Search
Asset 2

بایدن باز هم معافیت ۱۰ میلیارد دلاری جمهوری اسلامی را تمدید کرد

دولت بایدن بار دیگر معافیت‌های تحریمی را تایید کرد که بر اساس آن دسترسی جمهوری اسلامی به بیش از ۱۰ میلیارد دلار از بودجه مسدود شده تهران را فراهم می‌سازد.
رئیس‌جمهور جو بایدن پس از دیدار با شی جی‌پینگ رهبر حزب کمونیست چین در هفته رهبران همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در وودساید، کالیفرنیا، در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۳، طی یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت می‌کند. (BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images)

دولت بایدن بار دیگر معافیت‌های تحریمی را تایید کرد که بر اساس آن دسترسی جمهوری اسلامی به بیش از ۱۰ میلیارد دلار از بودجه مسدود شده تهران را فراهم می‌سازد.

بر اساس نامه‌ای که اواخر روز چهارشنبه به کنگره آمریکا ارسال شد و رسانه واشنگتن فری بیکن نسخه‌ای از آن را بررسی کرده، این تصمیم دولت بایدن با مخالفت شدید جمهوری‌خواهان آمریکا مواجه شده است.

معافیت از تحریم‌ها به عراق اجازه می‌دهد بدهی برق را از طریق کشورهای ثالث به ایران پرداخت کند.

دولت بایدن اواخر آبان‌‌ ماه معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را به مدت ۱۲۰ روز برای پرداخت بدهی خرید برق به تهران تمدید کرد.

این به عراق این امکان را می‌‌‏دهد دینار را به یورو تبدیل کند و پرداخت‌ها را به حساب‌های بانک‌های ایرانی در عمان واریز کند.

ریچارد گلدبرگ، یکی از اعضای سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید در حوزه ایران گفته است: «آخرین نسخه معافیت از تحریم‌ها با نسخه‌ای که در دوران دولت ترامپ صادر شده بود، تفاوت دارد… نسخه بایدن به ایران آزادی عمل بیشتری در نحوه استفاده از این پول می‌دهد.»

رهبران جمهوری‌خواه کنگره ابراز نگرانی کردند

واشنگتن فری‌‌‏بیکن گزارش داده است که نمایندگان جمهوری‌‌‏خواه کنگره آمریکا در اوایل این هفته نگرانی خود را در مورد معافیت‌ها اعلام کردند.

آنها گفته‌اند که تحریم‌ها نباید علیه حکومت تندروی ایران با توجه به حمایتش از حماس و سایر گروه‌های نیابتی تروریستی که علیه اسرائیل و آمریکا جنگ می‌کنند، برداشته شود.

این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا معتقد است که ایران فقط می‌تواند برای اقدامات بشردوستانه از جمله تامین غذا و دارو، به این وجوه دسترسی داشته باشد.

منتقدانِ معافیت از تحریم‌ها استدلال می‌کنند که این معافیت می‌تواند وجوه نقد را برای جمهوری اسلامی آزاد کند تا در زمینه تروریسم جهانی هزینه کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به واشنگتن فری بیکن گفته است که این معافیت همچنان برای اطمینان از دسترسی عراق به برق و توانایی پرداخت بدهی این کشور به تهران ضروری است.

این مقام افزود که بر اساس این معافیت‌ها، هیچ پولی وارد ایران نخواهد شد. این وجوه که در کشورهای ثالث نگهداری می‌شوند، فقط می‌توانند برای معاملات خرید مواد غذایی، کالاهای کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی استفاده شوند.

او گفته که پول مستقیماً به فروشنده یا مؤسسه مالی مورد اعتماد در کشور دیگر پرداخت می‌شود و این پول هرگز به ایران نمی‌رسد.

ابتدای این هفته، یک نماینده جمهوری‌‌‏خواه به نام بیل هوییزنگا به همراه سه نماینده جمهوری‌‌‏خواه دیگر در مجلس نمایندگان طی نامه‌ای به بایدن نوشتند: «دولت آمریکا با چشم‌پوشی از اعمال تحریم‌ها، حتی در شرایطی که رژیم ایران به حمایت از سازمان‌های تروریستی در سراسر جهان ادامه می‌دهد، یک خط حیاتی مالی برای رژیم ایران حفظ می‌کند.»

این چهار نفر استدلال کرده‌اند که حکومت ایران سابقه دروغگویی در مورد معاملات بشردوستانه دارد و می ‌‌‏گویند «دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم آنها دوباره سعی نخواهند کرد این محدودیت‌ها را کنار بگذارند. علاوه بر این، پول قابل جابجایی است و معافیت سبب آزاد شدن میلیاردها دلار خواهد شد. بودجه‌ای که ایران اکنون می‌تواند برای نیروهای نیابتی تروریستی، فعالیت‌های هسته‌ای و ارتش خود خرج کند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی