Asset 2

استقبال بایدن از زلنسکی در کاخ سفید؛ اختلاف‌نظر در کنگره درباره کمک به اوکراین 

دیدار جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و ولودیمیر زلنسکی, رئیس‌جمهور اوکراین در کاخ سفید
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و ولودیمیر زلنسکی, رئیس‌جمهور اوکراین در 21 سپتامبر 2023 در کاخ سفید دیدار کردند. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در کاخ سفید از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین که به دنبال دریافت کمک مداوم برای کشور جنگ‌زده خود در مواجهه با تهاجم روسیه است، استقبال کرد. 

زلنسکی همچنین با قانونگذاران از هر دو حزب آمریکا دیدار کرد، هر چند پاسخ به درخواست کمک او به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود زیرا جمهوری‌خواهان در مورد کمک‌های بیشتر به اوکراین اختلاف‌نظر دارند. 

بایدن در دیدار با زلنسکی اعلام کرد که بسته جدید کمک نظامی به اوکراین به ارزش ۳۲۵ میلیون دلار اعطا خواهد شد که شامل قابلیت‌های دفاع هوایی قابل توجهی است. 

دولت بایدن ماه گذشته از کنگره خواست تا به عنوان بخشی از پیشنهاد بودجه تکمیلی، ۲۴ میلیارد دلار بودجه اضافی برای اوکراین در نظر بگیرد. با این حال، به دلیل افزایش نگرانی‌ها در هر دو حزب آمریکا نهایی‌شدن این درخواست با چالش روبرو است. 

بایدن در پاسخ به سؤالی درباره حمایت کنگره از بودجه اوکراین در دیدار دوجانبه خود با آقای زلنسکی گفت: «من روی قضاوت خوب کنگره ایالات متحده حساب می‌کنم. هیچ جایگزینی وجود ندارد.» 

از فوریه ۲۰۲۲، ایالات متحده ۱۱۳ میلیارد دلار کمک نظامی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین و کشورهای آسیب‌دیده از جنگ اختصاص داده است. 

بودجه‌ای که از سوی آمریکا برای کمک به اوکراین در نظر گرفته شده بود قرار بود طی زمان‌بندی در نظر گرفته شده تا ۳۰ سپتامبر به کییف اختصاص داده شود اما جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی تأیید کرد که این بودجه به زودی تمام خواهد شد. 

او روز گذشته در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت: «ما می‌خواهیم منابع اضافی را از کنگره دریافت و اطمینان حاصل کنیم که از ۱ اکتبر هیچ اختلالی در کمک به اوکراین وجود نخواهد داشت.» 

سالیوان خاطرنشان کرد که در حالی که «اقلیتی پر سروصدا و کاملاً کوچک از اعضای کنگره» سؤالات خود را بیان می‌کنند، اکثریت قاطع اعضا، اعم از دموکرات و جمهوری‌خواه، خواهان ادامه اختصاص پول به اوکراین هستند. 

بیش از ۱۲ عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و سنای آمریکا روز گذشته با ارسال نامه‌ای به کاخ سفید اعلام کردند که با درخواست بودجه اضافی دولت برای اوکراین مخالفت خواهند کرد. آنها از بایدن خواستند تا توضیح دهد که پول مالیات‌دهندگان کجا رفته است. 

در نامه اعضای کنگره آمریکا به بایدن آمده است که «مردم آمریکا سزاوار این هستند که بدانند پول‌هایشان صرف چه چیزی شده است. ضد حمله چگونه پیش می‌رود؟ آیا اوکراینی‌ها نسبت به ۶ ماه پیش به پیروزی نزدیکتر هستند؟ استراتژی ما چیست و رئیس جمهور چه برنامه‌ای برای خروج دارد؟ دولت چه تعریفی از پیروزی در اوکراین دارد؟» 

همچنین کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که درخواست رئیس جمهور اوکراین برای سخنرانی در جلسه مشترک کنگره در طول سفر خود به آمریکا را رد کرده است.  

مک‌کارتی اظهار داشت که به دلیل ادامه مذاکرات بودجه به منظور جلوگیری از تعطیلی دولت در پایان ماه، کنگره «وقت ندارد 

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز در ۲۰ سپتامبر در واکنش به مخالفت برخی از جمهوری‌خواهان با ادامه کمک ایالات متحده به اوکراین هشدار داد که اگر ایالات متحده کنار برود و به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اجازه دهد اوکراین را تصاحب کند، هزینه‌های انسانی و مالی «بسیار بالایی» به دنبال خواهد داشت. 

او به خبرنگاران گفته بود «باور کنید هزینه جانی و مالی دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی، بسیار بیشتر خواهد بود که شامل هزینه‌های جانی آمریکایی‌ها نیز می‌شود».

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی