Search
Asset 2

بلینکن: برجام قابل احیا نیست؛ فشار به جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهیم

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده (Al Drago/Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، طی تماسی تلفنی با الی کوهن، همتای اسرائیلی خود، توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را غیر قابل احیا ارزیابی کرده و تأکید کرد که دولت آمریکا فشار بر جمهوری اسلامی را افزایش خواهد داد.

آنتونی بلینکن، سخنان بایدن در مورد مرگ برجام را تایید کرد و گفت که دولت آمریکا پیوستن اتحادیه اروپا به تلاش‌ها برای افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را دنبال خواهد کرد.

به‌تازگی ویدئویی از جو بایدن در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که در پاسخ به یکی از طرفدا‌رانش که خواهان قطع مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی شده بود، گفت: برجام مرده است، اما فعلاً اعلام نمی‌کنیم.

الی کوهن وزیر خارجه اسرائیل نیز با استقبال از سخنان آنتونی بلینکن، تاکید کرد که اسرائیل معتقد است فشارها بر جمهوری اسلامی ایران باید افزایش یابد. او گفت: آمریکا نباید بار دیگر وارد توافقی شود که دونالد ترامپ سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد و ایران بسیاری از مفاد آن را زیر پا گذاشت.

وزیر خارجه اسرائیل در ادامه، درباره میزان اورانیوم غنی‌شده در ایران و خطر دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای هشدار داد.

همچنین روزنامه «اسرائیل هیوم» پس از گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و اسرائیل، در گزارشی عنوان کرد که به اطلاعاتی دست‌یافته که بر اساس آن ایالات متحده با فرض اینکه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای دیگر قابل اجرا نیست، آمادگی دارد فشار بر جمهوری اسلامی را افزایش دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی