Search
Asset 2

هشدار فرستاده بایدن درباره تنش‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله و خطر گسترده‌تر شدن جنگ

فرستاده ویژه دولت آمریکا که از سوی جو بایدن به اسرائیل و لبنان اعزام شده است، عنوان کرد که ایالات متحده می‌خواهد از وقوع «جنگ بزرگ» جلوگیری کند.
آموس هوخشتاین. (Twitter @usembassybeirut)

فرستاده ویژه دولت آمریکا که از سوی جو بایدن به اسرائیل و لبنان اعزام شده است، عنوان کرد که ایالات متحده می‌خواهد از وقوع «جنگ بزرگ» در امتداد مرزهای پرتنش لبنان و اسرائیل جلوگیری کند.

به نوشته جروزالم پست، آموس هوخشتاین گفت که پیرو تشدید آتش فراسرزمینی بین حزب‌الله و ارتش اسرائیل در امتداد مرزهای جنوبی لبنان در هفته‌های اخیر، واشنگتن در پی اجتناب از وقوع یک «جنگ بزرگ‌تر» است.

هوخشتاین پس از یک سفر کوتاه به اسرائیل، یک روز را در لبنان سپری کرد. نخست‌وزیر لبنان پس از دیدار با وی گفت که ما علاقه‌ای به تشدید تنش نداریم.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، فرستاده ویژه آمریکا با بیان اینکه «درگیری بین اسرائیل و حزب‌الله به اندازه کافی ادامه داشته است»، در بیروت گفت که ضرورت دیپلماسی برای توقف درگیری‌های مرزی اسرائیل و لبنان «فوری» است.

او خواستار کاهش «فوری» تبادل آتش بین حزب‌الله لبنان و نیروهای اسرائیلی شد و گفت که حل و فصل سریع و دیپلماتیک به نفع همه است، این هم قابل دستیابی است و هم فوری.

واکنش حزب‌الله به حضور نماینده بایدن در لبنان

به نوشته خبرگزاری فرانسه، همزمان با سفر نماینده دولت آمریکا و آنچه حزب‌الله آن را «تهدید جنگی اسرائیل علیه لبنان» خوانده است، این گروه مورد حمایت حکومت ایران ویدئویی بیش از ۹ دقیقه‌ای منتشر کرد.

این ویدئو تصاویر پهپادی را نشان می‌دهد که ظاهراً توسط این گروه بر فراز شمال اسرائیل از جمله در بخش‌هایی از شهر و بندر حیفا فیلمبرداری شده است.

این ویدئو که خبرگزاری فرانسه قادر به تایید فوری آن به صورت مستقل نبوده است، به طور دقیق به آنچه حزب‌الله می‌گوید تاسیسات نظامی، دفاعی و انرژی اسرائیل و همچنین زیرساخت‌های غیرنظامی و نظامی اسرائیل است، اشاره می‌کند.

دیدار نماینده بایدن با مقامات لبنان

هوخشتاین یک روز پس از گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم، با نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، یکی از متحدان کلیدی حزب‌الله دیدار کرد. او گفت که من و بری گفتگوی بسیار خوبی داشتیم.

او افزود که ما در مورد وضعیت امنیتی و سیاسی کنونی لبنان و همچنین توافق روی میز در مورد غزه بحث کردیم که فرصتی برای پایان دادن به درگیری اسرائیل و حزب‌الله فراهم می‌کند.

نماینده بایدن تاکید کرد که «آتش‌بس در غزه یا یک راه‌حل دیپلماتیک جایگزین نیز می‌تواند به درگیری‌ها پایان دهد و امکان بازگشت غیرنظامیان آواره به جنوب لبنان و شمال اسرائیل را فراهم کند.»

هوخشتاین همچنین بعد از دیدار با نخست وزیر لبنان، نجیب میقاتی، گفت که «این یک زمان جدی و یک لحظه حساس است. ما در حال تلاش برای شناسایی راهی برای رسیدن به جایی هستیم که از تشدید بیشتر درگیری جلوگیری کنیم».

میقاتی گفته است که آنچه لازم است توقف تجاوزات جاری اسرائیل به لبنان و بازگشت به آرامش و ثبات در مرزهای جنوبی است… تهدیدهای مستمر اسرائیل تمرکز لبنان را از جستجوی آرامش منحرف نمی‌کند.

هوخشتاین همچنین با جوزف عون، فرمانده ارتش لبنان دیدار کرده است.

تداوم حملات حزب‌الله همزمان با سفر نماینده بایدن به لبنان

گروه حزب‌الله تحت حمایت حکومت ایران و متحد گروه حماس، هفته گذشته پس از حمله اسرائیل که به کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد آن منجر شد، حملات خود را به شمال اسرائیل افزایش داد.

همزمان با سفر فرستاده آمریکا به این کشور، حزب‌الله اولین حمله خود را پس از چند روز اعلام کرد و گفت که یک تانک اسرائیلی را با «پهپاد تهاجمی» هدف قرار داده است.

حملات اسرائیل نیز به مناطق مرزی جنوب لبنان ادامه یافته است، از جمله حمله روز دوشنبه که در پی آن یک عضو حزب‌الله کشته شد.

حزب‌الله هفته گذشته اعلام کرد که از هشتم ماه اکتبر، یک روز پس از حمله حماس که جرقه جنگ جاری در نوار غزه را آغاز کرد، بیش از ۲۱۰۰ عملیات نظامی علیه اسرائیل انجام داده است.

این گروه لبنانی مدت‌هاست گفته است که تنها پایان دادن به جنگ غزه باعث توقف حملات فراسرزمینی آن می‌شود، حملاتی که می‌گویند در حمایت از حماس و غزه انجام می‌دهند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در این خشونت ها دست کم ۴۷۳ نفر در لبنان کشته شده‌اند که اکثر آنها جنگجو بودند و همچنین شامل ۹۲ غیرنظامی نیز می‌شود.

مقامات اسرائیلی نیز می‌گویند حداقل ۱۵ سرباز و ۱۱ غیرنظامی در شمال این کشور کشته شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی