Search
Asset 2

بایدن: «اگر اسرائیل به رفح حمله کند، به آن‌ها سلاح نخواهم داد»

جو بایدن گفت اگر اسرائیل تصمیم بگیرد وارد منطقه پرجمعیت رفح شود، آمریکا تسلیحات لازم را در اختیار اسرائیل قرار نخواهد داد.
جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در ۸ مه ۲۰۲۴ در ویسکانسین با خبرنگاران صحبت می‌کند. (Scott Olson/Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز چهارشنبه گفت اگر اسرائیل تصمیم بگیرد برای پاکسازی پایگاه‌های باقی‌مانده حماس وارد منطقه پرجمعیت رفح شود، آمریکا تسلیحات لازم را در اختیار اسرائیل قرار نخواهد داد.

او این اظهارات را در حضوری نادر در سی‌ان‌ان مطرح کرد.

بایدن به ارین بورنت از سی‌ان‌ان در راسین ویسکانسین گفت: «به آن‌ها گفتم. اگر به رفح حمله کنند، به آن‌ها سلاح نخواهم داد.»

او گفت: «ما به تضمین امنیت اسرائیل از طریق گنبد آهنین و تقویت توانایی آن‌ها در پاسخ به حملات ادامه می‌دهیم.»

«اما حمله به رفح اشتباه است. قرار نیست ما تسلیحات و گلوله‌های توپخانه آن‌ها را تأمین کنیم.»

بایدن می‌دانست که اسرائیل هم‌اکنون وارد رفح شده است اما گفت: «آن‌ها وارد اماکن پرجمعیت نشده‌اند.»

او خاطرنشان کرد که اسرائیل هنوز از خط قرمز آمریکا عبور نکرده است.

اظهارات بایدن با واکنش شدید هردو حزب مواجه شده است.

سناتور جان فترمن (نماینده دموکرات پنسیلوانیا) در واکنش به اظهارات بایدن در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «بشدت مخالفم و عمیقاً مأیوس شده‌ام.»

آقای فترمن از زمان حمله هفتم اکتبر حماس حامی سرسخت اسرائیل بوده است.

سناتور تام کاتن (نماینده جمهوری‌خواه آرکانزاس) در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ماه‌هاست که می‌گویم و جو بایدن اکنون به آن اعتراف می‌کند: موضع او درعمل، پیروزی حماس علیه اسرائیل است.»

الکساندریا اوکاسیو-کورتز (نماینده دموکرات نیویورک) سخنان بایدن را تحسین کرد.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «بایدن برای اعطای کمک نظامی آمریکا شرط گذاشته و دولت اسرائیل را مثل باقی متحدان خود به رفتار مسئولانه، بی‌خطر و منصفانه ترغیب می‌کند. تغییر موضع تاریخی بایدن برای گنجاندن اسرائیل در استانداردهای آمریکا، جهان را به جایی امن‌تر بدل کرده و ارزش‌های ما را عیان‌تر می‌کند.»

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در واکنش به اظهارات بایدن نوشت: «کاملاً غیرقابل قبول است.»

«تا آن‌جا که سنم قد می‌دهد، به یاد دارم که دموکرات‌ها رئیس‌جمهور دیگری را به‌خاطر خودداری از اعطای بسته کمک‌های خارجی که به تأیید کنگره رسیده بود، استیضاح کردند. جلوی تهدیدها را بگیر، جو. آمریکا در کنار اسرائیل ایستاده است!»

آستین: ما در حال ارزیابی هستیم

اظهارات بایدن درحالی بیان شد که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، تأیید کرد که دولت او قصد دارد تحویل برخی از مهمات آمریکایی به اسرائیل را به تعویق بیندازد، زیرا می‌داند که استفاده از این مهمات به‌طور حتم روی غیرنظامیان شهر پرجمعیت غزه تأثیر می‌گذارد.

آقای آستین در جلسه استماع کمیته تخصیص سنا در ۸ مه گفت: «پنتاگون در حال بررسی برخی از محموله‌های تسلیحاتی ارسالی به اسرائیل است و احتمال محاصره رفح در جنوب غزه را نیز در نظر دارد.

او تصریح کرد که هیچ تصمیمی برای لغو ارسال محموله‌های مورد نظر گرفته نشده است.

«ما در حال ارزیابی هستیم و هنوز هیچ تصمیمی در این‌‎باره نگرفته‌ایم. مواردی وجود دارد که در حال بررسی دقیق‌تر آن‌ها هستیم.»

در حال حاضر حدود ۱.۵ میلیون نفر در رفح زندگی می‌کنند که اکثر آن‌ها به دلیل حمله اسرائیل مجبور به ترک خانه‌های خود در شمال غزه شدند. دولت بایدن از این می‌ترسد که عملیات نظامی گسترده اسرائیل در منطقه به کشته شدن ده‌ها هزار غیرنظامی دیگر منجر شود.

جنگ اسرائیل در غزه پس از حمله تروریست‌های حماس در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ که بیش از ۱۲۰۰ کشته برجا گذاشت، وارد ماه هفتم شده است. به گفته مقامات بهداشتی محلی و اطلاعیه‌های ارتش اسرائیل، حدود ۳۳هزار فلسطینی در حملات اسرائیل کشته شده‌اند.

بایدن در مصاحبه با سی‌ان‌ان به اعتراضات جاری در دانشگاه‌ها نیز پرداخت.

بایدن با تکرار اظهارات خود در سخنرانی یادبود هولوکاست در ۷ مه گفت: «هیچ حق مشروعی برای نفرت‌پراکنی وجود ندارد. قانون اجازه نمی‎‌دهد کسی دانشجویان یهودی را تهدید کند.»

بایدن به «افزایش فزاینده» یهودی‌ستیزی در دانشگاه‌ها و سراسر کشور انتقاد کرد. او در جریان سخنرانی یادبود هولوکاست گفت: «هنوز خیلی‌ها قلباً از یهودیان نفرت دارند.»

او ضمن اشاره به این‌که مردم به همین‌زودی عملیات وحشیانه حماس در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ را از یاد برده‌اند، گفت: «بسیاری از مردم وحشت هولوکاست را انکار می‌کنند یا آن را کم‌اهمیت جلوه می‌دهند یا به توجیه آن می‌پردازند.»

او گفت: «این رفتار مشمئزکننده است و باید متوقف شود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی