشدار رئیس‌جمهور مکزیک یک روز قبل از سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به این کشور مطرح شد. بلینکن در دیدار با مقامات این کشور درباره (مسئولیت متقابل دو کشور) و همکاری مشترک برای مقابله با بحران قاچاق ماده مخدر فنتانیل و مهاجرت‌های غیرقانونی گفتگو کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی