Asset 2

بایدن قبل از پاسخ به سؤال یک خبرنگار یادداشتی از سؤالات او را در دست داشت

تقلب بایدن در نشست مطبوعاتی
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، یادداشت‌های خود را هنگام پاسخ به سؤالی در یک کنفرانس مطبوعاتی در باغ رز کاخ سفید پس از دیدار با یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی در 26 آوریل 2023، در واشنگتن دی دی سی نگه می‌دارد.(BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images)

تصاویری از رئیس‌جمهور آمریکا در روز گذشته منتشر شد که یک کاغذ کوچک را در دست داشت که نشان می‌داد جو بایدن قبل از اینکه سؤالی از یک خبرنگار بشنود، از سؤالات او آگاه بوده است. 

عکاسان این عکس را زمانی ثبت کردند که بایدن میزبان یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی بود و در باغ رز کاخ سفید قرار بود به سؤالات خبرنگاران پاسخ دهند. 

برگه تقلب کوچکی که بایدن در دست داشت، حاوی یکی از سؤالات خبرنگاری به نام کورتنی سوبرامانیان از روزنامه لسآنجلس تایمز و همچنین شامل عکس خبرنگار و جزئیاتی در مورد نحوه تلفظ نام خانوادگی او بود. 

در بالای این برگه عبارت «سؤال # ۱» به‌صورت دست‌نویس درج شده بود که نشان می‌داد بایدن باید پس از اتمام سخنرانی خود در این کنفرانس خبری مشترک با رئیس‌جمهور کره جنوبی ابتدا به کورتنی سوبرامانیان خبرنگار لسآنجلس تایمز اجازه دهد سؤال خود را مطرح کند. 

روی برگه‌ای که دست بایدن بود این سؤال نوشته شده بود که «چگونه اولویت‌های داخلی خود را – مانند تقویت مجدد تولید نیمه‌هادی‌هاباسیاست خارجی مبتنی بر اتحاد ترکیب می‌کنید؟» 

هنگامی که زمان پرسیدن سؤال‌ها از سوی خبرنگاران رسید، همان‌طور که در برگه نوشته شده بود بایدن ابتدا از خبرنگار لسآنجلس تایمز خواست سؤال خود را مطرح کند و این خبرنگار پرسید: اولویت اصلی اقتصادی شما ایجاد تولید داخلی ایالات متحده در رقابت با چین بوده است، اما قوانین شما علیه گسترش تولید تراشه در چین به شرکت‌های کره جنوبی که به‌شدت به پکن متکی هستند آسیب می‌زند. آیا شما در رقابت با چین به یکی از مهم‌ترین متحدین خود آسیب می‌رسانید؟ 

او یکی از دو روزنامه‌نگاری بود که در این نشست خبری اجازه یافتند، سؤال بپرسند. خبرنگار دیگر، مری بروس از ABC، از بایدن پرسید که آیا برای نامزدی مجدد خیلی پیر است یا خیر. مشخص نیست که آیا بایدن از قبل این سؤال را می‌دانسته است یا خیر. 

این تازه‌ترین مورد از این دست اتفاقات است که بایدن توسط یادداشت‌هایی که در دست دارد راهنمایی می‌شود که چه کاری انجام دهد یا چه کسی را مورد خطاب قرار دهد. 

در نوامبر ۲۰۲۲، در نشست دوروزه G20 در بالی، اندونزی، بایدن یک برگه تقلب داشت که به او می‌گفت چه زمانی بنشیند و چه زمانی عکس بگیرد. 

همچنین در مارس ۲۰۲۲، زمانی که بایدن درباره جنگ در اوکراین به سؤالات رسانه‌ها پاسخ می‌داد، یک برگه یادداشتی را با خود داشت که حاوی سؤالات احتمالی با پاسخ‌های آن سؤالات در مورد ولادیمیر پوتین بود. این اتفاق بعد از آن بود که بایدن گفته بود پوتین «نمی‌تواند در قدرت باقی بماند.» 

یکی از سؤالات این بود: «اگر طرف‌دار تغییر رژیم نیستید، منظورتان از آن سخنان چه بود؟ می‌توانید توضیح بدهید؟» 

سؤال دیگر این بود که «آیا این اکنون تهدیدی مبنی بر ازهم‌پاشیدن اتحاد با متحدان متوجه ناتو است؟» در کارت چاپ شده پاسخی آماده داشت که روی آن نوشته شده بود: «نه. ناتو تاکنون هرگز بیشتر از این متحد نبوده است.» 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی