Search
Asset 2

کشته شدن ارشدترین فرمانده حزب‌الله از آغاز جنگ غزه؛ پرتاب دست‌کم ۱۶۰ موشک از لبنان به سمت اسرائیل

در حمله اسرائیل به جنوب لبنان، ارشدترین فرمانده حزب‌الله از آغاز جنگ اسرائیل و حماس تاکنون کشته شد. پس از این حمله دست‌کم ۱۶۰ موشک به سمت اسرائیل پرتاب شد.
(Telegram @Hezbollah_com)

در جریان حمله هوایی اسرائیل به جنوب لبنان در شب گذشته، ارشدترین فرمانده حزب‌الله از آغاز جنگ اسرائیل و حماس تاکنون کشته شد. پس از این حمله دست‌کم ۱۶۰ موشک از لبنان به سمت اسرائیل پرتاب شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع امنیتی نوشت که حمله اسرائیل به روستای جویا در جنوب لبنان در اواخر روز سه‌شنبه، سبب کشته شدن سه عضو حزب‌الله و یک فرمانده ارشد میدانی با نام «طالب عبدالله» ملقب به «ابوطالب» شده است.

منابع افزودند که او فرمانده حزب‌الله در منطقه مرکزی نوار مرزی جنوب لبنان بود. یکی از منابع گفته است که او ارشدترین فرمانده حزب‌الله بود که در طول هشت ماه جنگ کشته شد.

ارتش دفاعی اسرائیل با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که ساعاتی قبل ۱۶۰ پرتابه در حال عبور از لبنان به شمال اسرائیل شناسایی شد. تعدادی از آنها در نقاط مختلف سقوط کردند که باعث آتش‌سوزی شد و شماری از پرتابه‌ها رهگیری شدند.

به نوشته رویترز، حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه در تلافی حمله اسرائیل که منجر به کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد میدانی این گروه شد، موشک‌های زیادی به سمت اسرائیل شلیک کرد که این تنش‌ها را در مرز لبنان و اسرائیل تشدید کرده است.

گروه حزب‌الله تحت حمایت جمهوری اسلامی از زمان شروع جنگ غزه در ماه اکتبر، خصومت و درگیری‌ها با اسرائیل را تشدید کرده که این سبب افزایش نگرانی‌ها از رویارویی بزرگتر آنها شده است.

طالب عبدالله از دوستان قاسم سلیمانی بود

به نوشته وبسایت العربیه، «گردان سید الشهدا»، از گروه‌های شبه نظامی عراقی وابسته به «مقاومت اسلامی عراق» و تحت حمایت جمهوری اسلامی، در حالی که کشته شدن «ابوطالب» را تسلیت گفته، تاکید کرده است که این فرمانده «از دوستان قاسم سلیمانی بود.»

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در اوایل ژانویه ۲۰۲۰ در جریان حمله هوایی آمریکا در فرودگاه بین المللی بغداد کشته شد.

علاوه بر طالب عبدالله، سه فرمانده دیگر به نام‌های محمد صبرا، سلیم صوفان و حسین محمد حمید نیز در این حمله کشته شدند که همگی در جلسه‌ای در منزل صوفان در شهرک جویا حضور داشتند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی